IZREK
Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, 26/90 in Uradni list RS, št. 3/91, 18/93, 47/93, 71/93, 44/97 in 9/01) in Zakon o urejanju prostora (Uradni list SRS, št. 18/84 in 15/89) se razveljavita.
Razveljavitev zakonov iz prejšnje točke začne učinkovati po preteku enega leta od dneva objave te odločbe v Uradnem listu Republike Slovenije.
Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za plansko celoto Š6 Stanežiče - Vižmarje (Uradni list RS, št. 59/2000) je iz razlogov, navedenih v obrazložitvi, v neskladju z Zakonom.
Mestna občina Ljubljana mora neskladnost iz prejšnje točke odpraviti v roku šestih mesecev.
Odlok o spremembah in dopolnitvah dolgoročnega plana občin in Mesta Ljubljane za obdobje 1986 - 2000 (Uradni list RS, št. 59/2000) ni v neskladju z Zakonom.
EVIDENČNI STAVEK
Zaradi medsebojne neusklajenosti posameznih rešitev v obeh izpodbijanih zakonih in prevelike determiniranosti ureditve v planskih aktih ter na eni strani prepodrobne, na drugi strani pa preveč ohlapne ureditve posameznih vrst prostorskih izvedbenih aktov, so se v praksi pojavile rešitve, ki nimajo ustrezne pravne podlage. Za prostor, ki je omejen, lahko pomenijo njegovo degradacijo. Ker je prostor naravno bogastvo in nenadomestljiva dobrina mora država zagotoviti takšne pogoje njegove uporabe, ki ga bodo ohranjali tako z vidika varstva okolja, kot tudi z vidika njegove krajinske in urbanistične podobe. Zato navedeno neurejeno pravno stanje na področju urejanja prostora pomeni kršitev načel pravne države iz 2. člena Ustave. Ustavno sodišče je zato oba zakona razveljavilo.
Učinek razveljavitve obeh zakonov je Ustavno sodišče odložilo za eno leto. Takojšnja razveljavitev bi povzročila popolno pravno praznino na področju urejanja prostora, kar bi pomenilo še večji poseg v načelo pravne države. Zakonodajalec bo moral v prehodnih določbah novega zakona o urejanju prostora urediti postopke spreminjanja in dopolnjevanja planskih aktov in prostorskih izvedbenih aktov, ki so bili začeti pred uveljavitvijo novega zakona, na način, ki ne bo zgolj odkazoval na uporabo določb razveljavljenih zakonov.
Ker Odlok o PUP ne določa vseh pogojev, ki so po ZUN potrebni za izdelavo lokacijske dokumentacije, temveč za manjkajoče pogoje predvideva še sprejem "urbanističnih rešitev", ki jih potrdi mestna uprava, je v neskladju z določbami ZUN. Navedeno neskladje z ZUN mora občina odpraviti v roku šestih mesecev od objave odločbe v Uradnem listu Republike Slovenije. Da bo neskladje odpravljeno, bo morala v Odlok o PUP vključiti tiste elemente, za katere je v izpodbijanem odloku predvidena izdelava urbanističnih rešitev, in njegove dopolnitve sprejeti po zakonitem postopku.
Priprava planskih aktov in Odloka o PUP je potekala sočasno, vendar to samo po sebi še ne pomeni kršitve Zakona, zato je Ustavno sodišče odločilo, da Odlok o dolgoročnem planu ni v neskladju z Zakonom.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.