Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Dr. Georg Kodek: Osnovna naloga pravosodja se ni spremenila

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
GOST
Dr. Georg Kodek
AVTOR
Zlata Tavčar, Tax-Fin-Lex d.o.o.
Datum
05.03.2024
Rubrika
Intervju
Avtor fotografij
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Sodišča so sama po sebi šibka. Imajo le besede. Imajo sodbe. Nimajo dejanske policijske ali vojaške moči. In tega tudi ne bi smela imeti, tako da sistem temelji na medsebojnem spoštovanju in priznavanju dolžnosti in pooblastil.
BESEDILO
TFL Glasnik:
Pogovor je nastal po slovesnem nagovoru dr. Georga Kodeka, predsednika avstrijskega vrhovnega sodišča, ki se je v Ljubljani kot gost udeležil slovesnosti ob začetku sodnega leta in je bil v prvi vrsti namenjen prihodnosti sodstva v 21. stoletju. Po slovesnosti se je ugledni gost udeležil pogovora z novinarji in zastavili smo mu nekaj vprašanj, predvsem o prihodnosti pravosodja.

Dr. Georg Kodek:
Mislim, da se osnovna naloga ni spremenila. Še vedno je odločanje o sporih in civilnih zadevah, odločanje o krivdi ali nedolžnosti v kazenskih zadevah. Toda izzivi izhajajo iz sprememb v družbi, izzive pa prinaša tudi tehnični razvoj.

Slediti moramo sodobnemu pravu, saj družbene spremembe prinašajo različne oblike družinskega življenja. Nimamo le moža in žene, imamo veliko samohranilskih mater ali očetov, ki vzgajajo otroke. Imamo istospolne pare, ki vzgajajo otroke. To je le en primer. Imamo tudi tehnološki razvoj, ki prinaša pričakovane vplive na zasebnost. Vsak ima mobilni telefon, ki lahko snema glasovne posnetke, lahko jemlje fotografije, lahko snema filme, kar pred 200 leti ni bilo mogoče. Tudi temu se moramo prilagoditi. Vse se premika hitreje.

GeorgKodek

Ironično je, da ko sem preučeval primere z začetka 20. stoletja, pred prvo svetovno vojno, sem ugotovil, da je bilo o primerih odločeno hitreje, čeprav ni bilo računalnikov, telefaksa, interneta in podobno. Toda hitrost je pomembna. Imamo velik obseg primerov. Morda je več primerov pritožb na višje sodišče kot v preteklosti in sodišča se morajo spoprijeti s tem bremenom primerov v razumnem roku. Tudi stroški so skrb, ker želimo natančen izid. Imamo strokovnjake, imamo veliko obravnav, imamo priče. A to ima svojo ceno, hkrati pa želimo, da postopki ostanejo dostopni. Obstaja napetost med tema dvema stvarema.

»Izzivi za pravosodje izhajajo iz sprememb v družbi, izzive pa prinaša tudi tehnični razvoj.«

TFL Glasnik:
Kaj to pomeni za sodnike? Bo v digitaliziranem sodstvu potrebnega več ali manj osebja, v kakšni meri?

Dr. Georg Kodek:
V nekem trenutku v prihodnosti bomo morda potrebovali manj osebja. Zdaj smo v prehodnem obdobju, ko potrebujemo več ljudi, da implementiramo razpoložljivo tehnološko opremo in da se cel sistem s tem seznanja. Šele ugotavljamo, kaj je mogoče in kaj je zaželeno. Ne verjamem, da bo umetna inteligenca nadomestila sodnike, vendar bi jih lahko, a ne mislim, da bi bilo to zaželeno. Morda bi lahko pomagala, zagotovo pa bi lahko pomagala pri raziskavah. Morda lahko pomaga tudi pri povzemanju dokazov, pri povzemanju dolgih razprav. Sem nekoliko skeptičen, vendar vidim, da je to mogoče.

GeorgKodek

TFL Glasnik:
Novinarji so avstrijskega gosta spomnili na proteste slovenskih sodnikov zaradi vladnega neizpolnjevanja odločbe ustavnega sodišča. Kaj mu to pove o delitvi oblasti in ali podpira slovenske sodnike?

Dr. Georg Kodek:
Dejanska moč je vedno pri izvršilni veji oblasti v vseh državah. Torej gre za prostovoljno izvajanje tega, kar sodišče pravi. Toda sodišča so sama po sebi šibka. Imajo le besede. Imajo sodbe. Nimajo dejanske policijske ali vojaške moči. In tega tudi ne bi smela imeti, tako da sistem temelji na medsebojnem spoštovanju in priznavanju dolžnosti in pooblastil. Rad bi poudaril dve funkciji plačila: poleg zagotavljanja preživetja, zagotavljanja materialne neodvisnosti, kot je rekel predsednik vrhovnega sodišča (Republike Slovenije, op.av.), prispeva tudi k ugledu v družbi. Zlasti v družbi, kjer so materialna in finančna vprašanja vse pomembnejša. Torej ni pomembno samo, kaj nekdo počne, ampak se mora to tudi nekako odražati. Vsaj pomembnost funkcije se mora na neki način odražati v znesku, ki ga oseba prejema.

Nisem seznanjen s podrobnostmi vašega plačilnega sistema, vendar močno podpiram, da se odločitve ustavnih sodišč in dejansko vseh drugih sodišč spoštujejo in upoštevajo – nemudoma. Jaz sem denimo plačan višje od povprečnega poslanca, veliko višje, vendar je to le moj lasten položaj, in očitno zaslužim več kot sodnik okrožnega sodišča. Pred leti smo razdelali natančen sistem plačil za vsako mesto v federalni oblasti in sodnem sistemu v Avstriji. Zdaj shajamo s tem sistemom, za katerega lahko na splošno rečem, da je dober.

GeorgKodek

TFL Glasnik:
Kako objavlja sodbe avstrijsko vrhovno sodišče? Kako komunicirate z javnostjo ali mediji? Kako jih obveščate o sodni odločitvi?

Dr. Georg Kodek:
Naj začnem z zadnjim delom vprašanja. Stranke ali odvetniki sami prejmejo odločitev elektronsko v večini primerov, v 90 ali 98 odstotkih vseh primerov, nato pa je anonimizirana različica odločitve objavljena na internetu in brezplačno dostopna. Tudi naše vrhovno sodišče ima spletno stran, ki vsebuje povzetke odločitev, ne vseh odločitev, ampak izbor odločitev, ki jih ocenjujemo kot pomembne. V zelo pomembnih primerih tudi proaktivno pošljemo izjave in uradne informacije medijem.

GeorgKodek

TFL Glasnik:
V Sloveniji ni veliko zanimanja mladih za sodniški poklic. Kakšna je situacija v Avstriji?

Dr. Georg Kodek:
Zadnji dve ali tri leta imamo podobno situacijo. Dejstvo je, da je manj mladih ljudi. Zato delamo dvoje: gremo na univerze in sodišča oziroma sodniki imajo predavanja, da bi študentom zbudili zanimanje. In drugič, najamemo odvetnike, kar je v nekaterih primerih zelo uspešno. Če vsem odvetnikom ne uspe najti dovolj strank, da bi bili ekonomsko uspešni, to še ne pomeni, da ne bi mogli biti dobri sodniki. Sodniška služba prinaša tudi socialno varnost.

»Ne verjamem, da bo umetna inteligenca nadomestila sodnike, vendar bi jih lahko, a ne mislim, da bi bilo to zaželeno.«

TFL Glasnik:
Kakšen se vam zdi položaj slovenskega pravosodja v EU? Imamo več pritožb na evropskem sodišču za človekove pravice kot v drugih evropskih državah.

Dr. Georg Kodek:
Že nekaj let imate veliko večjo obremenitev kot druge države v Evropi. To je posledica več dejavnikov, denimo, da imate bolj aktivno civilno družbo kot druge države, imate več aktivnih nevladnih organizacij in tudi nekatere specifične izzive, kot so odškodnine za komunistično premoženje. To je bilo posebej izpostavljeno v preteklosti. Toda mislim, da se na splošno pravosodni sistem dobro odziva na te pritožbe. Včasih pride do zamud, toda na splošno sodišča spoštujejo odločitve evropskega sodišča za človekove pravice in poskušajo izboljšati svoje postopke, da bi se izognili podobnim pritožbam v prihodnosti.

TFL Glasnik:
Kakšno je vaše mnenje o konvenciji o človekovih pravicah, ki jo je Evropska unija podpisala, vendar še ne ratificirala?

Dr. Georg Kodek:
Gre za zelo pomembno konvencijo, ki varuje temeljne pravice v Evropi. Mislim, da bi bilo treba storiti vse, kar je mogoče, da bi zagotovili, da so te pravice učinkovito spoštovane v vseh državah, ki so podpisale konvencijo. Ratifikacija Evropske unije bi bila korak v pravo smer, vendar bi morali tudi vsi posamezni člani EU poskrbeti, da se njihove nacionalne zakonodaje skladajo s temi določbami.

TFL Glasnik:
Na kateri svoj dosežek ste najbolj ponosni?

Dr. Georg Kodek:
Imenovan sem bil 1. januarja, tako da sem še začetnik v svojem uradu, vendar se moram po veljavni zakonodaji upokojiti pri 65 letih, kar bo čez pet let. In če bodo ljudje, ko bodo gledali nazaj, rekli, da je bolje kot pred petimi leti, potem bo to ogromen dosežek.

»Toda sodišča so sama po sebi šibka. Imajo le besede. Imajo sodbe. Nimajo dejanske policijske ali vojaške moči. In tega tudi ne bi smela imeti, tako da sistem temelji na medsebojnem spoštovanju in priznavanju dolžnosti in pooblastil.«

TFL Glasnik:
In kakšni so vaši načrti?

Dr. Georg Kodek:
Narediti sodišče učinkovitejše, izboljšati tehnologijo, dobiti več podpornega osebja, da bi sodniki lahko bili prosti za dejansko sodno delo.

GeorgKodek

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window