Portal TFL

TFL Vsebine / Odločitve Ustavnega sodišča

AI Icon
  • Izdelaj povzetek

U-I-62/21 - Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 48/22 – uradno prečiščeno besedilo) (ZPIZ-2), 396. čl.

OPOMBA US RS
¤
OPRAVILNA ŠTEVILKA
U-I-62/21
VRSTA ZADEVE
ocena ustavnosti in zakonitosti predpisov in drugih splošnih aktov
INTERNA OZNAKA
US33694
GESLA
1.2.51.4.1 - Ustavno sodstvo - Vrste vlog - Aktivna legitimacija v postopku pred Ustavnim sodiščem - Konkretna presoja norm - Sodišče. 1.5.51.1.15.1 - Ustavno sodstvo - Odločbe - Vrste odločitev Ustavnega sodišča - V postopku abstraktne presoje - Ugotovitev, da je predpis v neskladju - Z ustavo. 1.5.51.1.22 - Ustavno sodstvo - Odločbe - Vrste odločitev Ustavnega sodišča - V postopku abstraktne presoje - Določitev načina izvršitve odločbe . 1.5.51.1.16 - Ustavno sodstvo - Odločbe - Vrste odločitev Ustavnega sodišča - V postopku abstraktne presoje - Poziv normodajalcu, da predpis uskladi z Ustavo/zakonom. 5.2 - Temeljne pravice - Enakost (14.2).
NAPADENI AKT
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 48/22 – uradno prečiščeno besedilo) (ZPIZ-2), 396. čl.
OBJAVA
IZDAJATELJ
Ustavno sodišče RS
VRSTA AKTA
zakon
VRSTA ODLOČITVE
odločba
VRSTA REŠITVE
ugotovitev – je v neskladju z Ustavo/zakonom
IZREK
Člen 396 Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 48/22 – uradno prečiščeno besedilo) je, kolikor se nanaša na uživalce pravic na podlagi preostale delovne zmožnosti (II. in III. kategorija invalidnosti), uveljavljenih po predpisih, ki so se uporabljali do 31. 12. 2002, ki so zaradi poslabšanja že ugotovljene invalidnosti ali nastanka nove invalidnosti pridobili pravice iz invalidskega zavarovanja po tem zakonu in jim je bilo nadomestilo iz invalidskega zavarovanja odmerjeno v nižjem znesku od zneska nadomestila iz invalidskega zavarovanja, priznanega na podlagi prej pridobljenih pravic iz invalidskega zavarovanja, v neskladju z Ustavo.   Državni zbor mora ugotovljeno neskladje odpraviti v roku šestih mesecev po objavi te odločbe v Uradnem listu Republike Slovenije.   Do odprave ugotovljene protiustavnosti je zavarovancem iz 1. točke izreka zagotovljeno izplačevanje usklajenega zneska oziroma deleža zneska nadomestila iz invalidskega zavarovanja, ki je za zavarovanca ugodnejši, na način iz drugega do sedmega odstavka 121. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 75/19). Znesek nadomestila, ki je ugodnejši, se zavarovancu iz 1. točke izreka izplačuje od dne, od katerega bi se mu izplačevalo nadomestilo, priznano po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
EVIDENČNI STAVEK
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1) je odmero nadomestil iz invalidskega zavarovanja uredil drugače, kot so to urejali predpisi, ki so se uporabljali do 31. 12. 2002. Drugačen način odmere nadomestil je povzročil, da so bila nadomestila, odmerjena po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1), nižja od nadomestil, uveljavljenih po predpisih, ki so se uporabljali do 31. 12. 2002. V bistvenem enako kot Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1) je odmero nadomestil uredil Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2).    Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) je enako kot Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1), za katerega je Ustavno sodišče že ugotovilo, da je bil v neskladju s splošnim načelom enakosti pred zakonom, vsem uživalcem pravic na podlagi preostale delovne zmožnosti (II. in III. kategorija invalidnosti), uveljavljenih po predpisih, ki so se uporabljali do 31. 12. 2002, ob prehodu na novo ureditev v skladu s temeljnim načelom obveznega invalidskega zavarovanja zagotovil varstvo njihovih pridobljenih pravic. Kljub navedeni zavezi pa Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2),  enako kot Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-1), v primeru, da se je uživalcu pravic na podlagi preostale delovne zmožnosti (II. in III. kategorija invalidnosti), uveljavljenih po predpisih, ki so se uporabljali do 31. 12. 2002, po uveljavitvi Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) invalidnost poslabšala ali je pri njem nastala nova invalidnost in je zato pridobil nadomestilo po tem zakonu, ni omogočil, da bi lahko v primeru, če je bilo to nadomestilo nižje kot tisto, pridobljeno po predpisih, ki so se uporabljali do 31. 12. 2002, še naprej užival slednje. Ustavno sodišče tudi za različno obravnavo uživalcev pravic na podlagi preostale delovne zmožnosti (II. in III. kategorija invalidnosti), uveljavljenih po predpisih, ki so se uporabljali do 31. 12. 2002, ob prehodu na novo ureditev iz Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) ni našlo ustavno dopustnih razlogov. 

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window