Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Višjih sodišč

AI Icon
  • Analiziraj sodbo

  • Napiši izvleček

  • Izdelaj povzetek

VSC sklep Cp 61/2013 - denacionalizacija - nezazidano stavbno zemljišče - zavezanec za vrnitev - plačilo odškodnine za nacionalizirano nepremičnino - ocenjevanje vrednost...

SODIŠČE
Višje sodišče v Celju
ODDELEK (*)
Civilni oddelek
DATUM ODLOČBE (*)
16.5.2013
OPRAVILNA ŠTEVILKA
VSC sklep Cp 61/2013
INTERNA OZNAKA (*)
VSC0003625
SENAT, SODNIK
INSTITUT VSRS
denacionalizacija - nezazidano stavbno zemljišče - zavezanec za vrnitev - plačilo odškodnine za nacionalizirano nepremičnino - ocenjevanje vrednosti podržavljene nepremičnine - katastrske kulture ob podržavljenju - materialno procesno vodstvo - določnost in pravičnost zahteve za denacionalizacijo
PODROČJE VSRS
DENACIONALIZACIJA - CIVILNO PROCESNO PRAVO
IZREK
Pritožbi predlagateljice se delno ugodi in se sklep sodišča prve stopnje z dne 30.5.2012 v izpodbijanem zavrnilnem delu IV. točke izreka v toliko spremeni, da je S. o. d. d.d. L. v roku treh mesecev od pravnomočnosti tega sklepa denacionalizacijskima upravičencema F. F. in A. F., vsakemu do ½, za podržavljeno nepremično premoženje dolžna (ob prisojenem znesku) izplačati še nadaljnjih 820,47 DEM v obveznicah S. o. d. s pripadajočimi obrestmi po Zakonu o Slovenskem odškodninskem skladu.

Pritožbi, predlagateljice v ostalem delu, četrte nasprotne udeleženke pa v celoti, se zavrneta in se sklep prvega sodišča z dne 30.5.2012 v še izpodbijanem, a nespremenjenem delu potrdi.

Pritožba izvedenca se zavrne in se sklep sodišča prve stopnje z dne 19.4.2012 v izpodbijanem delu potrdi.

Predlagateljica, četrta nasprotna udeleženka in izvedenec krijejo vsak svoje stroške tega pritožbenega postopka.
JEDRO
Pravice na nepremičnini ne opredeljujejo le podatki o nepremičnini, izhajajoči iz zemljiške knjige, temveč tudi obstoječi in veljavni zakoni, in to predvsem povsod tam, kjer je bila v zemljiško knjigo vpisana družbena lastnina.

Za določanje vrednosti zemljišča je bistveno, kot kaj je bilo v času podržavljenja to zemljišče evidentirano v zemljiškem katastru kot uradni evidenci o zemljiščih.

Materialno procesno vodstvo ne more nadomeščati dokaznega bremena stranke.

Določilo drugega odstavka 18. člena ZDen stranke ne razbremenjuje, da vračilo stvari določno in pravočasno zahteva.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window