Zavezanci za davek, v prvi vrsti seveda tisti, ki šele začenjajo oziroma so šele začeli opravljati dejavnost, se še vedno srečujejo s (očitno) sistemsko težavo, ki jo priznavajo tudi uslužbenci Finančne uprave. Čeprav je zakonska dolžnost in hkrati pričakovanje zavezancev, da bodo v e-Davke prejeli predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost, tega obračuna ni. Četudi so prispevki plačani, Finančna uprava pozove zavezance k vložitvi obračuna, sicer grozijo z visokimi globami.
Zavezanci za davek, v prvi vrsti seveda tisti, ki šele začenjajo oziroma so šele začeli opravljati dejavnost, se še vedno srečujejo s (očitno) sistemsko težavo, ki jo priznavajo tudi uslužbenci Finančne uprave. Čeprav je zakonska dolžnost in hkrati pričakovanje zavezancev, da bodo v e-Davke prejeli predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost, tega obračuna ni. Četudi so prispevki plačani, Finančna uprava pozove zavezance k vložitvi obračuna, sicer grozijo z visokimi globami.
Postopek pobiranja posameznih davkov je urejen v petem poglavju Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2, Uradni list RS, št. 13/11 – UPB, 32/12, 94/12, 101/13 – ZDavNepr, 111/13, 25/14 – ZFU, 40/14 – ZIN-B, 90/14, 91/15, 63/16, 69/17 in 13/18 – ZJF-H). Postopek pobiranja obveznih prispevkov za socialno varnost je določen v drugem poglavju, ki ima le tri člene.
Obvezne prispevke za socialno varnost, določene z zakoni, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje, starševsko varstvo in družinske prejemke in zaposlovanje, izračunavajo zavezanci za prispevke v obračunu prispevkov za socialno varnost. V obračunu prispevkov za socialno varnost mora zavezanec za prispevke za socialno varnost navesti podatke, ki so resnični, popolni in pravilni glede na posamezen zakon o obdavčenju in ne smejo spraviti v zmoto organa za pobiranje prispevkov za socialno varnost.
Prispevki za socialno varnost se izračunajo po stopnjah, ki veljajo na dan nastanka davčne obveznosti za plačilo prispevkov za socialno varnost, kot je določeno v zakonu. Zavezanec za prispevke za socialno varnost mora predložiti obračun prispevkov za socialno varnost najpozneje do 15. dne v mesecu, plačati pa najpozneje do 20. dne v mesecu za pretekli mesec.
Finančna uprava sestavi predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost za zavezance za prispevke za socialno varnost, za katere so izpolnjeni naslednji pogoji:
Finančna uprava je v svoji publikaciji Prispevki za socialno varnost – Predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost (1. izdaja, april 2017) identificirale, katere osebe so to: samozaposlene osebe, družbeniki, osebe, ki opravljajo versko službo v Sloveniji kot verski uslužbenci v skladu s predpisi, ki urejajo versko svobodo, zavezanci, ki opravljajo dejavnost kot postranski poklic (osebe, ki samostojno opravljajo pridobitno ali drugo dovoljeno dejavnost in v obvezno zavarovanje niso vključene na podlagi opravljanja dejavnosti, temveč na drugi podlagi; osebe, ki opravljajo dopolnilno dejavnost na kmetiji in niso obvezno zavarovane na podlagi opravljanja kmetijske dejavnosti; osebe, ki v skladu s predpisi, ki urejajo gostinstvo, le občasno, največ do pet mesecev v koledarskem letu, opravljajo dejavnost kot sobodajalci – fizične osebe) ter kmečki zavarovanci (obvezno in prostovoljno vključene v obvezno socialno zavarovanje).
Finančna uprava predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost vroči zavezancu za prispevke elektronsko po portalu e-Davki najpozneje do 10. v mesecu za pretekli mesec. Vročitev velja za opravljeno z dnem, ko je Finančna uprava odložila predizpolnjeni obračun prispevkov za socialno varnost v portal e-Davki. Predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost postane za obračun prispevkov za socialno varnost (tudi izvršilni naslov) zavezanca za prispevke za socialno varnost, če zavezanec za prispevke za socialno varnost ne odda »svojega« obračuna prispevkov za socialno varnost.
