Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Sodno varstvo, posegi v prostor in Aarhuška konvencija

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Boštjan Koritnik, univerzitetni diplomirani pravnik, vodja službe za odnose z javnostmi, Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, podžupan Mestne občine Ljubljana, urednik revije Javna uprava in TFL Glasnik ter strokovni urednik revije Pravnik
Datum
26.03.2024
Rubrika
Članki
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Prispevek je predstavitev doktorske disertacije, ki se osredinja na pomen in vpliv sicer skopega 9. člena Aarhuške konvencije na tradicionalna izhodišča slovenske ureditve ustavnosodnega nadzora. Avtorica zahtevo o posebni vlogo javnosti prikaže kot pravno nadgradnjo sistema zavor in ravnovesij med različnimi nosilci oblasti, za katerega je civilna družba izgubila zaupanje v to, da bi lahko sam (brez javnosti) zagotavljal, da bo »državna oblast dober oziroma zadosten skrbnik (zdravega življenjskega) okolja in ki se pojavlja kot prav- ni odgovor na ‚občutenje‘ demokratičnega deficita«. Predstavljena doktorska disertacija je prvo celovito delo na področju sodnega varstva zoper okoljsko relevantno odločanje v posegih v prostor, ki ga – glede na druge odločitve izvršilnega prava – zaznamujejo številne specifike.
BESEDILO
Mag. Tanja Pucelj Vidović: Sodno varstvo pri odločanju o posegih v prostor v luči zahtev Aarhuške konvencije. Doktorska disertacija. Mentor: dr. Rajko Pirnat. Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Ljubljana 2023, 309 strani.

1. Uvod

»Iz disertacije lahko nazorno razberemo, kako kratko besedilo nekaj uvodnih preambul in treh odstavkov 9. člena Aarhuške konvencije vpliva na marsikatera tradicionalna izhodišča ureditve ustavno-sodnega nadzora, ki so (bila) uveljavljena v slovenski teoriji in praksi,« je v svoji oceni doktorske disertacije mag. (zdaj že dr.) Tanje Pucelj Vidović zapisal njen mentor prof. dr. Rajko Pirnat1 in dodal: »Že v izhodiščni vsebini je predložena disertacije izvirna, saj obravnava številne institute oziroma elemente in celotno ureditev ustavno-sodnega varstva z vidika‚ minimalnih standardov Aarhuške konvencije‘.« Po njegovih besedah je tak celovit in sistematičen pogled na različne elemente ustavnosodnega varstva zoper »relevantno verigo odločitev o umestitvi posega v prostor«, tako zoper prostorske izvedbene akte kot tudi zoper upravne odločbe o umestitvi v prostor, »ki šele v pravem medsebojnem ravnotežju zagotavljajo učinkovitost tega varstva, v Sloveniji novost«.

Takrat še doktorska kandidatka je disertacijo uspešno zagovarjala 27. januarja 2023 na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Mentor je bil, kot rečeno, dr. Rajko Pirnat, komisijo pa so sestavljali prof. dr. Senko Pličanič kot predsednik, doc. dr. Bruna Žuber, oba s Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, in prof. dr. Rajko Knez, ustavni sodnik, habilitiran na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru. Avtorica je trenutno zaposlena na Direktoratu za energijo na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE), kjer je bila med drugim zadolžena za pripravo Zakona o uvajanju obnovljivih virov energije, raziskovalno pa se je – tudi kot sodelavka Inštituta za javno upravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, od leta 2004 do 2017 – največ ukvarjala z vprašanji varstva okolja v povezavi z umeščanjem objektov oziroma poseganjem v prostor. Pri tem je kaj kmalu naletela na vprašanja pravnega varstva – komu je dostopno in kaj je dostopno tistim, ki želijo uveljaviti neki okoljski interes. Poklicno torej danes tema doktorata ni prav v sferi dela avtorice, vsekakor pa gre za temo, ki je v zadnjih desetih letih postala zelo aktualna, kar je tudi razlog, da je prav, da strokovno javnost na to doktorsko disertacijo v Pravniku posebej opozorimo.

Celoten članek je dostopen za naročnike!

Opombe:

* Prispevek je bil objavljen tudi v reviji Pravnik, št. 5-6/2022.
** Univerzitetni diplomirani pravnik, vodja službe za odnose z javnostmi, Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, podžupan Mestne občine Ljubljana, urednik revije Javna uprava in TFL Glasnik ter strokovni urednik revije Pravnik.
1 Z dovoljenjem mentorja in člana komisije, prof. dr. Senka Pličaniča, na številnih mestih povzemam njuna stališča iz disertacije.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window