ORIGINAL:
Zamudne obresti od neizplačanih plač delavcev stečajnega dolžnika v višini izhodiščnih plač, določenih s kolektivno pogodbo, niso privilegirane terjatve po drugem odstavku 160. člena ZPPSL.
Obrazložitev:
Delavci stečajnega dolžnika so v stečajnem postopku prijavili terjatve iz naslova neizplačanih plač z zamudnimi obrestmi.
Predlagali so, da se jim neizplačane plače v višini izhodiščnih plač skupaj z zamudnimi obrestmi poravnajo iz stečajne mase kot stroški stečajnega postopka - prioritetno.
Stečajni senat je prioritetno izplačilo zamudnih obresti od izhodiščnih plač zavrnil, pritožbeno sodišče pa je zavrnilo pritožbo
delavcev zoper sklep stečajnega senata.
Zahtevo za varstvo zakonitosti zoper sklep pritožbenega sodišča, ki poudarja zlasti akcesornost terjatve na plačilo zamudnih obresti, ki deli usodo glavne terjatve, zaradi česar naj bi bili delavci upravičeni tudi do prioritetnega plačila zamudnih obresti od
izhodiščnih plač, je Vrhovno sodišče RS zavrnilo s sledečimi razlogi.
Po prvem odstavku 160. člena ZPPSL se dolgovi stečajnega dolžnika poplačajo iz razdelitvene mase sorazmerno, če zakon ne določa drugače. Drugače določa že v drugem odstavku 160. člena ZPPSL, po katerem se plače delavcev dolžnika v višini izhodiščnih plač, določenih s kolektivno pogodbo, do dneva, ko je bil začet stečajni postopek, poravnajo kot stroški stečajnega postopka. To pomeni, da se omenjene plače delavcev poravnajo iz stečajne mase prednostno - pred ostalimi upniki.
Iz prvega odstavka 160. člena ZPPSL izhaja osnovno načelo stečajnega postopka - načelo sorazmernega poplačila upnikov iz sredstev stečajne mase. Izjeme od tega načela lahko določi samo zakon. Te pa je treba v stečajnem pravu tako razlagati restriktivno, kot je to na splošno uveljavljeno v pravni teoriji in praksi.
Sodišči druge in prve stopnje imata prav, da je treba drugi odstavek 160. člena ZPPSL razumeti tako, kot se glasi, to je, da se določba o prednostnem poplačilu nanaša samo na izhodiščne plače brez zamudnih obresti. Res je, da so zamudne obresti v razmerju do glavne terjatve akcesorna terjatev in da nastane obveznost njihovega plačila po samem zakonu - 277. členu ZOR. Toda zaradi navedenega osnovnega načela stečajnega postopka je utemeljen zaključek, da je zakonodajalec priznal delavcem prednost samo pri poplačilu plač v višini izhodiščnih plač, medtem ko delijo terjatve delavcev na plačilo zamudnih obresti usodo sorazmernega poplačila tako, kot to velja za ostale terjatve stečajnih upnikov. S tem se ne zanika akcesornost zamudnih obresti. Te pa imajo lahko v stečajnem postopku svojo usodo. Upnikom, ki so prijavili glavno terjatev, ne pripadajo avtomatično, ampak jih morajo posebej prijaviti. Tudi njihova utemeljenost se presoja enako, kot to velja za ostale terjatve.
Takšna razlaga drugega odstavka 160. člena ZPPSL je prišla do izraza v noveli ZPPSL (Ur. list RS št. 39/97). Po tej se izplačajo
prednostno - kot stroški stečajnega postopka - samo plače za obdobje zadnjih treh mesecev pred začetkom stečajnega postopka, ostale terjatve delavcev iz naslova neizplačanih plač in zamudnih obresti pa se poravnajo kot terjatve ostalih upnikov v vrstnem redu, ki ga določa novi 160. a člen ZPPSL.
(Opomba: Glede na čas začetka stečajnega postopka temelji pravno mnenje na drugem odstavku 160. člena ZPPSL. Uporabno pa je tudi po njegovi spremembi, uzakonjeni z ZPPSL-A)
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki