IZREK
Točka 5 tretjega odstavka 58. člena Zakona o veterinarstvu (Uradni list RS, št. 33/01) se razveljavi, kolikor se nanaša na oblikovanje cen veterinarskih storitev, ki niso javna veterinarska služba.
Točka 7 tretjega odstavka 58. člena Zakona o veterinarstvu se razveljavi.
Prvi odstavek 52. člena, tretji odstavek 59. člena, drugi odstavek 67. člena, 82. člen ter peti in šesti odstavek 101. člena Zakona o veterinarstvu niso v neskladju z Ustavo.
Pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti in zahteva za oceno ustavnosti drugega in tretjega odstavka 101. člena Zakona o veterinarstvu se zavržeta.
EVIDENČNI STAVEK
V neskladju s 74. členom Ustave je ureditev v Zakonu o veterinarstvu, po kateri Veterinarska zbornica določa osnove in merila za oblikovanje cen veterinarskih storitev, ki niso javna veterinarska služba.
Določba Zakona o veterinarstvu, ki Veterinarski zbornici daje pravico sodelovati v postopku podeljevanja javnih pooblastil, pa pri tem ni jasno, za kateri postopek, niti za kakšna pooblastila naj bi šlo, je v neskladju z načeli pravne države, zlasti z načelom jasnosti in določnosti predpisa.
Niso v neskladju z Ustavo določbe Zakona o veterinarstvu, ki so z zahtevo po pridobitvi licenc po novem zakonu in po uskladitvi sklenjenih koncesijskih pogodb sicer prizadele načela zaupanja v pravo, vendar je ta poseg v javnem interesu, da se zagotovi varstvo drugim dobrinam, ki jim je treba dati prednost (učinkovitejše zagotavljanje oz. varovanje zdravja živali pred kužnimi in drugimi boleznimi, zaščita prebivalstva pred zoonozami in okužbami z živili živalskega izvora, zaščita živali pred mučenjem, uskladitev z mednarodnimi konvencijami in smernicami EU), zakonodajalec pa je prizadetim subjektom tudi določil ustrezen rok za prilagoditev novim zahtevam.
Ustavno sodišče zavrže pobudo oz. zahtevo, če zaradi prenehanja veljavnosti izpodbijane določbe splošnega akta med postopkom preneha pravovarstvena potreba pobudnika oz. predlagatelja zahteve, ki je poleg škodljivih posledic pogoj za nadaljevanje postopka po 47. členu ZUstS.
Pri odločanju o ustavnosti in zakonitosti predpisa ali splošnega akta, Ustavno sodišče sicer ni vezano na predlog iz zahteve oz. pobude, vendar Zakon o Ustavnem sodišče ne zahteva, da Ustavno sodišče samo išče razloge, zaradi katerih naj bi bila izpodbijana ureditev v neskladju z Ustavo, če predlagatelj oz. pobudnik teh razlogov ne navede.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.