Delodajalci se ob koncu uspešnega poslovnega leta vse pogosteje odločajo, da bodo svoje zaposlene nagradili za njihov vloženi trud, s katerim so pripomogli k uspehu celotnega podjetja. Tovrstna zahvala ima nemalokrat tudi motivacijski učinek. V Sloveniji poslovno uspešnost urejata dva zakona, in sicer Zakon o delovnih razmerjih in Zakon o dohodnini. Pomembno je, da delodajalec pozna možnosti, ki mu jih daje zakonodaja na tem področju.
Zakon o delovnih razmerjih opredeljuje, da je plača zaposlenega sestavljena iz osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost in dodatkov za posebne pogoje dela, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, posebnih obremenitev pri delu, neugodnih vplivov okolja in nevarnosti pri delu. Prav tako imajo zaposleni pravico do dodatka na delovno dobo.
Plačilo za poslovno uspešnost je sestavni del plače, če je le-to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi. Večina kolektivnih pogodb dejavnosti določa, da mora delodajalec s kolektivno pogodbo na ravni delodajalca, v splošnem aktu ali v pogodbi o zaposlitvi določiti oziroma dogovoriti pogoje, način in višino plačila na podlagi poslovne uspešnosti. Nekatere kolektivne pogodbe dejavnosti nalagajo delodajalcu in sindikatu, da se dogovorita o kriterijih za določitev tega plačila.
Zakon o delovnih razmerjih v nobenem delu ne določa, kdaj se šteje, da je delodajalec uspešno posloval. V zasebnem sektorju se poslovna uspešnost meri praviloma z dobičkonosnostjo, ki je med drugim tudi cilj delodajalca. Pomembno je, da delodajalec določi, v katerih primerih se bo štelo, da je v posameznem poslovnem letu, kvartalu ali mesecu posloval uspešno.
Zakon o delovnih razmerjih omogoča delodajalcu, da lahko plačilo za poslovno uspešnost izplača zaposlenim ob vsakokratnem izplačilu plače. Na drugi strani pa Zakon o dohodnini določa pogoje, ki morajo biti izpolnjeni, in višino, do katere se plačilo za poslovno uspešnost ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. Samo dohodek, ki je izplačan enkrat v koledarskem letu vsem upravičenim zaposlenim hkrati, se lahko v skladu z Zakonom o dohodnini šteje kot plačilo za poslovno uspešnost. Izpolnjen pa mora biti dodatni pogoj, in sicer da:
Zakon o dohodnini posebej določa, da se šteje, da imajo pravico do izplačila poslovne uspešnosti vsi zaposleni, če so pogoji za pridobitev pravice do izplačila poslovne uspešnosti določeni za vse zaposlene enotno. Na tem mestu želimo poudariti, da zapisano ne pomeni, da mora biti znesek plačila za poslovno uspešnost za vse zaposlene enak. Samo kadar so izpolnjeni ti pogoji, se plačilo za poslovno uspešnost ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine 100 odstotkov povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji.
Pomembno je poudariti, da se v davčno osnovo za obračun dohodnine všteva znesek, izplačan kot plačilo za poslovno uspešnost, ki preseže višino zadnje objavljene povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji. Od tega zneska je treba obračunati in plačati akontacijo dohodnine. Od celotnega plačila za poslovno uspešnost je treba obračunati in plačati prispevke za socialno varnost zaposlenega in delodajalca. Ugodnejša davčna obravnava velja le za izplačila v denarni obliki.
Iz navedenega sledi, da kadar bo delodajalec želel izplačati plačilo za poslovno uspešnost v enem koledarskem letu v več delih (mesečno, kvartalno ipd.), se samo prvo izplačilo ne bo vštevalo v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. Od vseh nadaljnjih izplačil je treba obračunati in plačati akontacijo dohodnine.
ZAKLJUČEK
Delodajalcem, ki ob koncu poslovnega leta želijo nagraditi svoje zaposlene, svetujemo, da čimprej sprejmejo splošni akt, s katerim natančno določijo, v katerih primerih bodo izplačevali plačilo za poslovno uspešnost, in pogoje, pod katerimi so zaposleni upravičeni do plačila za poslovno uspešnost. Le na ta način bodo zagotovili, da se plačilo za poslovno uspešnost ne bo vštevalo v davčno osnovo za obračun dohodnine. Posledično bodo zadovoljni tako delodajalci kot zaposleni.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki