AMBULANTNO ZDRAVLJENJE
Številni pregledi in kontrole pri specialistih in pri izbranem osebnem zdravniku.
OPRAVILNA ŠTEVILKA
II Ips 430/2008
INTERNA OZNAKA DOKUMENT
VS002150
FISCHER
srednje hudi primer
HOSPITALIZACIJA
Dvakratna hospitalizacija na otorinolaringološkem oddelku bolnišnice in ena na oddelku za čeljustno kirurgijo, operativna oskrba poškodb v ustni votlini in v lokalni anesteziji, operativna oskrba nosnega pretina.
NEVŠČEČNOSTI MED ZDRAVLJENJEM
Boleča in neprijetna imobilizacija zloma z opornicami, zašitje rane kože v ustni votlini. Izbitje zob povzroči takojšnjo bolečnost, krvavitev in spremembo ugriza. Vezanje zob z opornicami in žico – 6 tednov, kar je boleče, otežuje govor in hranjenje, s tem pa ustno higieno, kar pušča posledice na obzobnih tkivih in otežuje socialne stike; pol leta težave pri odpiranju ust in uživanju trde hrane, dva meseca pa je bila zaradi tega tudi omejena delovna zmožnost. Rentgenska slikanja glave, vratne hrbtenice, čeljusti in kolena, EEG preiskava in zelo neprijetne EMG preiskave.
OPOMBA
II Ips 430/2008 Revizija tožeče stranke zoper odločitev o pravdnih stroških je bila zavržena, spremenjena v delu, ki se nanaša na tek zamudnih obresti od prisojene glavnice, v ostalem delu pa zavrnjena. Opomba: Ugotovljena je bila sokrivda ponesrečenke v višini 15 odstotkov.
OŠKODOVANEC
spol: ženska, starostna skupina: od 15 do 20 let
POŠKODBA
Zlom desne zgornje čeljusti, zlom desne ličnice, izbitje petih zob v zgornji in spodnji čeljusti, pretres možganov s posledičnim postkomocionalnim sindromom, raztrganinska rana spodnje ustnice in ustne sluznice, premik nosnega pretina v desno, kronično vnetje desnega maksialnega sinusa, krožno izpadanje las (alopecia areata), zvin vratne hrbtenice, udarnine desnega kolena, odrgnine desne goleni.
SKAŽENOST
900.000,00 SIT Močneje izražena brazgotina polkrožne oblike, dolga 5 cm, temnejše pigmentacije, v središčni liniji na bradi; dve manj izraziti brazgotini na spodnjem delu desne goleni; rahlo odpiranje ust (le za dobra dva prsta); na obrazu brazgotin ni mogoče prikriti, na nogah pa jih prikriva z obleko; kot mladostnica ki ji je izgled še posebno pomemben, je trpela in še trpi intenzivne duševne bolečine.
SKUPINA
poškodbe glave in možganov in njihove posledice - poškodbe zob in čeljusti in njihove posledice - poškodbe kolena in goleni in njihove posledice - poškodbe kože in njihove posledice
STRAH
700.000,00 SIT Kratkotrajen intenziven primarni strah neposredno pred trčenjem vozila vanjo in izgubo zavesti; dve leti trajajoč sekundaren strah za izid zdravljenja – ta je bil nekaj mesecev hude intenzitete, nato srednje intenzitete, v lažji obliki pa še traja.
TELESNE BOLEČINE
1.700.000,00 SIT Zaradi poškodb obraznih kosti in spodnje ustnice, brade, dlesni, udarnine desne goleni in zvina vratu ter operacije nosnega pretina je trpela stalne hude bolečine 5 dni, občasne hude bolečine 2 dni, srednje hude nadaljnjih 14 dni, občasne srednje hude 4 tedne, občasne lahke 10 dni. Zaradi glavobolov po pretresu možganov je trpela srednje hude bolečine tri mesece po nesreči. Velik obseg neugodnosti v zvezi z zdravljenjem je trajal dve leti. Glede na starost tožnice bo pričakovano trajanje bodočih bolečin še dolgo.
INSTITUT VSRS
telesne bolečine - strah - skaženost - zmanjšanje življenjske aktivnosti
PODROČJE VSRS
višina odškodnine za nepremoženjsko škodo
ZMANJŠANA ŽIVLJENSKA AKTIVNOST
3.000.000,00 SIT Kot funkcionalna posledica poškodbe čeljusti ji je ostalo zavrto odpiranje ust, zatezanje na mestih zloma ob izraziti mimiki obraza, manjša grizna moč, zmanjšana in spremenjena senzibiliteta v področju mentalnega živca desno, kar otežuje žvečenje trše hrane in večjih grižljajev in s tem prehranjevanje, občasno ji izteka slina v področje spodnej sluznice desno, minimalno je ovirana mimika obraza. Ima težave ob dihanju skozi nos, ki se kažejo z občutkom izsušenosti nosu. Tožnici so ostale občutne posledice na duševnem področju. Posledice posttravmatske stresne motnje, znižanega samospoštovanja in negativne samopodobe ter motenj duševnih funkcij v okviru razvoja postkomocionalnega sindroma, so se odrazile na področju psihosocialnega funkcioniranja tožnice; zaradi tega je opustila večino dejavnosti, s katerimi se je sproščala, z niimi vzdrževala duševno ravnovesje, in se z njimi potrjevala. To jo je prikrajšalo za socialne in čustvene izkušnje, pomembne za osebnostni razvoj. Njene življenjske aktivnosti so zmanjšane za 15%. Prizadetost na področju miselne koncentracije, pozornosti, spominskega in intelektualnega funkcioniranja, čustvovanja se odraža v njenih socialnih stikih in povečanih naporih, ki so bili potrebni, da je nadaljevala šolanje in študij.