IZREK
Ni v neskladju z Ustavo, da Zakon o volitvah v Državni zbor daje pripadnikom italijanske in madžarske samoupravne narodne skupnosti pravico, da na volitvah poslancev Državnega zbora oddajo po dva glasova.
Ni v neskladju z Ustavo, da Zakon o lokalnih volitvah daje pripadnikom italijanske in madžarske samoupravne narodne skupnosti pravico, da na volitvah članov občinskega sveta oddajo po dva glasova.
Člen 22 Zakona o evidenci volilne pravice ni v neskladju z Ustavo.
V neskladju z Ustavo je, da Zakon o evidenci volilne pravice ne opredeljuje meril, po katerih komisije italijanske in madžarske samoupravne narodne skupnosti odločajo o vpisu volivcev v posebni volilni imenik državljanov pripadnikov avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti. Državni zbor mora to neskladje z Ustavo odpraviti do razpisa naslednjih rednih volitev v Državni zbor.
Četrti odstavek 53. člena, 134. člen in drugi odstavek 140. člena Statuta Mestne občine Koper niso v neskladju z Ustavo in z zakonom.
Pobuda se zavrže v delu, ki se nanaša na Zakon o poslancih in Poslovnik Državnega zbora.
EVIDENČNI STAVEK
Ni v neskladju z Ustavo, da je pripadnikom avtohtone italijanske in madžarske narodne skupnosti z zakonom zagotovljena pravica, da na volitvah poslancev Državnega zbora in na volitvah članov občinskega sveta oddajo po dva glasova - enega za izvolitev predstavnika avtohtone narodne skupnosti in drugega za izvolitev preostalih poslancev oziroma članov občinskega sveta. Ustava zagotavlja pripadnikom skupnosti splošno in posebno volilno pravico.
V neskladju z ustavnimi določbami o pravni državi, delitvi oblasti, zakonitosti delovanja uprave in javnih pooblastilih je, da z zakonom niso opredeljena merila, po katerih komisije samoupravnih narodnih skupnosti odločajo o vpisu volivcev v posebni volilni imenik državljanov pripadnikov avtohtonih italijanske in madžarske narodne skupnosti.
Državljan ne izkazuje pravnega interesa za izpodbijanje poslovniške oziroma zakonske ureditve obsega mandata poslanca Državnega zbora že zgolj s tem, da ima volilno pravico.
Določba občinskega statuta, po kateri mora biti podžupan pripadnik avtohtone italijanske narodne skupnosti, če je župan Slovenec, ni v neskladju z ustavno določbo o enakosti pred zakonom, ker je razlikovanje med kandidati utemeljeno z varstvom avtohtone italijanske oziroma avtohtone madžarske narodne skupnosti.
Ni v neskladju z Ustavo in z zakonom, če občinski statut določa, da je avtohtona italijanska narodna skupnost neposredno zastopana v svetu krajevne skupnosti.
Ni v neskladju z Ustavo, če občinski statut daje krajevnim skupnostim pravno subjektiviteto.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.