Od uspešnega podjetništva imamo koristi vsi. Masa davkov, ki se vplačuje v proračun, je večja, če je podjetništva več. S tem denarjem lahko država, če modro ravna in načrtuje, zgradi več infrastrukture, zdravstva itd. Verjetno tega ni treba razlagati, to zna povezati že vsak srednješolec. Država je dolžna le zagotoviti pogoje, da spodbuja razcvet podjetništva: primerno davčno politiko, enostavnost administrativnih postopkov ipd.
Vendar dejansko stanje, ki smo ga v duhu podjetništva pred časom že imeli, ni tako. Zato to tudi pišem, da bi nas slišali in kaj spremenili v letu 2024. Zdaj smo vsi na tem, da bo že kako, država bo dala, pretirana in včasih tudi neutemeljena solidarnost zagotovo ni prava pot. Pa da ne bo narobe razumljeno: sem prva, ki sem za to, da se vsem pomoči potrebnim pomaga, vendar z jasno določenimi kriteriji: družine pod pragom revščine, samohranilke, bolni in še kdo so zagotovo skupine, ki potrebujejo pomoč, saj v državi, kot je Slovenija, nihče ne bi smel biti lačen in ga ne bi smelo zebsti. Toliko smo že bogati, da bi to moral biti standard.
A vendar problem obstaja: ko davkoplačevalci plačujemo dajatve, želimo, da se upravljalec proračuna zaveda, da ga mora upravljati odgovorno. In tu je problem in hkrati moja druga želja za leto 2024.
Za področje zdravstva je že bilo ugotovljeno, da je problem organizacija, ne pa pomanjkanje denarja in zdravnikov. Na srečanju SBC je dr. Bitenc na okrogli mizi konkretno povedal: v njihovi ordinaciji opravijo v delovnem času štiri operacije, v javni zdravstveni instituciji pa eno, včasih dve taki operaciji. Oboji dobijo od ZZZS enak znesek za opravljeno operacijo. Bolj jasno se tega ne bi dalo povedati.
Verjamem, da je podobno tudi drugod v javnem sektorju. Kdo se sploh ukvarja s produktivnostjo, organizacijo, procesi dela? Je to zares tako težko? So lobiji premočni?
To je druga moja želja za Slovenijo v letu 2024, kajti če bo javni sektor bolje organiziran in bolj produktiven, potem bo tudi davkoplačevalski denar bolj učinkovito potrošen. Začnemo lahko že pri številu dni dopusta, ki ga imajo v javnem sektorju, pa dolgih postopkih pri marsikaterem opravilu, ki ga čakamo podjetniki in tudi državljani.
Pa ne gre za napad na javni sektor, gre enostavno za uravnoteževanje pogojev dela med gospodarstvom in javnim sektorjem ter njuno večjo povezanost. Kajti proračuna ne moremo polniti le z zviševanjem davkov, ki jih plačuje gospodarstvo, ampak tudi z učinkovito porabo teh sredstev, kar pomeni dobro organizacijo dela in seveda pred tem jasno vizijo in strategijo, kam peljemo to slovensko barko.
Več sodelovanja in povezanosti ter podjetniškega duha v vas samih vam želim za uspešen start v ravnokar začeto leto.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki