Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Univerza v Ljubljani na Timesovi lestvici pravnih študijev na 69. mestu na svetu!

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Miha Juhart, doktor pravnih znanosti, profesor in nekdanji dekan (2014–2018) Pravne fakultete Univerze v Ljubljani
Datum
28.06.2022
Rubrika
Tema tedna
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Primerjave so vedno nehvaležne. Še posebej, če ne obstajajo objektivne in merljive lastnosti, na katerih temeljijo. Zato je primerjava univerz zelo zahtevna in zapletena.
BESEDILO
Primerjave so vedno nehvaležne. Še posebej, če ne obstajajo objektivne in merljive lastnosti, na katerih temeljijo. Zato je primerjava univerz zelo zahtevna in zapletena. Metodologije primerjave upoštevajo različne dejavnike, kot so odmevnost in citiranost objav univerzitetnih profesorjev, zadovoljstvo in zaposljivost diplomantov, vpetost v mednarodni prostor, število tujih študentov ter študentov na izmenjavi in podobno. Na nekaterih področjih študija so se razvile posebne mednarodne akreditacijske agencije, ki s podelitvijo certifikata potrjujejo kakovost izvajanja študija. Veseli smo lahko, da je ljubljanska Ekonomska fakulteta pridobila tri najuglednejše certifikate, ki izkazujejo odličnost poslovnih programov, ki jih izvaja. Primerjava pravnih študijev pa je še težje izvedljiva. Pravni študij v velikem delu temelji na nacionalnem pravu, tu pa so primerjave še bistveno težje izvedljive in veliko bolj relativne kot na področjih univerzalne znanosti. Gre za splošen problem, saj moramo pravniki na številnih univerzah zagovarjati posebnosti naše stroke in pojasnjevati, da bibliometrična merila na našem področju ne kažejo iste slike kot na področju naravoslovnih in tehničnih znanosti. Še težje je, ker se ta merila prenašajo tudi na državni nivo in so uveljavljena tudi pri postavljanju minimalnih pogojev za izvolitve v učiteljske nazive in postopkih za ocenjevanje raziskovalnih projektov. Na področju prava ne poznamo pomembnejšega mednarodnega certifikata kakovosti, pa tudi razvrstitvene lestvice se bolj ali manj izogibajo razvrščanja pravnih študijev.

Na svetu obstaja veliko število različnih institucij, ki izvajajo primerjavo univerz in v okviru teh razvrstitev tudi razvrščanje po študijskih področjih. V glavnem se kot tri najbolj priznane in ugledne lestvice navajajo Quacquarelli Symonds (QS), Times Higher Education (THE) in Šanghajska lestvica (the Academic Ranking of World Universities; ARWU). Visoko mesto na lestvicah je za univerze zelo pomembno. Še posebej za tiste, ki ponujajo plačljive programe in med seboj tekmujejo za študente. Zato ne preseneča, da se večinoma na vrhu vseh lestvic nahajajo ameriške in angleške univerze. Visoka uvrstitev je znak odličnosti in kakovosti, ki ga univerze poudarjajo, in jo želijo neprestano izboljševati ter s tem privabiti domače in mednarodne študente.

Ker lestvic ne spremljam, sem bil pred kratkim nemalo presenečen, ko je pristopil češki kolega in se mi pohvalil, da bo lahko v okviru izmenjave prišel na ljubljansko pravno fakulteto, ki je na mednarodnih lestvicah tako visoko uvrščena. Še bolj prijetno pa sem bil presenečen, ko sem pogledal Timesovo lestvico razvrščanja pravnih študijev, na kateri se ljubljanska univerza uvršča na 69. mesto na svetu. Uvrstitev, ki je več kot odlična. Razvrstitev je nekoliko relativna. Lestvica pravnih študijev ne upošteva vseh univerz, ki so sicer del Timesove primerjave. Pa vseeno, na vrhu se nahajajo pravne fakultete univerz v Stanfordu, Cambridgu in New Yorku. Med šestdesetim in sedemdesetim mestom najdemo na 66. mestu dunajsko pravno fakulteto, za ljubljansko so razvrščene univerze, kot so Oslo, Zürich in Amsterdam. Dobro delo na ljubljanski pravni fakulteti pa potrjuje še ena mednarodna lestvica. NICA lestvica se ukvarja z uspešnostjo fakultet na študentskih moot court tekmovanjih. Na njih študenti iz Ljubljane že vrsto let dosegajo zelo visoka in odmevna mesta. Na tej lestvici je fakulteta v letu 2021 uvrščena na 43. mesto, najvišjo uvrstitev pa je dosegla leta 2014, ko je bila celo 14. na svetu! Tudi ti rezultati so gotovo pokazatelj odličnega dela s študenti in truda kolegov, ki kot mentorji vodijo tako zelo uspešne ekipe. En uspeh na moot court tekmovanju je lahko rezultat posebne nadarjenosti posameznika, stalna uspešnost pa je rezultat dobrega dela z generacijami študentov.

Odkar sem na Pravni fakulteti v Ljubljani, se trudimo za kakovost študijskega programa in njegove izvedbe. In Timesova in NICA lestvici sta vsekakor objektiven in verodostojen dokaz za to. S tem se lahko pohvalimo vsi. Tisti, ki na njej delamo, in tisti, ki smo na njej diplomirali, magistrirali in doktorirali. Bodimo ponosni na njo!

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window