Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Višjih sodišč

VSC Sodba II Kp 52951/2018 - neupravičena proizvodnja in promet s prepovedanimi drogami - zaseg in odvzem predmetov - hišna preiskava - ogled kraja - pošten postopek - izločite...

SODIŠČE
Višje sodišče v Celju
ODDELEK (*)
Kazenski oddelek
DATUM ODLOČBE (*)
19.8.2025
OPRAVILNA ŠTEVILKA
VSC Sodba II Kp 52951/2018
INTERNA OZNAKA (*)
VSC00088061
SENAT, SODNIK
mag. Aleksander Urankar (preds.), dr. Saša Kmet (poroč.), Sabina Zakošek
INSTITUT VSRS
neupravičena proizvodnja in promet s prepovedanimi drogami - zaseg in odvzem predmetov - hišna preiskava - ogled kraja - pošten postopek - izločitev dokazov - pravica do obrambe - hramba z namenom prodaje
PODROČJE VSRS
KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - KAZENSKO PROCESNO PRAVO - USTAVNO PRAVO - ČLOVEKOVE PRAVICE
IZREK
I. Pritožbi se delno ugodi in izpodbijana sodba v odločbi o krivdi spremeni tako, da se obtoženega A. A.

spozna za krivega,

da je neupravičeno zaradi nadaljnjega prometa hranil substanco, ki je razvrščena kot prepovedana droga,

na ta način, da je dne 27. 11. 2018 na V. hranil z namenom nadaljnjega prometa 23,15 g prepovedane droge heroin, ki je kot prepovedana droga razvrščena v Uredbi o razvrstitvi prepovedanih drog (Uradni list RS št. 45/2014 (sprememba narejena št. 22/2016 in št. 14/2017)) v zvezi z 2. členom Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami (ZPPPD), in sicer heroin v skupino I pod zaporedno številko 55,

s čimer je storil kaznivo dejanje neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami po prvem odstavku 186. člena KZ-1.

II. Odločba o odvzemu 0,01 g kokaina na podlagi petega odstavka 186. člena KZ-1 se odpravi.

III. V ostalem se pritožba zavrne kot neutemeljena in v nespremenjenih delih sodba sodišča prve stopnje potrdi.
JEDRO
Izostanek posebnega zapisnika o zasegu predmetov ne pomeni, da je zaseg nezakonit, če se zakonitost lahko preveri iz drugih protokolacijskih aktov policije in v postopku izvedenih dokazov. Če je postopek kot celota pošten, tudi odsotnost obveščanja osumjenca o ogledu kraja ne pomeni nezakonitosti tega preiskovalnega dejanja.

Pri sledeh kokaina v vsebnosti (manj kot) 0,01 g gre za tako majhno količino brez farmakoloških učinkov, da ne more biti govora o hrambi droge z namenom nadaljnjega prometa.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

Ste pozabili geslo?
ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik