Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Vrnite nam gotovinsko poslovanje

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Mag. Ivan Simič
Datum
17.11.2020
Rubrika
Tema tedna
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Naslov članka je nekoliko provokativen, toda vedno bolj realen. Zaradi ukrepov in zakonodaje na področju preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma, smo priča vedno večjemu številu obrazcev in evidenc, ki jih subjekti morajo izpolniti. Vse to očitno naše banke sili v najenostavnejši ukrep, to pa je, da subjektom ne odprejo bančnega računa, oziroma jim zaprejo že obstoječi bančni račun, če ocenijo, da bi lahko šlo kaj narobe. Žal ta ukrep podjetnike spravlja v položaj, ko brez bančnega računa ne morejo poslovati, poleg tega pa jih Furs lahko kaznuje, ker nimajo odprtega bančnega računa.
BESEDILO
Banke s svojimi odločitvami, da subjektom ne bodo odprle bančnega računa oziroma jim zapirajo obstoječe račune, le-te lahko prisilijo v ustavitev poslovanja.

 

Naslov članka je nekoliko provokativen, toda vedno bolj realen. Zaradi ukrepov in zakonodaje na področju preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma, smo priča vedno večjemu številu obrazcev in evidenc, ki jih subjekti morajo izpolniti. Vse to očitno naše banke sili v najenostavnejši ukrep, to pa je, da subjektom ne odprejo bančnega računa, oziroma jim zaprejo že obstoječi bančni račun, če ocenijo, da bi lahko šlo kaj narobe. Žal ta ukrep podjetnike spravlja v položaj, ko brez bančnega računa ne morejo poslovati, poleg tega pa jih Furs lahko kaznuje, ker nimajo odprtega bančnega računa.

Zato se vedno bolj zastavlja vprašanje, kako poslovati. Kot edini možni način poslovanja se pojavlja gotovinsko poslovanje, kar pa prav gotovo ni bil namen zakonodajalca in tudi podjetniki ga ne podpiramo. Toda če podjetniki želijo živeti in preživeti, jim drugo ne bo preostalo.

Samovolja bank

O samovolji bank sem že pisal v 495. številki revije Denar, ki je izšla 20. 4. 2019, ko sem objavil članek z naslovom Ali banke postajajo zaviralec podjetništva. Tovrstne težave podjetnikov opažam že več let. V Sloveniji tako še dodatno težavo predstavlja tretji odstavek 37. člena ZDavP-2, v katerem je določeno, da osebe iz 31. člena tega zakona morajo imeti pri ponudniku plačilnih storitev odprt transakcijski račun. To pomeni, da vsi tisti, ki so dolžni voditi poslovne knjige po ZDavP-2, morajo imeti pri ponudniku plačilnih storitev, to je banki, odprt transakcijski račun. Če ga nimajo odprtega, kršijo določbo 14. a točke prvega odstavka 397. člena ZDavP-2, zaradi česar jim grozi kazen od 800,00 do 10.000,00 evrov.

Ob tem opozarjam vse tiste, ki že imajo odprte bančne račune, da spoštujejo pogodbe, ki jih imajo sklenjene s poslovnimi bankami, da so pozorni na morebitne blokade bančnega računa, saj poznam primere, ko banka zaradi dalj časa trajajoče blokade bančnega računa in zaradi tega natečenih bančnih stroškov, ki niso bili plačani, enostransko zapre transakcijski račun. Po tem, ko vam banka enkrat zapre transakcijski račun, se lahko pripeti, da boste zelo težko odprli transakcijski račun pri kakšni drugi poslovni banki, saj so banke pri izmenjavi informacij med seboj povezane.

Po objavi tega aprilskega članka sem pričakoval, da bodo mojemu članku sledili članki drugih davčnih svetovalcev, odvetnikov in računovodij, ki se verjetno srečujejo s tovrstnimi težavami. Toda očitno so ubrali pot previdnosti. To je, ne izpostavljaj se, ker boš lahko imel težave. Na neki način jih razumem, saj je zmeraj bolje biti tiho, kot pa se oglašati in opozarjati na težave. Toda zdaj so zadeve vse hujše in samovolja bank že vpliva tudi na poslovanje računovodij in svetovalcev, saj ni možno pridobivati novih strank, ker banke za odpiranje bančnih računov postavljajo nemogoče pogoje.

Klic obupa iz Primorske

Na to temo sem te dni prejel sporočilo obupane računovodkinje iz Primorske, ki je zapisala:

»Ne vem niti, kako bi začela to zgodbo. Pa začnimo s tujci, ki pridejo v Slovenijo in želijo odpreti družbo. Problem nastane takoj, ko morajo odpreti račun na nakazilo osnovnega kapitala. Od tega, da mu že na vhodu v banko povedo, da tujcem ne odpirajo računov. Če imajo s sabo nekoga, ki se s tem ne strinja, mora biti narejen poslovni načrt in naštete stranke, ki jim bodo fakturirali in od koga bodo kupovali, kar pa je malo težko, saj šele začenjajo delo in res še ne poznajo kupcev. Torej absolutno nemogoče.

Srečujemo se tudi s problemom zapiranja bančnih računov že obstoječim družbam, nekaterim tudi zelo uspešnim, ki imajo zaposlene Slovence, najete prostore, plačujejo davek od dohodkov pravnih oseb, in to visok. Prav tako zapirajo račune samostojnim podjetnikom oziroma jim ga sploh ne odprejo.

Odgovora, zakaj bodo zaprli bančni račun, pa ni. To jemljejo pač kot njihovo pravico. Če pa že vztrajamo, pa odgovorijo, da ne ustvarjamo dovolj prometa s slovenskimi družbami. Torej ni pomembno, da družba uvaža blago, plača carino in DDV in ima zaposlene delavce. Ker pač prodaja v EU, tega ne more delati, ampak mora prodajati v Slovenijo. Še dobro, da nas je dva milijona, da zanesljivo lahko vse kupimo.

Na Obali je tega ogromno, saj dosti italijanskih državljanov prihaja v Slovenijo, kjer imajo prijavljeno bivanje in dejansko živijo v Sloveniji, ampak so nezaželeni. S tem izgubljajo delo slovenski državljani in izgublja tudi država. Res je, da obstajajo razni spletni računi, toda nekdo, ki želi resno poslovati v Sloveniji, želi tudi imeti odprt bančni račun v Sloveniji.«

Primer SKB banke

Avgusta 2018 je dolgoletni komitent banke poklical v banko, če lahko z očetom položita 100.000,00 evrov lastne gotovine na račun podjetja, ker podjetje potrebuje denarna sredstva za nakup stroja, ker ne želi najemati posojila pri banki. Vodja poslovalnice ju je vprašal, od kod jima denar in odgovorila sta mu, da gre za privarčevana sredstva. Pojasnjeno mu je bilo, da lahko enkrat tedensko položi 25.000,00 evrov. Zaradi tega sta oba v dveh zaporednih tednih položila vsak dvakrat po 25.000,00 evrov. Po pologu ni bilo nobenih vprašanj več.

Eno leto po pologu gotovine je od banke prejel obvestilo o odpovedi pogodbe o odprtju in vodenju osebnega računa ter opravljanju plačilnih storitev. V zelo skopi obrazložitvi je bilo zapisano, da banka pogodbo odpoveduje skladno z veljavnimi splošnimi pogoji banke in naj nemudoma vrne kartico osebnega računa, morebitne kartice pooblaščenih oseb in identifikacijsko kartico za uporabo digitalnega bančništva.

Ko je v banki pri vodji, ki mu je predlagal razpršene pologe, vprašal, zakaj so mu zaprli osebni račun, mu je le-ta odgovoril, da on ni v banki za to, da bi pojasnjeval, zakaj nameravajo zapreti račun.

Ob tem je treba poudariti, da je šlo za komitenta, ki je bil stranka te banke več kot 25 let (od leta 2003), da imajo v tej banki odprte bančne račune vsi družinski člani, vključno z varčevalnimi računi in računom s. p. in podjetja.

Zaključek

Kot lahko zaključimo, neživljenjski predpisi in avtonomnost bank povzročajo nasilno zapiranje bančnih računov. Osebe, ki jim ena banka zapre bančni račun, praviloma ne morejo odpreti računa pri drugi banki, kar pomeni, da fizične in pravne osebe ostanejo brez računa in ne morejo več poslovati.

Zaradi tega je nujno treba ukiniti prej citirano določbo ZDavP-2, da subjekti morajo imeti odprt račun pri ponudniku plačilnih storitev in je tem osebam treba omogočiti poslovanje z gotovino. Nesprejemljivo je, da prihaja do takšne samovolje bank in da se ne verjame izjavam komitentov, da gre za privarčevana sredstva in se jih s takšnimi ukrepi razglaša za kriminalce.

Slovenci so bili zmeraj varčni in so varčevali tako v bankah kot tudi doma v gotovini in zaradi tega menim, da je nastopil čas, da ljudje sami povedo, ali so res vsi tisti, ki imajo doma gotovino, kriminalci, da se jim morajo zapreti njihovi bančni računi in na ta način onemogočiti njihovo poslovanje.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window