463. Pravilnik o osebni asistenci
Za izvrševanje 8. člena in na podlagi 12.a člena, šestega odstavka 13. člena, tretjega odstavka 15. člena, drugega odstavka 17. člena, sedmega odstavka 19. člena, petega odstavka 19.a člena, šestega odstavka 21. člena, tretjega odstavka 22. člena, drugega odstavka 25. člena in šestega odstavka 26. člena Zakona o osebni asistenci (Uradni list RS, št. 10/17, 31/18 in 172/21) minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izdaja
P R A V I L N I K
o osebni asistenci
Ta pravilnik podrobneje ureja način uveljavljanja pravice do osebne asistence in komunikacijskega dodatka, koordinatorja, izvajanje osebne asistence, izvajalce osebne asistence, usposabljanje, interne akte izvajalcev osebne asistence, poročanje in metodologijo za izračun cene ure storitve osebne asistence.
II. POSTOPEK ZA UVELJAVLJANJE PRAVICE DO OSEBNE ASISTENCE
2. člen
(vloga za uveljavljanje pravice do osebne asistence)
(1)
Vlagatelj vloži vlogo za uveljavljanje pravice do osebne asistence na pristojnem centru za socialno delo.
(2)
Ob vložitvi vloge za uveljavljanje pravice do osebne asistence vlagatelj, ki prejema dodatek za pomoč in postrežbo oziroma drug denarni prejemek zaradi potrebe po tuji negi in pomoči (v nadaljnjem besedilu: denarni prejemek), podpiše izjavo, da se zavezuje, da bo polovico denarnega prejemka namenil za sofinanciranje osebne asistence izbranemu izvajalcu osebne asistence.
(3)
Vlagatelj ob vložitvi vloge predloži pisno izjavo o svoji vključitvi v storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji oziroma pravici do drugih podpor pri zaposlovanju in socialnem vključevanju, ki so financirane iz javnih virov in so urejene v predpisih s področja socialnega varstva in zaposlovanja invalidov ali vključenosti v izvajanje vzgojno-izobraževalnih programov v skladu s predpisi, ki urejajo šolsko zakonodajo, ter o upravičenosti do storitve pomoči na domu v skladu z zakonom, ki ureja socialno varstvo, saj se v tem primeru pri vključitvi v storitve, v izvedbenem načrtu osebne asistence (v nadaljnjem besedilu: izvedbeni načrt) zmanjša število ur osebne asistence za število ur vključenosti v te storitve.
3. člen
(ugotavljanje upravičenosti do osebne asistence)
(1)
Pristojni center za socialno delo po pregledu vloge preveri izpolnjevanje pogojev za dodelitev pravice do osebne asistence. Če ugotovi, da vlagatelj pogojev ne izpolnjuje, pravico do osebne asistence zavrne.
(2)
Kadar center za socialno delo ugotovi, da so izpolnjeni pogoji za dodelitev pravice do osebne asistence, vlogo najpozneje v petih dneh od prejema popolne vloge, odstopi inštitutu.
(3)
V postopku ponovne ocene upravičenosti do osebne asistence ministrstvo pozove pristojni center za socialno delo, da po uradni dolžnosti uvede postopek ponovne ocene za posameznega uporabnika. Koordinator pozove uporabnika, da v petih dneh predloži dokumentacijo iz prvega odstavka 20. člena Zakona o osebni asistenci (Uradni list RS, št. 10/17, 31/18 in 172/21; v nadaljnjem besedilu: zakon). Če uporabnik dokumentacije ne posreduje, koordinator o tem obvesti inštitut. Koordinator inštitutu posreduje tudi celotno dokumentacijo na podlagi katere je bila uporabniku že priznana pravica do osebne asistence.
(4)
Komisija na podlagi vloge in osebnega razgovora na domu vlagatelja, pripravi mnenje o obsegu ur in vrsti storitev osebne asistence za posameznega vlagatelja (v nadaljnjem besedilu: mnenje).
(5)
Osebni razgovor iz prejšnjega odstavka se opravi z vlagateljem in z zakonitim zastopnikom, če je ta postavljen. Pri razgovoru ni navzoč predstavnik izvajalca osebne asistence.
(6)
Za ugotavljanje obsega ur in vrste storitev osebne asistence komisija uporabi standardizirano ocenjevalno orodje za oceno potreb po storitvah osebne asistence – ZOjA (v nadaljnjem besedilu: orodje ZOjA), ki ga določi minister.
(7)
Če je iz dokumentacije ali pri osebnem razgovoru z vlagateljem ugotovljena ali zatrjevana življenjska ogroženost vlagatelja oziroma izkazana potreba po 24 urni prisotnosti druge osebe, komisija lahko pridobi zdravniško mnenje izvedenskega organa Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije in ga vključi v okvir mnenja o obsegu ur in vrsti storitev osebne asistence.
(8)
V postopku ponovne ocene upravičenosti do osebne asistence v primeru, ko se uporabnik ali njegov zakoniti zastopnik kljub izkazani vročitvi obvestila o razgovoru, tega neupravičeno ne udeleži oziroma ne udeležita, pri njem ne sodeluje oziroma sodelujeta ali iz drugih neutemeljenih razlogov uporabnika ali zakonitega zastopnika razgovora ni mogoče izvesti, je uporabnik ali njegov zakoniti zastopnik dolžan povrniti stroške neizvedenega oziroma neuspešnega razgovora v višini stroškov za delo komisije, potnih stroškov in drugih pripadajočih stroškov.
(1)
Inštitut mnenje preda pristojnemu centru za socialno delo v tridesetih dneh od prejema vloge.
(2)
Center za socialno delo pošlje kopijo mnenja v vednost vlagatelju.
(1)
Član komisije (v nadaljnjem besedilu: izvedenec) je strokovnjak z najmanj specializacijo po visokošolski izobrazbi (prejšnjo), visokošolsko univerzitetno izobrazbo (prejšnjo) ali magistrsko izobrazbo (2. bolonjska stopnja), ki ima štiri leta strokovnega in praktičnega znanja s področja invalidskega, socialnega ali zdravstvenega varstva.
(2)
Izvedenec mora imeti potrdilo o usposobljenosti za uporabo orodja ZOjA.
(3)
Vsaj en izvedenec mora imeti stalno prebivališče v statistični ali sosednji statistični regiji, v kateri ima uporabnik osebne asistence stalno ali začasno prebivališče.
(4)
Izvedenec, ki je sodeloval v komisiji na prvi stopnji, ne more sodelovati v isti zadevi pri delu komisije na drugi stopnji.
6. člen
(seznam izvedencev)
(1)
Seznam izvedencev vodi inštitut.
(2)
Na seznam izvedencev se vpiše izvedenec, ki ga imenuje upravni odbor inštituta.
(3)
Izvedenca inštitut izbriše s seznama izvedencev, če izvedenec umre ali ga razreši upravni odbor inštituta.
(4)
Minister določi višino plačila izvedencev, ki dela izvedenca ne izvajajo v okviru delovnega razmerja inštituta.
7. člen
(odločba o pravici do osebne asistence)
(1)
Na podlagi mnenja komisije center za socialno delo izda odločbo o pravici do osebne asistence.
(2)
Odločba o pravici do osebne asistence vsebuje:
1.
ime in priimek uporabnika;
2.
ime in priimek zakonitega zastopnika, če ga uporabnik ima;
3.
število ur osebne asistence na teden, ki so uporabniku priznane na podlagi mnenja komisije;
4.
sklope storitev osebne asistence;
5.
ugotovitev, ali uporabnik že prejema denarni prejemek, in kateri denarni prejemek prejema;
6.
navedbo o dolžnosti uporabnika, da bo polovico denarnega prejemka iz prejšnje točke namenil za sofinanciranje osebne asistence izbranemu izvajalcu osebne asistence.
(3)
Če ima uporabnik pravico do celodnevnega institucionalnega varstva ali družinskega pomočnika in dolgotrajne bolnišnične obravnave v skladu s predpisi, ki urejajo področje socialnega in zdravstvenega varstva, ali do celodnevnega institucionalnega varstva v skladu s predpisi, ki urejajo šolsko zakonodajo, ali do storitve socialnega vključevanja prebivanja s podporo v skladu z zakonom, ki ureja socialno vključevanje invalidov, ali prestajanja zaporne kazni, se mu prizna pravica do osebne asistence s prvim naslednjim dnem, ko mu preneha pravica do navedenih storitev.
8. člen
(vrednotnica za osebno asistenco)
(1)
Vrednotnica za osebno asistenco (v nadaljnjem besedilu: vrednotnica) je kot priloga sestavni del odločbe o pravici do osebne asistence.
1.
številko vrednotnice, ki je enaka številki odločbe o pravici do osebne asistence, z na koncu dodano črko »V«;
2.
ime in priimek ter EMŠO uporabnika;
3.
število ur osebne asistence (tedensko ali mesečno), ki je uporabniku priznana na podlagi odločbe;
4.
če uporabnik prejema denarni prejemek, navedbo, kateri denarni prejemek prejema.
(3)
Obrazec vrednotnice je kot Priloga 1 sestavni del tega pravilnika.
III. KOMUNIKACIJSKI DODATEK
9. člen
(komunikacijski dodatek)
(1)
Vlagatelj vloži vlogo za uveljavljanje pravice do komunikacijskega dodatka iz 8. člena zakona na pristojnem centru za socialno delo.
(2)
Vlogi iz prejšnjega odstavka priloži:
1.
dokazilo o gluhoti, slepoti ali gluhoslepoti;
2.
navedbo, da izmed storitev osebne asistence potrebuje pomoč pri komunikaciji in spremstvu ter izjavo, ali želi uveljavljati pravico do osebne asistence v obsegu do 30 ur na mesec ali denarno nadomestilo v višini dodatka za pomoč in postrežbo pri opravljanju večine osnovnih življenjskih potreb;
3.
navedbo o prejemanju denarnega prejemka ter njegovi višini in
4.
številko transakcijskega računa, na katerega se mu bo nakazovalo denarno nadomestilo.
(3)
Če uporabnik uveljavlja pravico do osebne asistence v obsegu 30 ur na mesec in, če prejema denarni prejemek, ob vložitvi vloge podpiše izjavo, da se zavezuje, da bo polovico navedenega denarnega prejemka namenil za sofinanciranje osebne asistence izbranemu izvajalcu osebne asistence.
(4)
Center za socialno delo izda uporabniku odločbo o pravici do osebne asistence v obsegu 30 ur na mesec ali odločbo o pravici do denarnega nadomestila.
(5)
Odločba o pravici do komunikacijskega dodatka v obliki denarnega nadomestila se začne izvrševati s prvim dnem naslednjega meseca po vložitvi vloge.
(6)
Če uporabnik uveljavlja pravico do osebne asistence v obsegu 30 ur na mesec ali pravico do denarnega nadomestila, ni treba pridobiti mnenja komisije.
10. člen
(naloge koordinatorja)
Koordinator opravlja predvsem naslednje naloge:
1.
vodi postopke za uveljavljanje pravice do osebne asistence;
2.
vodi postopke za uveljavljanje pravice do komunikacijskega dodatka;
3.
pri uporabniku ali izvajalcu osebne asistence nadzoruje, preverja, usklajuje in spremlja izvajanje osebne asistence ob vsakokratnem sumu zlorabe instituta osebne asistence ali po potrebi ter vodi postopke v primeru zamenjave izvajalca osebne asistence;
4.
vsaj enkrat letno ali po potrebi preverja izvajanje osebne asistence pri uporabniku doma in izbranem izvajalcu;
5.
vsaj enkrat letno ali po potrebi poroča ministrstvu o izvajanju osebne asistence, ki jo usklajuje;
6.
vodi postopke v zvezi z uveljavljanjem pravic do socialnega vključevanja invalidov v skupnost v skladu z zakonom, ki ureja socialno vključevanje invalidov;
7.
v primeru odstopa izvajalca osebne asistence od izvedbenega načrta pri posameznem uporabniku osebne asistence podaja mnenje;
8.
invalide seznanja z informacijami o njihovih pravicah in obveznostih na podlagi predpisov s področja invalidskega in socialnega varstva ter se povezuje z drugimi deležniki in
9.
druge naloge na področju invalidskega varstva.
V. IZVAJANJE OSEBNE ASISTENCE
11. člen
(izbor izvajalca osebne asistence)
Uporabnik ali njegov zakoniti zastopnik izbere izvajalca osebne asistence izmed izvajalcev osebne asistence, ki so vpisani v register osebne asistence. Register vodi ministrstvo in je objavljen na osrednjem spletnem mestu državne uprave.
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.