TFL Glasnik:
Ste štiriindvajsetletni zlati maturant s končanim prvim letnikom zahtevnega študija finančne matematike. Študij ste obesili na klin in ste zdaj ustanovitelj in solastnik ter direktor zagonskega podjetja DeltaHub. Gre za podjetje, ki izdeluje zdravju podprt izdelek za vsakdanje delo z računalnikom. Malo podjetje, ki ste ga ustanovili skupaj trije, vi ste direktor, pred dvema letoma in pol, ste s svojimi izdelki popeljali precej visoko. Na kaj ste v vaši dosedanji karieri najbolj ponosni?
Jan Forsthuber:
Ena od stvari, na katere sem najbolj ponosen, je zagotovo to, da imamo takšno ekipo, kakršno imamo, da nam je uspelo doseči, da ogromno operativnih stvari v kratkem času opravijo naši zaposleni – vsi mladi, saj je povprečna starost v podjetju 23 let. Zelo sem vesel, da so prevzeli velik del odgovornosti s pleč nas ustanoviteljev – Primoža Erjavca, Amadeja Tausesa, in mene, da se lahko mi osredotočamo na najpomembnejšo stvar: kako bomo rasli.
TFL Glasnik:
Vaš izdelek Carpio se namesti pod zapestje in pri vsakodnevnem dolgem delu z računalnikom olajša obremenitev karpalnega kanala in prepreči marsikatero bolečino oziroma vnetje. Kako ste začeli in od kod ideja? Koliko časa ste potrebovali, da ste tu, kjer ste?
Jan Forsthuber:
Ideja za izdelek se je razvila iz bolečine, natančneje iz bolečine soustanovitelja Amadeja, ki se ukvarja s produktnim in grafičnim oblikovanjem. Pri komaj 22 letih se je soočil z bolečino v zapestju zaradi dolgotrajnega uporabljanja miške in veliko ponavljajočih se gibov. Med raziskavo trga smo pozneje ugotovili, da gre za pereč problem v svetu – da je to šesta najpogostejša poklicna bolezen (od pet do deset odstotkov celotne populacije).
Začeli smo se spraševati, kako rešiti ta problem, in smo prvi prototip naredili decembra 2018 na startup tekmovanju. Idejo smo predstavili pred poslovnimi investitorji, bili smo tretji in smo dobili 300 evrov finančne nagrade – kupili smo si prvi 3D-tiskalnik. V inkubatorju smo takoj najeli pisarno, kjer smo se dobivali ob popoldnevih.
Skoraj eno leto smo razvijali izdelek, vmes smo spoznali dr. Marka Mikšo, ki je imel izkušnje z operacijami karpalnega kanala. Zaradi želje po strokovnosti smo dr. Mikšo vključili v razvoj, da smo lahko razvili res ergonomski izdelek, saj smo opazili, da obstoječi izdelki na trgu niso nujno ergonomski.
»S pomočjo digitalnega oglaševanja v naši internetni trgovini prodamo največ izdelkov.« |
Novembra 2019 smo ustanovili podjetje in takoj izpeljali nekaj poslov z nekaterimi podjetji v Sloveniji. Zelo hitro smo pokrili naložbo, čeprav je bil primarni načrt Kickstarter. Obrestovalo se nam je, da smo bili na trgu ob koncu leta, ko se kupujejo novoletna darila. Nekaj mesecev pozneje, marca 2020, je bila prelomnica, ko smo začeli prodajati po spletu. Največji preboj smo dosegli s pomočjo youtuberja, Američana, t.i. vplivneža, ki nam je čez noč dvignil prodajo. Z njegovo pomočjo smo začeli prodajati globalno, največ v Ameriki. Tako s pomočjo digitalnega oglaševanja v naši internetni trgovini prodamo največ izdelkov. Naše izdelke uporabljajo tudi kakšni zaposleni iz Appla, Googla, Microsofta, SpaceX-a.
TFL Glasnik:
Odgovorili ste mi na celo vrsto vprašanj. Vi ste tudi marketinško navdihnjen član ekipe, imate oblikovalca, tretji solastnik pa se ukvarja s financami in dobavno verigo.
Jan Forsthuber:
Glede pristojnosti smo bili na začetku zelo dobra kombinacija, bili smo zelo komplementarni.
TFL Glasnik:
Če kdo načrtuje kaj podobnega, mora vedeti, da je komplementarnost v timu izjemnega pomena.
Jan Forsthuber:
Sploh na samem začetku, saj takrat ni resursov.
TFL Glasnik:
Podjetje je raslo. Impresivno je, da imate izdelek za ves svet. Digitalna revolucija je to samo pospešila. Koliko prodate po posameznih državah?
Jan Forsthuber:
V Sloveniji prodamo le kakšen odstotek, saj Slovenije niti nismo nikoli neposredno naslavljali, ZDA odnesejo 30 odstotkov, s kakšnimi 10 odstotki sledi Velika Britanija, potem Avstralija, Nemčija, Kanada in tako naprej. Počasi tudi azijske države s po okoli 5 odstotki.
TFL Glasnik:
Kolikokrat ste v zadnjem letu povečali prodajo? Ali ste zadovoljni?
Jan Forsthuber:
Po načrtih pričakujemo sedemkratno rast od prejšnjega leta. Iz meseca v mesec je to kakšnih 20 odstotkov.
TFL Glasnik:
Vendar Carpio ni vaš edini proizvod. V tem času ste ugotovili, da je treba dodajati pripadajoče stvari. Kaj ste še razvili?
Jan Forsthuber:
Oktobra 2020 smo kmalu po Carpiu dali na trg namizne podloge, ki so se izkazale kot super komplementaren dodatek. Tudi s poslovnega vidika je bilo pomembno, da smo dodali še neki produkt.
»Velja prepričanje, da če se ne sramuješ svojega izdelka, ko ga daš na trg, si to naredil prepozno.« |
TFL Glasnik:
Kaj je naslednji korak? Novi produkti?
Jan Forsthuber:
Želimo pomagati ljudem, da ob svojem delu, ki ga opravljajo vestno in zagrizeno, ne pozabijo na pomemben vidik zdravja, ki je vseeno najdragocenejše.
TFL Glasnik:
Ne bom vas vprašala, kaj imate v mislih, ker verjamem, da je to še poslovna skrivnost. Bi se pa vrnila na začetek, ko ste rekli, da vsak dober podjetnik začne z lastnimi resursi, energijo in znanjem. Ko danes gledate nazaj, kaj je bil vaš največji problem? Financiranje, pomanjkanje informacij za mlade podjetnike, iskanje kadra?
Jan Forsthuber:
Proizvodnja izdelkov je bila glavni izziv. Na začetku smo jo imeli v Sloveniji, saj nismo dobro poznali materialov, niti proizvodne tehnologije, pa čeprav gre za relativno preprost izdelek. Prvotni izdelek se je izkazal za veliko trši oreh, kot smo si predstavljali mi in proizvodni partner, s katerim smo ga izdelovali. A vendarle velja prepričanje, da če se ne sramuješ svojega izdelka, ko ga daš na trg, si to naredil prepozno. Lahko bi prvotni izdelek popravljali in popravljali, pa sploh ne bi vedeli, ali se bo prodajal.
TFL Glasnik:
Danes je vsa vaša proizvodnja na Kitajskem.
Jan Forsthuber:
Proizvodnja embalaže je bila že od začetka tam, komponente za izdelek smo dobivali tukaj in je bilo potrebnega veliko časa, ljudi in prostora za sestavljanje. Zdaj se vse to dogaja na Kitajskem in mi dobimo zapakiran izdelek ter se lahko ukvarjamo s pomembnejšimi vidiki našega posla.
TFL Glasnik:
Kakšne so vaše izkušnje s Kitajsko? Ste zadovoljni?
Jan Forsthuber:
Ko se s kom pogovarjamo o selitvi proizvodnje na Kitajsko, se nasmehnejo, da bomo pač privarčevali. Vendar nam proizvodna cena ni padla, ker zdaj uporabljamo kakovostnejše materiale, po drugi strani pa se je sodelovanje s kitajskimi partnerji izkazalo kot veliko boljše. Pri njih čutimo večjo zanesljivost in odgovornost. Njihova samoodzivnost je impresivna. Res pa je, da to potegne za seboj veliko načrtovanja glede zalog.
»Pri komaj 22 letih se je soočil z bolečino v zapestju zaradi dolgotrajnega uporabljanja miške in veliko ponavljajočih se gibov. Med raziskavo trga smo pozneje ugotovili, da gre za pereč problem v svetu – da je to šesta najpogostejša poklicna bolezen.« |
TFL Glasnik:
Velik dosežek je že to, da ste proizvodnjo povečali sedemkrat, razvili digitalni marketing, dosežek pa je tudi selitev proizvodnje na Kitajsko. Rekla bi: šolski primer, kako z dobro idejo in vsemi procesi dela dosežeš uspeh. Imate kakšen certifikat za izdelek?
Jan Forsthuber:
V tem je stvar. Imeli smo možnost, da bi šli v certifikacijo za medicinski pripomoček ali ne bi šli, oboje potegne za seboj določene posledice. Za certifikat bi potrebovali marsikatero študijo, ogromno časa, predvsem pa denarja. Ocenili smo, da nam certifikat ne bi prinesel bistvene konkurenčne prednosti, in se hkrati zavedali, da bomo morali biti previdnejši in doslednejši pri oglaševanju. Ne smemo denimo trditi, da preprečuje sindrom karpalnega kanala, lahko pa trdimo, da preprečuje poškodbe zapestja, kar potrjujejo zgodbe tisočih strank .
TFL Glasnik:
Kje se vidite čez tri leta?
Jan Forsthuber:
Na to je težko odgovoriti, že če pogledam, kaj se je zgodilo v enem letu. Ekipa je zrasla na 12 ljudi, načrti so ambiciozni, definitivno želimo biti prodajno v rangu osemmestnih številk. Meni osebno je cilj dodati čim več novih izdelkov.
TFL Glasnik:
Ostajate na področju podpore zdravju in naj vam zaželimo vso srečo na svetovnem trgu. Še zadnje vprašanje: kakšno je vaše sporočilo Slovencem?
Jan Forsthuber:
Predvsem to, da je skoraj vse mogoče. Pomembno je, da lahko v današnjih časih kdor koli tudi od tukaj ustvari svetovno zgodbo. Lahko počneš kar koli in to obrneš v dobičkonosen biznis, je pa res tudi to, da je konkurenca toliko večja. Ne tekmuješ samo v Sloveniji, ampak z vsem svetom. Imamo toliko dokazov, da si lahko najboljši na svetu, tudi če si iz majhne Slovenije. Mi se od drugih razlikujemo samo po tem, da smo si upali iti na to pot.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki