IZREK
I. Pritožbama se delno ugodi in sodba sodišča prve stopnje v točkah I in II izreka delno tako spremeni, da po spremembi glasi:
"Tožena stranka je dolžna tožeči stranki plačati še 19.445,00 EUR, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 19.3.2013 dalje do plačila in plačati zakonske zamudne obresti od 35.430,00 EUR za čas od 19.3.2013 do 15.4.2013.
Tožena stranka je dolžna tožeči stranki od 4.10.2013 dalje plačevati mesečno rento v znesku 75,00 EUR, s tem da posamezni obrok zapade 10. dne v mesecu za tekoči mesec, ter je dolžna do dneva pravnomočnosti sodbe zapadle obroke plačati v 15. dneh, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od zapadlosti posamičnega obroka dalje do plačila, v bodoče zapadle mesečne obroke rente je dolžna plačevati do 10. dne v mesecu za tekoči mesec, v primeru zamude skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od prvega dne zamude do plačila.
Višji tožbeni zahtevek se zavrne."
II. Tožeča stranka sama trpi stroške pritožbenega postopka.
JEDRO
1. Tožnik terjatev lahko uveljavlja od obeh solidarnih dolžnikov, glede na določbo prvega odstavka 965. člena OZ pa tudi neposredno od zavarovalnice, pri kateri imata oba solidarna dolžnika sklenjeno zavarovanje civilne odgovornosti, ter se zavarovalni vsoti seštevata.
2. V obravnavanem primeru gre pri renti za tujo pomoč za nečisto denarno terjatev, katere višina se ugotavlja po razmerah v času sojenja, na priznani znesek na račun skupnega seštevka obrokov rente na račun tuje pomoči, zapadlih po vložitve tožbe, gredo tožniku zakonske zamudne obresti od zapadlosti posamičnega obroka dalje.
3. V primeru rente za tujo pomoč po končanem zdravljenju gre lahko tudi za situacije, ko so omejene zmožnosti za opravljanje vsakodnevnih opravil, ne nujno zgolj v zvezi z nego, kot zmotno meni pritožnica.
4. Po določbi drugega odstavka 174. člena OZ mora v primeru, če poškodovani zaradi popolne ali delne nezmožnosti za delo izgubi zaslužek ali so njegove potrebe trajno povečane, ali pa so možnosti za njegov nadaljnji razvoj in napredovanje uničene ali zmanjšane, odgovorna oseba plačevati določeno denarno rento kot povračilo za to škodo. V obravnavanem primeru ne gre za rento zaradi izgube na zaslužku, pač pa iz naslova tuje pomoči zaradi trajno povečanih potreb. Po določbi 27. člena ZDoh-2 se dohodnine ne plača med drugim tudi (5. točka) od odškodnine na podlagi sodbe sodišča zaradi osebnih poškodb (telesnih poškodb, bolezni ali smrti) ali škode na osebnem premoženju, vključno z zamudnimi obrestmi, razen odškodnine, ki predstavlja nadomestilo za izgubljeni dohodek. V konkretnem primeru pa za slednji primer ne gre.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.