Portal TFL

TFL Vsebine / TFLGlasnik

Francoski digitalni davek

O PUBLIKACIJI in AVTORJU
ŠTEVILKA in LETO IZDAJE
AVTOR
Špela Koželj
Datum
14.05.2019
Rubrika
Tema tedna
Pravna podlaga
ni določena
Povezave
Podsistem TAX
Podsistem FIN
Podsistem LEX
Povzetek
Četrta industrijska revolucija nam je z digitalizacijo sveta doprinesla ogromno prednosti, kot tudi veliko izzivov, s katerimi se srečujemo predvsem na pravnih in davčnih področjih. Digitalizacija nam predstavlja dinamično in prodorno odskočno desko za prihodnost, saj je spremenila svet, ki smo ga prej poznali, začenši s potrošniki, nato pa še v poslovnem svetu in navsezadnje v vladnih organizacijah. Dejstvo je, da način delovanja sveta ne bo nikoli enak. Velike podatkovne analitike, robotika, avtomatizacija procesov in informacijski sistemi podjetij razbijajo tradicionalne poslovne in operativne modele ter ustvarjajo priložnosti, kot so izboljšanje procesa, ponovna uskladitev dobavne verige in preoblikovanje celotnega delovanja podjetja. Smo na stičišču digitalnih, inovacijskih in tehnoloških tehnologij – na točki preloma, ki terja davek – dobesedno. Prvi koraki k uvedbi tovrstnega davka potekajo v Franciji.
BESEDILO

Četrta industrijska revolucija nam je z digitalizacijo sveta doprinesla ogromno prednosti, kot tudi veliko izzivov, s katerimi se srečujemo predvsem na pravnih in davčnih področjih. Digitalizacija nam predstavlja dinamično in prodorno odskočno desko za prihodnost, saj je spremenila svet, ki smo ga prej poznali, začenši s potrošniki, nato pa še v poslovnem svetu in navsezadnje v vladnih organizacijah. Dejstvo je, da način delovanja sveta ne bo nikoli enak. Velike podatkovne analitike, robotika, avtomatizacija procesov in informacijski sistemi podjetij razbijajo tradicionalne poslovne in operativne modele ter ustvarjajo priložnosti, kot so izboljšanje procesa, ponovna uskladitev dobavne verige in preoblikovanje celotnega delovanja podjetja. Smo na stičišču digitalnih, inovacijskih in tehnoloških tehnologij – na točki preloma, ki terja davek – dobesedno. Prvi koraki k uvedbi tovrstnega davka potekajo v Franciji.

Digitalni davek v Franciji

Francoski finančni minister je v marcu predložil zakonodajo za 3-odstotni davek na podjetja, vključno z Googlom in Facebookom. Ta korak je spodbudila ogorčenost javnosti, ker se digitalni velikani izogibajo davkom. Nov davek so poimenovali po tistih, ki jih cilja: GAFA (Google, Amazon, Facebook in Alphabet). O tovrstnem davku je decembra 2018 spregovoril že avstrijski kancler Sebastian Kurz.

Januarja je francoski finančni minister Bruno Le Maire dejal, da bi lahko do konca marca dosegli sporazum o davku na digitalne storitve po vsej EU. Tako je v marcu predložil dodatne podrobnosti o predlaganem francoskem davku na digitalne storitve. V intervjuju za Le Parisien, objavljenem 3. marca 2019, je Le Maire dejal, da je davek namenjen podjetjem, ki zaslužijo provizijo od povezovanja strank do podjetij. Davek bi veljal tudi za prihodke od spletnega oglaševanja in preprodajo osebnih podatkov za namene spletnega oglaševanja. Plačajo ga podjetja, ki imajo globalne prihodke v višini najmanj 750 milijonov evrov (852 milijonov USD) in prodajo v Franciji v višini 25 milijonov evrov ali več. Pričakuje se, da bo davek Franciji letno povečal davčne prihodke v višini 500 milijonov evrov, digitalni davek pa bo odbiten za davčne namene, je dodal Le Maire. Glede na pogoje bi bilo predvideno obdavčenih 30 podjetij, od katerih je večina ameriškega izvora, prav tako bi spremembo občutila tudi kitajska, nemška, španska in eno francosko podjetje. Davek je usmerjen predvsem na velikane Google, Amazon, Facebook, Apple in tudi Uber, Airbnb, Booking.com in francosko spletno oglaševalsko agencijo Criteo.

Le Maire je v objavi tudi zagotovil, da davek ne bi bil v nasprotju s pogodbo o izogibanju dvojnega davka med Francijo in Združenimi državami.

Izvor davčnega problema

Višina davka, ki ga ta podjetja plačajo v Franciji, je glavni problem, ki ga rešuje predlagana obdavčitev GAFA. V sedanjih razmerah lahko velika tehnološka podjetja poročajo o prihodkih EU v kateri koli državi EU. Seveda se nagibajo k državam z najugodnejšimi obrestnimi merami, kot sta Irska in Luksemburg. Tovrstne države v tem vidijo veliko ugodnost, saj s tem privabijo veliko podjetij in tako pridobivajo velike naložbe. Države članice EU se z njimi posledično ne morejo dogovoriti o skupni digitalni davčni politiki, zato Francija teži k lastni ureditvi davčnega problema.

Trenutno velika digitalna podjetja v EU plačujejo manj kot 10-odstotni davek, kar jim daje veliko prednost pred tradicionalnimi podjetji, ki plačujejo efektivno obrestno mero nad 23 odstotkov.

»Davek na digitalne velikane je močan ukrep, ki ga pričakujejo Francozi, katerega cilj je obnoviti davčno pravičnost in zgraditi davčno politiko 21. stoletja,« je dejal francoski minister za finance Bruno Le Maire.

