Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Novela ZFPPIPP-G

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
dr. Nina Plavšak
Datum
08.06.2022
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
BESEDILO
Državni zbor je 31. marca 2016 sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP-G). Novela ZFPPIPP-G velja od 26. aprila 2016.

Z novelo ZFPPIPP-G je bila spremenjena oziroma dopolnjena ureditev na več področjih.

1. Glede prestrukturiranja majhnih družb je bila s spremembo prvega odstavka 221.a člena ZFPPIPP ukinjena možnost poenostavljene prisilne poravnave za majhne družbe. Hkrati je bila majhnim družbam dana možnost opraviti prestrukturiranje v postopku preventivnega prestrukturiranja (sprememba prvega odstavka 44.b člena ZFPPIPP). Po spremenjenem prvem odstavku 221.h člena ZFPPIPP pa se tudi za majhne družbe uporabljajo posebna pravila prisilne poravnave, urejena v oddelku 4.8 ZFPPIPP, ki so se do zdaj uporabljala samo za velike in srednje družbe.

2. Osrednji namen novele ZFPPIPP-G je bil dopolniti ureditev odpusta obveznosti in nekatera druga pravila postopka osebnega stečaja. Dopolnitev te ureditve je obširneje razložena v nadaljevanju.

3. Ureditev stečajnega postopka nad pravno osebo je bila dopolnjena tako:

  • S spremembo prvega odstavka 277. člena ZFPPIPP je bil rok za vložitev tožbe za izpodbijanje dolžnikovih dejanj podaljšan tako, da je tožbo treba vložiti v 12 mesecih po pravnomočnosti sklepa o začetku stečajnega postopka.
  • Novi 299.a člen ZFPPIPP določa posebno pravilo za prijavo in preizkus izločitvene pravice, katere predmet je nepremičnina (lastninska pravica na nepremičnini), če je ta nepremičnina predmet spora, ki je zaznamovan v zemljiški knjigi. Že po splošnem pravilu, določenem v četrtem odstavku 89. člena v zvezi s 96. členom Zakona o zemljiški knjigi (ZZK-1), je zaznamba spora o lastninski pravici na nepremičnini ovira za vknjižbo lastninske pravice v korist kupca na podlagi sklepa o izročitvi, izdanega v prisilni prodaji nepremičnine v stečajnem postopku. Že iz tega pravila izhaja, da prodaja take nepremičnine v stečajnem postopku do pravnomočne odločitve o tem sporu ni dovoljena. Zaradi jasnosti in doslednega ustreznega upoštevanja posebnih pravil o začetku učinkovanja vpisov v zemljiški knjigi (primerjaj 5. člen ZZK-1) in o publicitetnih učinkih vpisov (primerjaj 6. člen ZZK-1) se z novim 299.a členom ZFPPIPP urejajo pravila o fikciji prijave izločitvene pravice v stečajnem postopku, kadar je v zemljiški knjigi zaznamovan spor o lastninski pravici na nepremičnini. Primerjaj tudi 299. in 330. člen ZFPPIPP.
  • Po 6. členu Stvarnopravnega zakonika (SPZ) (prednostno načelo) zaradi izključujočih učinkov hipoteke oziroma zemljiškega dolga z njuno uveljavitvijo prenehajo tudi pozneje pridobljene osebne služnosti, stvarno breme ali stavbna pravica. Prodaja nepremičnine, lastninska pravica na kateri je omejena s hipoteko oziroma zemljiškim dolgom, ima v stečajnem postopku učinke sodne uveljavitve te hipoteke oziroma zemljiškega dolga. Zato besedilo 3. točke prvega odstavka 342. člena ZFPPIPP zavaja k napačnemu zaključku, da pozneje pridobljene osebne služnosti, stvarno breme ali stavbna pravica ne prenehajo, čeprav iz tretjega odstavka 342. člena ZFPPIPP izhaja, da se tudi te pravice v skladu z 89. členom v zvezi s 96. členom ZZK-1 izbrišejo. Zaradi jasnosti je bilo besedilo 3. točke prvega odstavka 342. člena ZFPPIPP ustrezno redakcijsko popravljeno.

4. Pravila o prednostni terjatvah, urejena v 21. členu ZFPPIPP, so bila spremenjena tako:

  • Po spremenjeni 1. točki prvega odstavka 21. člena ZFPPIPP so prednostne terjatve vse terjatve iz naslova plač in nadomestila plač za zadnjih šest mesecev pred začetkom postopka.
  • Po spremenjenem drugem odstavku 21. člena ZFPPIPP so v vseh postopkih zaradi insolventnosti prednostne terjatve tudi terjatve za plačilo prispevkov, ne glede na to, koliko časa pred začetkom postopka zaradi insolventnosti so nastale.

5. S spremembo 4. točke tretjega odstavka 53. člena ZFPPIPP je bila najvišja vrednost premoženja, o prodaji katerega lahko v stečajnem postopku samostojno odloča samostojni sodniški pomočnik ali strokovni sodelavec, s 50.000 evrov zvišana na 100.000 evrov.

Namen odpusta obveznosti in ovire za odpust

Vrste ovir za odpust obveznosti

V 399. členu ZFPPIPP so urejene ovire za odpust obveznosti v postopku osebnega stečaja. Namen spremembe 399. člena ZFPPIPP je bil določiti nekatere dodatne ovire za odpust obveznosti in s tem omejiti možnosti zlorabe tega pravnega instituta.

Ovire za odpust obveznosti so razvrščene v dve skupini.

V prvo skupino spadajo ovire, ki so urejene v drugem odstavku spremenjenega 399. člena ZFPPIPP:

  1. Odpust ni dovoljen, če je bil stečajni dolžnik pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje proti premoženju ali gospodarstvu, ki do poteka preizkusnega obdobja še ni izbrisano in tudi niso izpolnjeni pogoji za njegov izbris.
  2. Odpust tudi ni dovoljen, če je bilo o odpustu obveznosti stečajnega dolžnika že odločeno in od pravnomočnosti odločbe še ni poteklo deset let.

V drugo skupino pa spadajo ovire, ki pomenijo zlorabo pravice do odpusta obveznosti.

Celoten članek je dostopen za naročnike!

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window