Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Brexit - novosti v 2021

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Mag. Tamara Prezelj
Datum
05.01.2021
Rubrika
Tema tedna
Pravna podlaga
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Nove obveznosti za dobavitelje iz EU. V nadaljevanju opisujem spremembe, ki bodo veljale po koncu prehodnega obdobja, to je od 1. januarja 2021 dalje, za prodajo blaga kupcem v Veliko Britanijo (VB), in jih je objavil britanski davčni organ (HMRC) na svojem spletnem portalu1. S tem datumom se bo Velika Britanija štela z vidika EU za tretjo državo. Opisane spremembe se v precejšnji meri zgledujejo po ureditvi za pošiljčne posle, ki bo znotraj EU veljala s 1. julijem 2021 (namesto s 1. januarjem 2021, kot je bilo prvotno predvideno2).
BESEDILO
Namen uveljavitve novega modela obdavčevanja dobav blaga je izenačiti davčno obravnavo blaga, ki pride iz EU in držav, ki niso iz EU, z domačimi dobavami in tako preprečiti izkrivljanje konkurence med dobavitelji, še posebej zaradi oprostitve uvoza pošiljk v vrednosti do 15 funtov, ki se s spremembami ukinja. Poleg tega si Britanci obetajo, da se bo z novimi pravili izboljšala učinkovitost pobiranja DDV od uvoženega blago in odpravil problem nepravilnega plačevanja DDV s strani tujih dobaviteljev (kar ni problem le v VB, pač pa v celotni EU, zato so bile tudi sprejete spremembe, ki čakajo, da jih države članice uveljavijo 1. julija prihodnje leto).

Spremembe, opisane v nadaljevanju, ne bodo veljale za dobave blaga kupcem na Severno Irsko. Za te dobave se bodo najmanj do konca leta 2024 uporabljala pravila, ki veljajo za dobave zavezancem v EU in pošiljčne posle znotraj EU.

Pregled sprememb

Od blaga, ki bo uvoženo v VB v pošiljkah, katerih vrednost ne presega 135 funtov (»pošiljke manjše vrednosti«), tj. vrednosti, ki ustreza znesku, do katerega se pri uvozu ne plačuje carine, se bo DDV namesto pri uvozu po novem plačeval na točki prodaje. To pomeni, da se bo DDV plačeval na dobavo znotraj VB namesto pri uvozu.

On-line spletne trgovine (online marketplaces), ki omogočajo prodajo, bodo odgovorne za obračunavanje in zbiranje DDV.

S pojmom »on-line spletna trgovina« so mišljeni elektronski vmesniki (spletna mesta ali mobilne aplikacije), kot so spletne trgovine, platforme, portali ali podobno, ki omogočajo prodajo kupcem. Spletne trgovine lahko poleg tega, da omogočajo prodajo tretjim osebam, prodajajo tudi lastno blago. V takem primeru se za namene uporabe novih pravil ne obravnavajo kot spletne trgovine, pač pa kot neposredni prodajalci.

Davčni organ VB šteje za on-line spletno trgovino zavezanca, ki uporablja spletno stran ali aplikacijo za mobilni telefon, da bi izvajal prodajo kupcem, ki izpolnjuje naslednje pogoje:

  • kakor koli postavlja pogoje dobave blaga kupcem,
  • je na kakršen koli način vpleten v potrjevanje ali omogočanje plačil kupcev,
  • je vključen v naročanje ali dostavo blaga.

Za on-line spletno trgovino ne gre, kadar zavezanec ponuja zgolj nekaj od naštetega:

  • obdeluje plačila v zvezi z dobavo blaga,
  • ponuja listing ali oglaševanje blaga,
  • preusmerja ali prenaša kupce na elektronski vmesnik, kjer se blago ponuja v prodajo, ne da bi dodatno sodeloval pri dobavi.

Kadar bodo dobavitelji prodajali blago, ki bo prispelo iz drugih držav, neposredno potrošnikom v VB, mimo on-line spletne trgovine, se bodo morali identificirati in obračunavati DDV sami.

Za prodajo kupcu iz VB gre, kadar je mesto dostave blaga končnemu kupcu v VB, ne glede na to, kam se naslovi račun.


Pravila se bodo spremenila tudi za dobave blaga v vrednosti manj kot 135 funtov, opravljene davčnim zavezancem, saj bo DDV v takih primerih po načelu samoobdavčitve obračunal kupec, če bo dobavitelju predložil veljavno identifikacijsko številko za DDV. Spremembe ne bodo veljale za dobave trošarinskih izdelkov in nekomercialne dobave med posamezniki, zanje bodo veljala dosedanja pravila.

Poleg tega se bo po novem za dobave tujih dobaviteljev potrošnikom, če se blago že nahaja v VB, obveznost za obračun DDV premaknila na on-line spletne trgovine, ki omogočajo prodajo takega blaga.

Čeprav se zaradi spremembe v veliko primerih DDV ne bo več odmerjal na meji, bo iz nefiskalnih razlogov še vedno treba vlagati carinske deklaracije.

Spremembe bodo veljale tudi za uvoz blaga davčnih zavezancev iz VB, identificiranih za DDV, za katere ne veljajo opisana pravila, saj bodo DDV od uvoza obračunavali sami po načelu samoobdavčitve, namesto da bi ga še naprej plačevali na podlagi odločbe carinskega organa.

Omenjene spremembe zajemajo dva sklopa pravil, in sicer se nanašajo na:

a) prodaje blaga kupcem v VB, opravljene zunaj VB, pri katerih se blago v trenutku prodaje nahaja zunaj VB in dobava obsega kasnejši uvoz blaga v VB, in

b) prodaje blaga kupcem v VB, opravljene znotraj VB, pri katerih se blago v trenutku prodaje nahaja na ozemlju, s strani tujih dobaviteljev, po on-line spletni trgovini.

Dobave blaga, ki se odpošlje ali odpelje v VB iz EU ali tretje države

Nova pravila se bodo uporabljala za dobave blaga manjše vrednosti kupcem v VB. Znesek 135 funtov se ujema z mejnim zneskom za oprostitev plačila carinskih dajatev, zaradi česar bo nova ureditev minimalno vplivala na carinske postopke. Pošiljke nad omenjeno vrednostjo se bodo še naprej obravnavale po starih pravilih, le da bodo po 1. januarju uvozniki lahko pri uvozu naredili samoobdavčitev v DDV-obračunu.

Za namene obdavčitve z DDV se bo dobava obravnavala na naslednji način:

  • če se prodaja opravi brez udeležbe spletnega mesta, neposredno med dobaviteljem in potrošnikom, se šteje, da je kraj dobave VB, obračuna se VB DDV,
  • če se prodaja opravi po spletnem mestu, se bo štelo, da je dobavo potrošniku opravilo spletno mesto na ozemlju VB. Obračunati bo treba VB DDV.

Vrednost pošiljke se bo v obeh primerih določala glede na ceno, po kateri se bo blago prodalo kupcu, in ne na podlagi vrednosti, določene na točki uvoza.

Za blago iz drugih držav, ki se prodaja v VB, se bodo nova pravila uporabljala ne glede na to, kje imata sedež dobavitelj ali spletno prodajno mesto. To pomeni, da se bodo za namene DDV v VB dolžni identificirati (če že niso) in obračunavati DDV:

  • vsi zavezanci, ki upravljajo spletna mesta, ki omogočajo blago kupcem v VB,
  • vsi zavezanci, ki prodajajo blago neposredno kupcem v VB, pri čemer se blago, ki se (a) nahaja in prodaja zunaj VB (b) uvaža v VB v pošiljkah, katerih vrednost ne presega 135 funtov.

Tuji davčni zavezanci, ki prodajajo blago potrošnikom v VB in imajo blago v VB, so dolžni obračunati VB DDV za dobave tega blaga po zdaj veljavnih pravilih. Ti zavezanci bi morali biti identificirani za DDV že do zdaj.

Kriterij za presojo, ali se dobava blaga, ki se nahaja zunaj VB, potrošniku v VB, obdavči z VB DDV po novih pravilih, je ocenjena vrednost3 blaga, ki pomeni ceno, po kateri se blago prodaja, in izključuje:

  • stroške prevoza in zavarovanja, razen če so vključeni v ceno in niso posebej izkazani na računu,
  • katere koli druge davke in zaračunane zneske, ki jih razbere carinski organ iz dokumentacije.

Vrednost 135 funtov se uporablja za pošiljko in ne za vsak posamezen element v pošiljki.

Za pravilno davčno obravnavo bo treba vedeti, ali se blago kupcu pakira in pošilja posamično ali kot del pošiljke, skupaj z drugim blagom. V zadnjem primeru se mejni znesek uporabi za celotno pošiljko in če je presežen, veljajo splošna pravila, kar pomeni, da se DDV obračuna pri uvozu. Kadar se blago pošilja kot del pošiljke skupaj z drugim blagom, in carinska vrednost pošiljke preseže 135 funtov, se taka pošiljka ne bo obravnavala po novih pravilih.

Pri dobavi blaga v vrednosti manj kot 135 funtov iz držav zunaj VB davčnim zavezancem bo veljalo naslednje:

Kadar bo davčni zavezanec iz VB spletni trgovini ali neposrednemu prodajalcu predložil svojo veljavno DDV-številko, se bo obveznost za obračun DDV prenesla na kupca, ki je davčni zavezanec, ki bo DDV obračunal po načelu samoobdavčitve. V takem primeru spletno mesto ali neposredni dobavitelj ne bosta dolžna obračunavati DDV.

Spletna trgovina ali neposredni dobavitelj bosta morala na računu, izdanem VB zavezancu, jasno navesti, da mora DDV obračunati kupec, in sicer klavzulo »reverse charge« ali »obrnjeno davčno breme, VB DDV obračuna kupec«. Kupci bodo obračunavali DDV v svojem DDV obračunu in bodo lahko odbijali vstopni DDV v skladu s splošnimi pravili.

Če davčni zavezanec iz VB ne bo identificiran za namene DDV, ali če spletni trgovini ali neposrednemu prodajalcu v trenutku dobave ne bo predložil svoje veljavne DDV-številke, potem bosta morala spletna trgovina ali neposredni dobavitelj svojo dobavo obravnavati kot dobavo končnemu kupcu in ne kot dobavo zavezancu, in obračunati VB DDV. Spletna trgovina in neposredni dobavitelj nista dolžna aktivno preverjati, ali je kupec zavezanec, zato dobavo obravnavata kot opravljeno končnemu kupcu, razen če jima kupec predloži DDV-številko.

Za pošiljke manjše vrednosti, za katere bo na področju DDV veljala nova ureditev, se bodo še naprej izvajali redni carinski (uvozni) postopki.

Nova ureditev pomeni, da se DDV od pošiljk manjše vrednosti ne bo več odmerjal kot uvozni davek, razen v primeru nekomercialnih pošiljk, pošiljk, ki vsebujejo trošarinsko blago, in pošiljk iz Jerseyja in Guernseyja, za katere se uporablja posebna uvozna ureditev. Če pa bo vrednost pošiljke presegla 135 funtov, se bo DDV obračunal pri uvozu. Če bi se kasneje izkazalo, da je bil DDV obračunan nepravilno, bodo morali spletni trgovci in dobavitelji izvesti postopke vračila nepravilno obračunanega davka kupcu. Davek se bo njim vrnil po DDV-obračunu, po običajnih pravilih za popravek.

Nadzor na meji se bo izvajal še naprej in bo vključeval nadzor nad prijavljeno vrednostjo pošiljke, ki se uvaža. Še naprej bo veljalo, da so uvozniki in njihovi zastopniki dolžni predložiti pravilne in popolne carinske deklaracije. Nadzor se bo razširil na odkrivanje neresničnih podatkov, ki jih dajejo dobavitelji, pri dobavah iz EU. Uvozniki in zastopniki bodo morali zagotoviti, da bodo njihovi sistemi zaznali pošiljke, za katere nova ureditev ne velja in od katerih se plačuje uvozni DDV.

Še naprej bodo veljala pravila glede izdajanja računov. Oseba, ki je dolžna obračunati DDV, bo dolžna kupcu v trenutku prodaje izdati popoln DDV-račun, kar pomeni obveznost za dobavitelja, če ne prodaja po spletni trgovini oz. za spletno trgovino, ki omogoča prodajo in se jo obravnava kot domnevnega dobavitelja v VB za namene obdavčitve z DDV. Račun se lahko izda v papirni ali elektronski obliki.

Poleg nadzora carinskega organa bo nadzor nad izvajanjem novih pravil z uporabo različnih podatkovnih virov znotraj britanskih meja izvajal tudi davčni organ.

Nova pravila bodo veljala za transakcije, opravljene po 1. januarju 2021. Primeroma: če je bilo naročilo kupca oddano 31. decembra 2020, potem se nova pravila ne uporabijo, tudi če se odpošiljanje in dobava izvrši po 1. januarju 2021. Zato se bo za uvoz teh pošiljk odmeril uvozni DDV (razen če je njihova vrednost 15 funtov ali manj), zato ne bo davka na dobavo. Za blago, ki se v trenutku dobave že nahaja v VB, bo DDV dolžan obračunati dobavitelj in ne spletna trgovina.

Prodaja blaga, ki se nahaja na ozemlju VB

Za blago:

  • ki je v lasti tujega zavezanca,
  • se v trenutku prodaje nahaja na ozemlju VB,
  • ga dobavitelj prodaja kupcem v VB po spletni trgovini in
  • ne gre za dobavo zavezancu, identificiranem za namene DDV,

bo veljalo opisano v nadaljevanju.

Na blago, ki je že bilo uvoženo v VB iz tretje države, in se je DDV plačal pri uvozu, se bo VB DDV obračunal v trenutku prodaje po starih pravilih, s to bistveno razliko, da bo spletna trgovina štela za domnevnega prodajalca in bo dolžna obračunati DDV na blago, ki se bo prodalo po njej. To pomeni, da se za namene DDV ne bo več štelo, da je dobavo kupcu v VB opravil prodajalec, ki prodaja po spletni trgovini.

Štelo se bo, da je tuji zavezanec v trenutku prodaje opravil oproščeno dobavo (s pravico do odbitka) spletni trgovini. Tuj prodajalec se bo lahko identificiral za DDV v VB in terjal vračilo DDV, plačanega pri uvozu po splošnih pravilih za odbitek vstopnega DDV. Vrednost dobav bo prikazal v rubriki 6 DDV-obračuna, vendar ne bo odgovoren za poročanje DDV na te dobave kupcem, za katere se bo štelo, da jih je opravila spletna trgovina.

Spletna trgovina ne bo obračunavala DDV od prodaj blaga, ki se v trenutku prodaje že nahaja v VB in se opravijo davčnim zavezancem. Kupec bo dolžan predložiti veljavno identifikacijsko številko za DDV, s čimer bo dokazal, da gre za prodajo zavezancu. V nasprotnem primeru se bo dobava obravnavala kot opravljena končnemu kupcu. Kadar bo kupec predložil veljavno DDV-številko in bo dobavo opravil dobavitelj in ne spletna trgovina, se bo DDV obračunal v skladu z veljavnimi splošnimi pravili. Kupec ne bo dolžan obračunati DDV.

Spletna trgovina mora obvestiti tujega dobavitelja, da bo moral obračunati DDV na določeno dobavo kupcu, ki je predložil veljavno VB DDV-številko. Spletna trgovina mora to številko posredovati dobavitelju.

Za prodaje tujih zavezancev, ki se ne opravljajo po spletni trgovini, blago pa je v trenutku prodaje že v VB, se pravila ne spreminjajo, tako da dobavitelj ostaja odgovoren za identifikacijo in obračun DDV.

Identifikacija tujega dobavitelja je potrebna takoj, ko zavezanec začne dobave, oz. ko začne na ozemlju VB vzdrževati zaloge blaga. Za identifikacijo ni predpisan minimalni znesek opravljenih dobav.

Kdo se je dolžan identificirati?

Od 1. januarja 2021 dalje bo veljalo, da se bodo morale v VB identificirati spletne trgovine, da bodo lahko obračunavale DDV na svoje domnevne dobave. Identificirati se bodo morali tudi zavezanci, ki blago dobavljajo kupcem neposredno, če se v trenutku prodaje blago nahaja zunaj VB. Od 1. januarja 2021 dalje ne bodo več veljali mejni zneski za dobave na daljavo (pošiljčne posle), zato bo identifikacija potrebna že pred prvo dobavo, če bo po novih pravilih dobavitelj dolžan obračunavati VB DDV (in če do zdaj še ni pridobil DDV-številke v VB). Gre za običajno identifikacijo, za katero veljajo splošna pravila in obrazci.

Nove obveznosti spletnih trgovin

V skladu z novimi pravili bo morala spletna trgovina za pravilno obdavčitev določiti:

  • lokacijo blaga v trenutku prodaje (v VB ali zunaj VB),
  • če se blago nahaja zunaj VB, ali je ocenjena vrednost pošiljke brez DDV manj kot 135 funtov,
  • če se blago že nahaja na ozemlju VB, ali je prodajalec iz VB ali ne,
  • če so kateri kupci identificirani za namene DDV v VB,
  • natančno naravo blaga, da bi določili pravilno stopnjo DDV (splošna, znižana, 0 %).

Spletne trgovine bodo morale biti pozorne, da bodo pridobile potrebne informacije, da bi pravilno obravnavale dobave blaga za namene DDV. To pomeni, da bodo morale pri določanju pravilne obravnave dobave za namene DDV skrbno pregledati in presoditi vse informacije, ki jim bodo dane na voljo. Če bodo lahko dokazale, da so sprejele vse razumne ukrepe, da bi zagotovile pravilno obračunavanje DDV, ne bodo odgovorne za plačilo obračunanega DDV (»goodwill clause«).

Nove obveznosti neposrednih dobaviteljev

Dobavitelji, ki prodajajo blago, ki ne presega 135 funtov (na pošiljko), potrošnikom v VB, ko je blago v trenutku prodaje zunaj VB, bodo zavezani k identifikaciji in obračunu DDV od dobav. Tako spletne trgovine kakor tudi neposredni prodajalci bodo morali šest let voditi elektronsko evidenco o svoji prodaji in jo na zahtevo elektronsko posredovati davčnemu organu (HMRC). Za spletne trgovine to vključuje prodajo, ki jo opravijo sami (neposredno potrošnikom), in prodaje, ki jih neodvisni prodajalci opravljajo po njih.

Opombe:

1 https://www.gov.uk/government/publications/changes-to-vat-treatment-of-overseas-goods-sold-to-customers-from-1-january-2021/changes-to-vat-treatment-of-overseas-goods-sold-to-customers-from-1-january-2021

2 DIREKTIVA SVETA (EU) 2017/2455 z dne 5. decembra 2017 o spremembi Direktive 2006/112/ES in Direktive 2009/132/ES v zvezi z nekaterimi obveznostmi glede davka na dodano vrednost, ki veljajo za opravljanje storitev in prodajo blaga na daljavo, Uradni list EU, št. L 348/17 (z dne 29. 12. 2017).

3 Intrinsic value.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window