Ker sem bil eden od zagovornikov v »poslu Patria« in ker sem bil tudi sam eden izmed spolzkih kritikov te sodbe, dr. Pavlihi oponiram že pri oznaki zadeve Patria, namreč, da naj bi šlo za nekakšen »posel«. V resnici gre za sprevržen in v svetu (pa tudi pri nas) dobro znan način, kako onemogočati in obračunati s političnim nasprotnikom. Zmeraj in povsod je bilo tako in bojim se, da bo tako ostalo še naprej; da se bodo vedno našli tožilci in sodniki, ki bodo – uslužni do oblasti – pripravljeni poskrbeti za to, da bo odstranjen ali kako drugače kaznovan moteč posameznik ali skupina. Ali ni že Anatole France rekel, da je »justični umor najvišja samopotrditev oblasti«? Zadeva Patria je bila zgolj ena izmed tovrstnih samopotrditev, res pa zelo pomembna, saj je šlo za odstranitev ključnega slovenskega politika, vodjo opozicije, ki ga je bilo treba za vsako ceno obsoditi in mu s tem onemogočiti zmago na prihajajočih volitvah. Na račun tožilstva in sodišča, ki sta »ustvarili« zloglasno sodbo Patria, smo takrat res izrekli številne kritike, vendar ne klavrnih in spolzkih, kot naše takratne izjave ocenjuje spoštovani dr. Pavliha. Jasno smo povedali, da gre za obsodbo nedolžnih ljudi, za obsodbo brez kakršnihkoli dokazov, da gre skratka za skrajno krivično sodbo. Že Sokrat pa je rekel, da je tisto, kar je krivično, tudi sramotno.
Sicer je treba še pripomniti, da zagovorniki obdolžencev nismo bili edini kritiki tega procesa. Naj spomnim, da so zelo ostre kritike izrekli tudi številni ugledni kazenski pravniki in drugi javni delavci, novinarji itd. Vse te izjave so bile celo bolj »slišane« kot izjave zagovornikov. Naj nekaj teh kritikov naštejem:
Znano je, da so bili obdolženci v zadevi Patria obsojeni na vseh treh stopnjah rednih sodišč, vendar je za tem Ustavno sodišče – in to soglasno – vse te sodbe razveljavilo. Čeprav bi sodišče prve stopnje lahko v ponovljenem postopku odločilo zelo hitro, tega ni storilo in je tako zadeva zastarala.
Seznam osebnosti, ki so obsodile montirani proces v zadevi Patria in ki sem jih navedel, seveda ni zaključen. Znanih oseb, ki so ta proces obsodile, je še precej. Pričakovali bi, da bi bil na njem tudi dr. Pavliha. Žal se to ni zgodilo. Namesto zlorabe prava, ki si jo je v tej zadevi privoščilo pravosodje, dr. Pavliha obsoja zagovornike, ki smo na to zlorabo jasno opozorili, in nas hkrati razglaša za nevredne opravljanja odvetniškega poklica. Seveda tokrat in v tem dr. Pavliha nima prav.
Obsojati in javno razkrinkati takšne zlorabe prava, kot so si jih v zadevi Patria privoščili tožilstvo in sodišča, je osnovna pravica vsakogar, ki v postopku sodeluje kot zagovornik. To ni samo njegova pravica, temveč tudi njegova najvišja dolžnost. Vprašati se je mogoče, kako bi strokovna javnost komentirala situacijo, v kateri bi zagovorniki ob tako eklatantnih in v nebo vpijočih zdrsih pravne države molčali?
Sam tega ne bi zmogel nikoli – molčati, namreč. Z jasnim razumevanjem svojih dolžnosti kot zagovornikov smo storili vse, kar nam je nalagala poklicna dolžnost, in kar je bistveno: pri kritikah se nismo zmotili.
1 Pavliha, M.: Kdo je vreden zaupanja za opravljanje odvetniškega poklica?, Odvetnik, št. 4 (107) – jesen 2022, str. 8.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki