Notranjerevizijsko poročilo1 je pisni dokument, pripravljen kot končni rezultat posla notranje revizije2. Poročilo predstavlja najbolj kritično in pomembno sestavino vsake aktivnosti notranje revizije, ne glede na velikost, lokacijo in kompleksnost revidiranega posla, procesa ali oddelka.
V praksi opažamo, da so se poročila spreminjala, in sicer od togih, dolgih in včasih tudi dolgočasnih, ki so se delno uporabljala za dokazovanje opravljenega posla, do krajšega in uporabnejšega dokumenta, ki je načrtovan tako, da obravnava potrebe deležnikov. Dobro poročilo zagotavlja, da prejemnik poročila lahko hitro in jasno najde informacije, ki jih potrebuje, in da so tudi uporabne. Vsebuje jasen prikaz pomembnih ugotovitev in priporočil.
V prispevku se osredotočamo na predstavitev zahtev standardov 3 ter dobre prakse pri izdelavi učinkovitega poročila, pri čemer uporabimo kvalitativno raziskovalno metodo analize sekundarnih virov in lastnih opažanj avtorice. Cilj prispevka je predstaviti zahteve in dobro prakso, kaj naj vsebuje in kako napisati učinkovito poročilo. Prav tako so predstavljeni rezultati spletne ankete, ki se je v sloveniji izvajala od decembra leta 2022 do januarja leta 2023.
Standardi ne predpisujejo pričakovanj o vsebini sporočila o poslu. Namesto tega je v standardu 2400 – Poročanje o izidih navedeno:
»Notranji revizorji morajo poročati o izidih poslov.« Omenjeni standard dopolnjuje standard 2410 – Sodila za poročanje, kjer piše: »sporočanje mora vključevati cilje, obseg in izide posla.« Standard 2410.A1 nadalje navaja: »Končno sporočilo o izidih posla mora vsebovati ustrezne ugotovitve ter tudi ustrezna priporočila in/ali načrte ukrepanja. Kadar je to primerno, je treba dati tudi mnenje notranjih revizorjev. Mnenje mora upoštevati pričakovanja poslovodstva, organa nadzora in drugih deležnikov ter mora biti podprto z zadostnimi, zanesljivimi, ustreznimi in koristnimi informacijami.« prav tako standard 2410.A2 sklene:
»Notranje revizorje se spodbuja, da pri poročanju potrdijo tudi zadovoljivo delovanje.«
Standard 2420 – Kakovost sporočil določa: »Sporočila morajo biti točna, nepristranska, jasna, jedrnata, ustvarjalna, popolna in pravočasna.« V pojasnilu k standardu 2420 piše:
To pa nam v resnici ne pove, kako je videti dobro oziroma učinkovito sporočilo, prav tako se poročila lahko precej razlikujejo med organizacijami. In ker standardi govorijo o sporočanju (angl. communicate), je verjetno najboljše vprašanje, kaj naj notranji revizor poroča/sporoča (Marks, 2021) in kako napisati dobro oziroma učinkovito poročilo.
Pred poročanjem je pomembno, da so znani cilji, obseg in prejemniki poročila. S tem bo priprava poročila enostavnejša in bo zagotovila ustrezne zaključke oziroma ugotovitve. Tako se v poročila na splošno vključujejo naslednje sestavine (povzeto po AuditBoard, 2020, in Mednarodni standardi, 2017):
Tveganje mora biti tudi jasno navedeno, da lahko bralec hitro dobi predstavo, kaj lahko gre narobe, če se ugotovitve ne popravijo.
Akcijski načrti morajo jasno vključevati časovnice in lastnike ukrepov.
Obvezne sestavine iz prejšnjega odstavka so v poročilo vključene v različnih razdelkih (delno povzeto po Wafa, 2016):
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki