Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Zlato in kriptovalute kot posebna vrsta finančnih naložb v skladu s SRS (2024)

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Silva Koritnik Rakela, Izobraževalna hiša Cilj d.o.o.
Datum
16.04.2024
Rubrika
Tema tedna
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Z zbirko Slovenskih računovodskih standardov (SRS 2024) se je SRS 3 – Finančne naložbe temeljito spremenil.
BESEDILO
Z zbirko Slovenskih računovodskih standardov (SRS 2024) se je SRS 3 – Finančne naložbe temeljito spremenil. To je posledica uskladitve z zahtevami zbirke Mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP). Dodano pa je bilo tudi nekaj nacionalnih rešitev. Tako ta standard obravnava tudi 'Posebne vrste naložb' - plemenite kovine, kriptovalute in druge naložbe, ki ohranjajo vrednost.

Vrste finančnih naložb v skladu s SRS (2024)

Računovodski standardi finančne naložbe opredelijo kot finančna sredstva, ki jih ima naložbenik, da bi z donosi, ki izhajajo iz njih, povečeval svoje finančne prihodke. Ti se razlikujejo od poslovnih prihodkov, ki izhajajo iz prodaje proizvodov in opravljanja storitev v okviru rednega poslovanja. Zato so finančne naložbe v bilanci stanja, izkazu poslovnega izida in tudi izkazu denarnih tokov predstavljene v samostojnih postavkah. Standardi pa zahtevajo tudi obsežna pojasnila.

V SRS 3 (2024) so finančne naložbe razdeljene v tri vrste:

  • Naložbe v odvisna podjetja v skupini, pridružene podjetja in skupne podvige [SRS 3.6]
  • Druge finančne naložbe [SRS 3.7]
  • Posebne vrste naložb (plemenite kovine, kriptovalute in druga podobna sredstva), ki ohranjajo vrednost [SRS 3.40]

Med finančne naložbe kot posebno vrsto organizacija uvršča tudi naložbe v plemenite kovine, kriptovalute in druga podobna sredstva, katerih namen je ohranjanje vrednosti. Te posebne vrste naložb organizacija po začetnem pripoznanju lahko meri:

  • po pošteni vrednosti prek poslovnega izida ali
  • po nabavni vrednosti.

Izbira načina kasnejšega merjenja predstavlja računovodsko usmeritev, ki je organizacija ne sme spremeniti do odprave pripoznanja takšne naložbe.

Posebne vrste finančnih naložb in prehod na SRS (2024)

Glede kriptovalut lahko rečemo, da se za imetnike kripto sredstev ni nič spremenilo. Za kasnejše merjenje bodo lahko še naprej izbrali model nabavne vrednosti ali pa model poštene vrednosti prek poslovnega izida.

Res pa je, da je z objavo zbirke SRS (2024) prenehalo veljati Pojasnilo 1 k SRS 11 (2016) – Časovne razmejitve z naslovom Računovodsko izkazovanje žetonov začetne ponudbe (Pojasnilo). Pojasnilo je podrobno urejalo področje računovodenja kripto sredstev in kripto obveznosti. Njegovo branje je še vedno primerno, ko je treba izbrati računovodske usmeritve za kripto obveznosti.

Plemenite kovine (zlato, srebro, platina,…) se razlikujejo od drugih kovin, ker so redke in so lahko tudi v vlogi ohranjevalcev vrednosti. Torej bi jih morali razlikovati od drugih kovin, ki se kot materiali uporabljajo v proizvodnji.

V praksi so se porajala številna vprašanja, saj računovodski standardi niso urejali računovodnja plementih kovin z namenom naložbenja. Zato ne preseneča dejstvo, da je združenje prezkušenih računovodij objavilo strokovno razlago v reviji SIR*IUS v rubriki Iz prakse za prakso (PR-RAČ-1-1/21)

V tej strokovni razlagi se uporabnikom zbirke SRS (2016) predlaga, da pri kasnejšem merjenju uporabijo enega izmed modelov poštene vrednosti in učinke merjenja pripoznajo v vseobsegajočem donosu (rezervah) ali v poslovnem izidu.

In kaj storiti ob prehodu na SRS (2024)? V odsotnosti določb za prerazporeditev 'Posebnih finančnih naložb' ob prehodu, bo treba izbrati računovodsko usmeritev za kasnejše merjenje v skladu s SRS (2024) in vse učinke obravnavati po splošnih pravilih 5. točke Okvira SRS (2024)Spremembe računovodskih ocen, spremembe računovodskih usmeritev in popravki napak. To pomeni preračun primerjalnih podatkov za leto 2023 v letnem poročilu za leto 2024.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window