Če zavezancu za prispevke za socialno varnost predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost ni bil vročen do 10. v mesecu za pretekli mesec ali če so podatki v predizpolnjenem obračunu prispevkov za socialno varnost nepravilni ali nepopolni, mora po portalu e-Davki predložiti obračun prispevkov za socialno varnost najpozneje do 15. dne v mesecu.
Obračun ne bi bil pravilen, če bi zavezanec uveljavljal določene pravice (bolniška odsotnost, starševski dopust), ali če bi spreminjal zavarovalno osnovo. V teh primerih mora zavezanec v obračunu prispevkov za socialno varnost sam posredovati morebitne spremembe osnov.
Finančna uprava ne bo sestavila predizpolnjenega obračuna prispevkov za socialno varnost za tistega zavezanca, ki bo sam oddal obračun prispevkov za socialno varnost v elektronski obliki po portalu e-Davki do 10. v mesecu za pretekli mesec.
Če pa zavezanec odda obračun prispevkov za socialno varnost do 15. v mesecu za pretekli mesec po tem, ko Finančna uprava zanj že sestavi predizpolnjen obračun, velja obračun prispevkov za socialno varnost, ki ga odda zavezanec.
Zavezanec za davek je začel opravljati dejavnost kot postranski poklic s 1. januarjem 2019. Pravočasno je priglasil ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov. Pričakoval je, da mu bo Finančna uprava do 10. februarja vročila predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost za januar. Ker se to ni zgodilo, je prispevke za socialno varnost vseeno plačal v roku, obračuna prispevkov za socialno varnost pa ni predložil. Zaradi nizke predvidene davčne osnove in posledično nizke akontacije dohodnine je zavezanec dolžan akontacijo dohodnine plačevati za trimesečje (tudi ta obveznost še ni izkazana v e-Davkih).
Nato pa je 27. februarja sledila poštna pošiljka s Finančne uprave. Zanimivo, da je bila poslana po navadni pošti in ne elektronsko npr. odložena v e-Davke. Bil je poziv zavezancu za predložitev obračunov prispevkov za socialno varnost za obračunsko obdobje januar 2019.
V skladu z določbo 129. člena ZDavP-2 Finančna uprava nadzoruje obračune prispevkov za socialno varnost. Po določbi 1. točke prvega odstavka navedenega člena obsega nadzor obračunov za davke tudi nadzor nad izpolnjevanjem obveznosti predlaganja obračunov prispevkov za socialno varnost. V okviru tega nadzora Finančna uprava v skladu z drugim odstavkom 129. člena preverja, ali so zavezanci za obračun prispevkov za socialno varnost v skladu s tem zakonom ali zakonom o obdavčenju predložili obračun prispevkov za socialno varnost.
Na podlagi prvega odstavka 353. člena ZDavP-2 in 2. člena Pravilnika o obrazcih za obračun prispevkov za socialno varnost je zavezanec dolžan predložiti Finančni upravi obračun prispevkov za socialno varnost najpozneje do 15. dne v mesecu za pretekli mesec.
Ker Finančna uprava do izdaje poziva ni prejela zgoraj navedenega obračuna prispevkov za socialno varnost, je pozvala zavezanca, da v roku 8 dni od prejema poziva predloži manjkajoč obračun prispevkov za socialno varnost v elektronski obliki po sistemu e-Davki, zraven pa so navedli še naslov spletne strani.
V skladu s 36. točko prvega odstavka 397. člena ZDavP-2 se z globo v višini od 800 do 10.000 evrov kaznuje za prekršek samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ne predloži obračuna prispevkov za socialno varnost na predpisan način oziroma v predpisanih rokih. Poleg tega se z globo v višini od 400 do 4000 evrov za isti prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba samostojnega podjetnika ali odgovorna oseba posameznika, ki opravlja samostojno dejavnost.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki