ORIGINAL:
Pojem pravnomočne odločbe iz prvega odstavka 294. člena Zakona o obligacijskih razmerjih (ZOR), na podlagi katere se lahko vloži zahteva za določitev sodnih penalov, zajema tudi sodno poravnavo.
Sodišče prve stopnje je s sklepom določilo dolžniku dodatni rok za izpolnitev obveznosti iz sodne poravnave in mu obenem zagrozilo, da bo moral v primeru neizpolnitve obveznosti plačati upniku za vsak dan zamude sodne penale.
Tako odločitev sodišča prve stopnje je izpodbijal dolžnik s pritožbo. Ob reševanju njegove pritožbe je sodišče druge stopnje po uradni dolžnosti sklep sodišča prve stopnje razveljavilo, predlog za plačilo sodnih penalov pa zavrnilo.
Proti sklepu sodišča druge stopnje je vložilo Državno tožilstvo Republike Slovenije zahtevo za varstvo zakonitosti in v njej
uveljavljalo bistveno kršitev določb postopka po 1. točki prvega odstavka 404. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP) v zvezi s 14. členom Zakona o izvršilnem postopku (ZIP). Po mnenju zahteve za varstvo zakonitosti naj bi sodišče druge stopnje nepravilno uporabilo določila členov 321, 322 in 323 ZPP v zvezi z določili 16. in 17. člena ZIP v zvezi s prvim odstavkom 187. člena ZIP, kar naj bi vplivalo na zakonitost in pravilnost izpodbijanega sklepa. Stališče sodišča druge stopnje, da sodna poravnava ni sodna odločba, ni pravilno. Sodna poravnava ima namreč dvojno naravo in vsebuje procesnopravne in civilnopravne elemente. Veljavno je namreč sklenjena, če so izpolnjeni pogoji za sklepanje pogodb po materialnem pravu in če so izpolnjene predpostavke za veljavnost procesnih dejanj po procesnem pravu. ZPP izrecno določa, da mora poravnava vsebovati razrešitev materialnopravnega spora, saj se mora nanašati na sporni predmet, poleg tega pa ima poravnava pomen pravnomočne sodne odločbe z vsemi pravnimi posledicami. Dvojnost narave sodne poravnave je razvidna tudi iz tega, da se sodna poravnava lahko izpodbija z izpodbojno tožbo, tako kot pogodbe civilnega prava. Vsekakor pa ima sodna poravnava tudi pomembne procesne učinke, saj je v procesnem pogledu izenačena s pravnomočno sodno odločbo. Če v procesnopravnem pogledu sodna poravnava ne bi imela enakih učinkov kot pravnomočna sodna odločba, ne bi bilo osnove za to, da se strankama, ki sta sklenili sodno poravnavo, odreče sojenje v isti zadevi oziroma se tožniku odreče pravica zahtevati pravno varstvo. Le v primeru, da se sodni poravnavi prizna v procesnopravnem pogledu enake pravne učinke, kot jih ima pravnomočna sodba, se nova tožba v isti stvari lahko zavrže. Pri tem tudi ni mogoče prezreti dejstva, da je sodna poravnava veljaven izvršilni naslov, torej je tudi v tem pogledu izenačena s sodno odločbo.
Vrhovno sodišče je zahtevi za varstvo zakonitosti ugodilo iz naslednjih razlogov:
ZOR in ZIP, ki sta začela veljati hkrati (1109. člen ZOR in 278. člen ZIP) in ki sta prinesla sodne penale kot novo institucijo v naše pravo, določata, in sicer prvi, da je mogoče izreči sodne penale v primerih, ko dolžnik ne izpolni pravočasno kakšne svoje nedenarne obveznosti, ugotovljene s pravnomočno odločbo (prvi odstavek 294. člena ZOR), in drugi v primerih, ko je takšna obveznost ugotovljena v pravnomočni sodbi (prvi odstavek 187. člena ZIP, medtem ko se v tretjem odstavku tega člena že izraža bolj široko, ko govori o sodni odločbi). Gre tedaj za nasprotje med zakonoma, ki urejata isti institut - sodne penale, za njihov izrek pa določata različni podlagi: prvi, pravnomočno odločbo, in drugi le sodbo.
Podlaga za izrek sodnih penalov sodi na področje materialnega prava in mora tako imeti svoj izvor v materialnem predpisu, to pa je ZOR. Res ima sicer ZIP tudi različne materialnopravne določbe, zlasti o različnih pravicah, vendar je to predvsem procesno pravni predpis, ki torej ureja sodno varstvo pravic v določenih razmerjih.
Namen sodnih penalov je brez izvršbe doseči takojšnjo izpolnitev, torej pripraviti dolžnika do tega, da bo še prej storil tisto, kar mu je ukazano z odločbo državnega organa. Sodišče druge stopnje je z izpodbijanim sklepom predlog za določitev sodnih penalov zavrnilo z utemeljitvijo, da upnik ne razpolaga z odločbo državnega organa, saj se v predlogu za določitev sodnih penalov sklicuje na sodno poravnavo, ki je le sporazum med pravdnima strankama, ki nima učinkov pravnomočne odločbe. Že iz razlogov, ki so navedeni v utemeljeni zahtevi za varstvo zakonitosti, pa to stališče sodišča druge stopnje ni pravilno. Pojem pravnomočne odločbe, na podlagi katere se lahko vloži zahteva za določitev sodnih penalov, je namreč potrebno razumeti v najširšem smislu (sodba, sklep, sodna poravnava itd.). Zajema tedaj vse odločbe, ki so izvršilni naslov na podlagi določila 16. člena ZIP. Kot utemeljeno zatrjuje zahteva za varstvo zakonitosti, pred sodiščem sklenjena poravnava ni le sporazum med strankama, kot zmotno zatrjuje sodišče druge stopnje, ampak pomeni tudi konec postopka, ki je bil v teku (konec litispendence in procesnopravnega razmerja), ima moč pravnomočne sodbe, predstavlja pa tudi izvršilni naslov (16. člen ZIP). S sodno poravnavo zaključeni spor med pravdnima strankama predstavlja pravnomočno razsojeno stvar. Če se med istima strankama o istem zahtevku začne nova pravda, ima tožena stranka na razpolago ugovor pravnomočno razsojene stvari (exceptio rei iudicatae). Na to, ali je bilo o zahtevku že pravnomočno odločeno, mora paziti sodišče po uradni dolžnosti, morebitno novo sojenje o zahtevku, o katerem je bilo že pravnomočno odločeno, pa predstavlja tudi absolutno bistveno kršitev določb postopka iz 11. točke drugega odstavka 354. člena ZPP. Iz vseh navedenih razlogov zato pred sodiščem sklenjena poravnava ne predstavlja le sporazuma med strankama, ampak predstavlja pravnomočno odločbo, ki jo ima v mislih prvi odstavek 294. člena ZOR in ki je lahko podlaga za vložitev upnikove zahteve za določitev sodnih penalov.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki