Portal TFL

TFL Vsebine / Pravna mnenja

VS031578 - denarne obveznosti - valuta obveznosti - načelo vestnosti in poštenja

INTERNA OZNAKA DOKUMENT
VS031578
IZVOR, AVTOR
pravno mnenje, občna seja VSS 18. in 19.6.1992
OBJAVA
Poročilo VSS 1/92 str.14
IZDAJATELJ
Vrhovno sodišče RS
BIVŠA REPUBLIKA
Slovenija
INSTITUT VSRS
denarne obveznosti - valuta obveznosti
PODROČJE VSRS
OBLIGACIJSKO PRAVO
BESEDILO

ORIGINAL:
Po uveljavitvi Zakona o deviznem poslovanju (Ur. l. RS, št. 1/91-I), ki v 5. členu dovoljuje uporabo deviz kot vrednostne osnove v
pogodbah med domačimi osebami (valutno klavzulo), upošteva sodišče dogovorjeno valutno klavzulo tudi pri odločanju o pravnih razmerjih, ki so nastala pred uveljavitvijo tega zakona, če dolžnik svoje obveznosti do uveljavitve zakona ni izpolnil.

Iz dejanskih ugotovitev sodišč prve in druge stopnje, na katere je revizijsko sodišče vezano, izhaja, da sta se stranki dogovorili za
nakup gradbene parcele in je zato tožnik dne 10.5.1988 izročil tožencu kot predujem znesek 10.000 DEM. Nato sta stranki s pismenim sporazumom dne 26.10.1988 razdrli dogovor o nakupu parcele in se dogovorili, da toženec vrne tisto, kar je prejel na račun kupnine. Tega dne je toženec vrnil tožniku 5.000 DEM, preostalih 50% predujma pa se je toženec zavezal vrniti do 1.3.1989, obračunano po vsakokratnem tečaju DEM. Toženec svoje obveznosti iz sporazuma z dne 26.10.1988 ni izpolnil. V času sklenitve sporazuma je bil v veljavi 16. člen Zakona o deviznem poslovanju (Ur. l. SFRJ, št. 66/85), po katerem je bilo prepovedano sklepanje poslov, pri katerih se dinarska vrednost pogodbene obveznosti izračunava na podlagi cene tečaja dinarja glede na tuje valute. Kljub taki prepovedi so se v času velike inflacije pogodbene stranke vedno pogosteje skušale zavarovati z valutnimi klavzulami. V Zakonu o začasnih ukrepih o spremembah in dopolnitvah zakona o deviznem poslovanju (Ur. l. SFRJ, št. 85/89) je bila določba citiranega 16. člena tako spremenjena, da je prepoved valutne klavzule odpadla. Z uveljavitvijo Zakona o deviznem poslovanju (Ur. l. RS, št. 1/91-I) pa je izrecno dovoljena uporaba deviz kot vrednostne osnove v pogodbah med domačimi osebami (1. odstavek 5. člena). Namen take zakonske določbe je, da si lahko stranke z dogovorom o uporabi deviz kot vrednostne osnove zagotovijo ohranitev realne vrednosti dogovorjenih dajatev in da se tako izognejo škodljivim vplivom inflacije, katere obseg ob sklenitvi pogodbe niti ni predvidljiv. Taka sprememba v zakonodaji pa mora priti do izraza v sodni praksi tudi pri odločanju o pravnih razmerjih, ki izvirajo še iz časa pred uveljavitvijo sedanjega Zakona o deviznem poslovanju v tistih primerih, ko pride do izpolnitve obveznosti po uveljavitvi tega zakona. V konkretnem primeru se je toženec s sporazumom z dne 26.10.1988 tudi v skladu s tedanjimi predpisi veljavno zavezal, da bo vrnil 50% plačanega predujma v dinarjih do 1.3.1989. V nasprotju s tedanjo prepovedjo valutne klavzule je bila le obveznost, da bo plačilo obračunano po vsakokratnem tečaju DEM. Kolikor bi toženec izpolnil obveznost v dogovorjenem roku, bi se lahko upravičeno skliceval na tedanjo prepoved valutne klavzule. Ker pa toženec v izpolnitev svoje obveznosti ni plačal ničesar, bo moral to storiti šele po odločbi sodišča in to v času, ko je dogovor o valutni klavzuli izrecno dovoljen. Udeleženci obligacijskih razmerij morajo po 12. členu Zakona o obligacijskih razmerjih tudi pri izpolnjevanju obveznosti spoštovati načelo vestnosti in poštenja. Toženčevo ravnanje, ko z raznimi ugovori zavlačuje izpolnitev obveznosti, pomeni kršitev omenjenega splošnega načela obligacijskega prava, saj skuša povsem razvrednotiti dajatev, do katere je tožnik upravičen.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window