Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Uspeh ljubljanske ekipe na tekmovanju Concours René Cassin

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Filip Dougan, magister prava, asistent na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani
Datum
13.04.2021
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Konec marca je potekalo prestižno tekmovanje v poznavanju evropskega prava človekovih pravic Concours Européen des Droits de l'Homme René Cassin.
BESEDILO
Konec marca je potekalo prestižno tekmovanje v poznavanju evropskega prava človekovih pravic Concours Européen des Droits de l'Homme René Cassin. Ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani je v hudi konkurenci več kot 80 pretežno francoskih ekip osvojila odlično 14. mesto. Ekipo so sestavljale študentke Tjaša Mučič, Lara Koselj in Patricia Karlatec, na tekmovanje pa so se pripravljale pod mentorstvom as. Filipa Dougana in ob pomoči dr. Jerce Kramberger Škerl.

Cassin
Ekipa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani (povsem spodaj) med nastopom proti ekipi Univerze v Fribourgu (desno spodaj) in člani ocenjevalne komisije. 
Avtor: Filip Dougan

Concours René Cassin
poteka kot simulacija postopka pred Evropskim sodiščem za človekove pravice (ESČP). Tema letošnjega tekmovanja so bile otrokove pravice. Tekmovalke so na podlagi fiktivnega primera pripravile pisno pritožbo in se nato na ustnem delu tekmovanja pomerile z ekipama z Univerze v Saint-Étiennu in z Univerze v Fribourgu. Dejansko stanje je temeljilo na resnični zgodbi otrok, odvzetih staršem iz nerazvitih čezmorskih departmajev Francije (predvsem otoka La Réunion), ki jih je država v obdobju med 60-imi in 80-imi leti prejšnjega stoletja preselila v ruralne predele centralne Francije. Otroci, ki so bili vključeni v ta program, so v Franciji znani pod imenom »Les enfants de la Creuse« (Otroci iz Creuse), saj je bila večina otrok preseljenih prav v francoski departma Creuse.

Ena izmed osrednjih tem letošnjega tekmovanja je bilo tudi vprašanje časovne pristojnosti ESČP. Večina relevantnih materialnih kršitev se je namreč zgodila pred ratifikacijo Evropske konvencije o človekovih pravicah v fiktivni državi podpisnici. V tem delu se je ekipa oprla tudi na nekatere slovenske zadeve pred ESČP in sicer na zadevo Kurić in drugi proti Sloveniji v delu glede trajajočih kršitev človekovih pravic in na zadevo Šilih proti Sloveniji glede obveznosti opraviti učinkovito preiskavo po ratifikaciji Konvencije glede kršitev, do katerih je prišlo pred njeno ratifikacijo.

S svojim nastopom je ekipa ljubljanske pravne fakultete pokazala, da lahko uspešno konkurira tudi frankofonskim ekipam, za kar so ocenjevalci našo ekipo posebej pohvalili.

Cassin
Ekipa ljubljanske pravne fakultete, od leve proti desni Patricia Karlatec, Tjaša Mučič in Lara Koselj
Avtor: Patricia Karlatec, osebni arhiv

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window