Davek na prihodke od oglaševanja

Dajatev bi veljala za provizije, ki jih spletne platforme zaračunavajo za prodajo po njih, in za prihodke od ciljnega oglaševanja in prodaje podatkov o uporabnikih, ne pa tudi za neposredno spletno prodajo potrošnikom.

To bi pomenilo, da Amazon zasluži denar kot digitalni posrednik med proizvajalcem in stranko, zato bi moral plačati davek, francoski prodajalec elektronike Darty, ki prodaja neposredno strankam, pa bi bil oproščen tovrstnega davka. Zakonodaja je bila v marcu predstavljena vladi, zdaj naj bi šla v sprejem v parlament.

Premik proti izogibanju davkom

Francija je grozila, da bo pobirala ta davek kot odgovor na razkritja, da tehnološki velikani uporabljajo zapletene sisteme za izogibanje davkom, da bi zmanjšali svoje obveznosti do posameznih držav EU. Pravičnejši davki so tudi ključen izvor protestov rumenih jopičev, ki so se pojavili v Franciji v zadnjih treh mesecih.

Načrti Evropske unije za obdavčitev tehnoloških velikanov so se decembra spotaknili zaradi zahteve, da se predlogi soglasno odobrijo v celotnem 28-članskem bloku. Nemčija je do te ideje mlačna, medtem ko države članice z nizkimi davčnimi stopnjami, kot sta Luksemburg in Irska, trdno nasprotujejo predlogu.

Spletna podjetja plačujejo manj davkov

Evropska komisija je ocenila, da tradicionalna podjetja običajno plačajo približno 23-odstotni davek na dobiček v primerjavi z 8- do 9-odstotnim davkom za spletna podjetja, od katerih nekateri sploh plačujejo malo ali nič davka.

V intervjuju za tednik Journal du Dimanche je CEO Carrefourja, Alexandre Bompard, pozval k odpravi neravnovesja med fizičnimi podjetji in med ameriškimi in kitajskimi spletnimi platformami.

»Svoje izdelke polijejo na trge, ne da bi plačevali davek na dodano vrednost, komaj kakšen drug davek pa je nevzdržen. Pri enakem prometu bi morali plačati enak davek,« je dejal.

Mnenja lobistov

Ni presenetljivo, da lobiste tehnološke industrije ne zanima francoski razvoj:

»Pozdravljamo in podpiramo prizadevanja OECD za dosego soglasja za ambiciozno svetovno davčno reformo v naslednjem letu. Tako imenovana digitalna podjetja so, v nasprotju s trditvami, premalo obdavčena in ne bi smela biti samovoljno usmerjena,« je povedal Christian Borggreen, vodja evropske podružnice Združenja za računalniško in komunikacijsko industrijo (CCIA), katere člani so družbe Google, Amazon, Facebook, eBay, Intel, Oath in številni drugi.

»Zaskrbljeni smo, da bi francoski predlog o davku na digitalno tehnologijo na koncu prizadel francoska zagonska podjetja, mednarodne naložbe in povečal maloprodajne cene,« je nadaljeval Borggreen. »Francija bi morala voditi prizadevanja za dosego mednarodne davčne reforme, namesto da bi sprejemala enostranske ukrepe, ki bi lahko ogrozili globalna prizadevanja.«

MOREBITNE REFORME NA RAVNI EU

Tudi ostale države Evropske unije so se dogovorile o novih pravilih za odpravo čezmejnih shem, ki podjetjem pomagajo pri izogibanju davkom. Davčni strokovnjaki, ki ne obvestijo oblasti o tovrstnih poslih, bodo kaznovani.

Finančni ministri Evropske unije so marca podprli ukrepe za transparentnost, ki od finančnih svetovalcev, računovodij, odvetnikov in bank zahtevajo, da poročajo o »potencialno agresivnem davčnem načrtovanju«, ki ga uporabljajo njihove stranke.

Pravila, ki naj bi stopila v veljavo 1. julija 2020, so del prizadevanj Unije, da bi zaprla korporacijske deleže za preusmeritev dobička v države z nizkimi davki. Informacije o shemah bodo zbrane v centralizirani bazi podatkov in bodo razdeljene med 28 držav članic EU.

Posredniki davčnega načrtovanja, ki ne spoštujejo pravil, bodo tvegali globe ali sankcije, ki jih določijo posamezne države članice. Če ni vpletenega posrednika, bo podjetje ali posameznik, ki uporablja davčno shemo, zavezan k razkritju. Evropski komisar za davke Pierre Moscovici je ministrom povedal, da je obnova označila »nov napredek pri davčnem pravosodju v Evropski uniji«. Reforme mora odobriti Evropski parlament, preden postanejo zakoni.

Zaključek

Tudi Le Maire je opozoril, da je uvedba digitalnega davka šele začetek, saj končni cilj predstavlja reformo mednarodnega davčnega sistema, da bi bolje ustrezal digitalni dobi. Pojavlja se vedno več evropskih držav, ki pritiskajo na spremembo in reorganizacijo pri načrtovanju digitalnih davkov. Določeno globalno usklajevanje se lahko pojavi v naslednjem letu pod vodstvom Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki je v januarskem poročilu o tem vprašanju obetalo upanje.


Literatura in viri:

– Tax News: France Hoping For Deal On EU Digital Tax. Povzeto 30. marca 2019 s spletnega naslova: https://www.taxnews.com/news/France_Hoping_For_Deal_On_EU_Digital_Tax_Soon 97009.html

– DW: EU States Agree On Transparency Rules To Curb Tax Avoidance. Povzeto 30. marca 2019 s spletnega naslova https://www.dw.com/en/eu-states-agree-on-transparency-rules-to-curb-tax-avoidance/a-42959396

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window