Pravilnik o emisiji hrupa strojev, ki se uporabljajo na prostem

OBJAVLJENO V: Uradni list RS 106-5269/2002, stran 12387 DATUM OBJAVE: 6.12.2002

VELJAVNOST: od 21.12.2002 / UPORABA: od 21.12.2002

RS 106-5269/2002

Verzija 4 / 4

Čistopis se uporablja od 26.3.2011 do nadaljnjega. Status čistopisa na današnji dan, 5.4.2025: AKTUALEN.

Uradni list RS, št. 106/02, 50/05, 49/06, 17/11

Časovnica

Na današnji dan, 5.4.2025 je:

  • ČISTOPIS
  • AKTUALEN
  • UPORABA ČISTOPISA
  • OD 26.3.2011
    DO nadaljnjega
  •  
  • Vplivi
  • Čistopisi
rev
fwd
 
 
 
 

5269. Pravilnik o emisiji hrupa strojev, ki se uporabljajo na prostem

 
 
 
 
Na podlagi 2. člena zakona o tehničnih zahtevah za proizvode in o ugotavljanju skladnosti (Uradni list RS, št. 59/99, 31/00 – popr. in 54/00 – ZKme) izdaja minister za okolje, prostor in energijo
 
 

P R A V I L N I K o emisiji hrupa strojev, ki se uporabljajo na prostem

 
 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 
 

1. člen

 
 
Za stroje, ki se uporabljajo na prostem (v nadaljnjem besedilu: stroji), glede emisije hrupa, ki jo povzročajo, določa ta pravilnik v skladu z Direktivo 2000/14/ES Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 8. maja 2000 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi z emisijo hrupa v okolje, ki ga povzroča oprema, ki se uporablja na prostem (UL L št. 162 z dne 3. 7. 2000, str. 1, z vsemi spremembami; v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2000/14/ES):
 
 
-
dovoljene ravni zvočne moči,
 
 
-
merilne metode,
 
 
-
postopke ugotavljanja skladnosti,
 
 
-
način označevanja strojev,
 
 
-
obseg zahtevane tehnične dokumentacije in
 
 
-
način zbiranja podatkov o emisiji hrupa v okolje.
 
 

2. člen

 
 
(1)
Določbe tega pravilnika veljajo za stroje, naštete v prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika, če so dani v promet ali v uporabo kot popolne enote, primerne za predvideno uporabo.
 
 
(2)
Ta pravilnik ne velja za:
 
 
-
stroje, ki so prvenstveno namenjeni prevozu blaga ali oseb po cesti, železnici, zraku ali vodnih poteh,
 
 
-
stroje, ki so projektirani in narejeni za vojaške in policijske namene ter za službe prve pomoči.
 
 

3. člen

 
 
(1)
Določbe tega pravilnika se tudi ne uporabljajo za stroje, ki so razstavljeni na sejmih, razstavah, predstavitvah ali podobnih prireditvah, če je razstavni prostor opremljen z vidnim napisom, ki naznanja, da stroj ni skladen z zahtevami iz tega pravilnika in ne bo dan v promet ali uporabo, dokler za stroj ne bo izveden v skladu s tem pravilnikom določen postopek ugotavljanja skladnosti.
 
 
(2)
Med razstavljanjem stroja iz prejšnjega odstavka je treba zagotoviti poleg predpisanih ukrepov varstva ljudi tudi varstvo pred čezmerno obremenitvijo zaradi hrupa.
 
 

4. člen

 
 
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
 
 
1.
stroji, ki se uporabljajo na prostem, so stroji po predpisu, ki ureja varnost strojev, in imajo bodisi lasten pogon bodisi jih je mogoče premikati in se ne glede na način pogona uporabljajo na prostem ter na ta način prispevajo k obremenjevanju okolja zaradi hrupa;
 
 
2.
označevanje pomeni vidno, čitljivo in neizbrisno pritrjevanje oznake CE o skladnosti in oznake o zajamčeni ravni zvočne moči LWA na stroje, ki so dani v promet ali v uporabo. Oblika oznake, ki se uporablja, je prikazana v prilogi 4, ki je sestavni del tega pravilnika;
 
 
3.
raven zvočne moči strojev je A-vrednotena raven zvočne moči LWA, ki jo oddaja v zrak stroj in je izražena v dB ter vrednotena glede na referenčno zvočno moč 1 pW po standardu SIST EN ISO 3744: 1995 in SIST EN ISO 3746: 1995;
 
 
4.
izmerjena raven zvočne moči je tista zvočna moč, ki je izmerjena na način iz priloge 3, ki je sestavni del tega pravilnika. Izmerjena vrednost ravni zvočne moči se pridobi na podlagi meritev posameznega stroja, ki je značilni vzorec za določen tip strojev, ali pa iz povprečne vrednosti meritev večjega števila strojev;
 
 
5.
zajamčena raven zvočne moči je tista zvočna moč, ki je vrednotena na način iz priloge 3 tega pravilnika in vključuje negotovost zaradi sprememb v proizvodnji in merilnih postopkih, za katero proizvajalec oziroma njegov pooblaščeni zastopnik v Republiki Sloveniji jamči, da na podlagi meritev z uporabljenimi tehničnimi instrumenti iz tehnične dokumentacije ni presežena;
 
 
6.
priglašeni organ je organ za ugotavljanje skladnosti strojev z zahtevami tega pravilnika, ki ga država članica Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: EU), na območju katere ima organ svoj sedež, priglasi Evropski komisiji in drugim državam članicam EU in o katerih vodi Evropska komisija seznam, ki je objavljen v Uradnem listu Evropske unije;
 
 

II. OBVEZNOSTI PROIZVAJALCA

 
 

5. člen

 
 
(1)
Proizvajalec oziroma njegov pooblaščeni zastopnik v Republiki Sloveniji mora pred dajanjem strojev v promet ali v uporabo zagotoviti, da:
 
 
-
stroji izpolnjujejo zahteve tega pravilnika glede emisije hrupa v okolje,
 
 
-
so opravljeni postopki ugotavljanja skladnosti,
 
 
-
so stroji označeni z oznako CE o skladnosti in zajamčeno ravnjo zvočne moči ter opremljeni z ES izjavo o skladnosti.
 
 
(2)
Če proizvajalec iz tretje države nima pooblaščenega zastopnika s sedežem v Republiki Sloveniji in ne pooblaščenega zastopnika, ki zagotavlja za njegove stroje izpolnjevanje zahtev tega pravilnika v drugi državi članici EU, mora izpolnjevanje zahtev tega pravilnika zagotoviti oseba, ki daje stroje v promet ali jih zaradi lastne uporabe pridobiva v drugi državi članici EU ali uvaža.
 
 

III. ES IZJAVA O SKLADNOSTI IN OZNAKA CE O SKLADNOSTI

 
 

6. člen

 
 
Za stroje, ki so označeni z vidno in trajno oznako CE o skladnosti in zajamčeno ravnjo zvočne moči ter opremljeni z ES izjavo o skladnosti, se domneva, da so v skladu z zahtevami tega pravilnika.
 
 

7. člen

 
 
(1)
Proizvajalec ali pooblaščeni zastopnik proizvajalca s sedežem v Republiki Sloveniji mora za vse stroje, dane v promet na območju Republike Slovenije, izdati ES izjavo o skladnosti, s katero potrjuje, da je stroj v skladu z zahtevami tega pravilnika.
 
 
(2)
ES izjava o skladnosti mora vsebovati najmanj naslednje podatke:
 
 
-
ime in naslov proizvajalca ali njegovega pooblaščenega zastopnika v Republiki Sloveniji,
 
 
-
ime in naslov osebe, ki hrani tehnično dokumentacijo,
 
 
-
opis stroja,
 
 
-
postopek za ugotavljanje skladnosti, ki je bil upoštevan, in ime in naslov priglašenega organa, če je bil ta vključen v postopek,
 
 
-
izmerjeno raven zvočne moči na stroju, ki je značilen za ta tip,
 
 
-
zajamčeno raven zvočne moči za ta stroj,
 
 
-
sklicevanje na ta pravilnik,
 
 
-
izjavo, da je stroj skladen z zahtevami tega pravilnika,
 
 
-
kjer je treba, izjavo o skladnosti in sklice na druge uporabljene predpise,
 
 
-
kraj in datum izjave,
 
 
-
podrobnosti o podpisniku, pooblaščenem za podpis pravno obvezujoče izjave za proizvajalca ali njegovega pooblaščenega zastopnika v Republiki Sloveniji.
 
 
(3)
ES izjava o skladnosti mora biti v slovenskem jeziku. Če je izdal ES izjavo o skladnosti proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik s sedežem v drugi državi članici EU, mora biti prevedena v slovenski jezik.
 
 
(4)
Proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik v Republiki Sloveniji mora primerek ES izjave o skladnosti skupaj s tehnično dokumentacijo iz 13., 16., 17. in 21. člena tega pravilnika hraniti še 10 let od dneva, ko je bil proizveden zadnji stroj.
 
 
(5)
ES izjava o skladnosti proizvajalca ali njegovega pooblaščenega zastopnika s sedežem v drugi državi članici EU je veljavna, če je izdana v skladu z zahtevami Direktive 2000/14/ES.
 
 
(6)
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka pa lahko minister, pristojen za okolje, prizna veljavnost ES izjave o skladnosti tujega proizvajalca na predlog njegovega pooblaščenega zastopnika v Republiki Sloveniji z odločbo, če so izpolnjeni pogoji iz zakona, ki ureja tehnične zahteve za proizvode in ugotavljanje skladnosti.
 
 

8. člen

 
 
(1)
Stroji, ki so dani v promet ali v uporabo, in za katere veljajo določbe tega pravilnika, morajo biti opremljeni z oznako CE o skladnosti. Oznaka je sestavljena iz začetnic "CE", njena oblika pa je določena v prilogi 4 tega pravilnika.
 
 
(2)
Poleg oznake CE o skladnosti mora biti stroj opremljen tudi z oznako o zajamčeni ravni zvočne moči. Oblika in velikost oznake o zajamčeni ravni zvočne moči je določena v prilogi 4 tega pravilnika.
 
 
(3)
Oznaka CE o skladnosti in oznaka o zajamčeni ravni zvočne moči morata biti čitljivi, neizbrisni in nameščeni na vsakem stroju na vidnem mestu.
 
 
(4)
Nameščanje oznak ali napisov, ki so glede na pomen in obliko oznake CE o skladnosti in oznake o zajamčeni ravni zvočne moči zavajajoči, ni dovoljeno. Na stroje se lahko namesti oznako ali napis le pod pogojem, da se vidljivost in čitljivost oznake CE o skladnosti in oznake o zajamčeni ravni zvočne moči ne zmanjšata.
 
 
(5)
Če veljajo za posamezne stroje tudi zahteve drugih predpisov, ki določajo označevanje z oznako CE o skladnosti, mora označevanje pokazati, da so stroji skladni tudi z zahtevami teh predpisov.
 
 

IV. MERJENJE EMISIJ HRUPA

 
 

9. člen

 
 
(1)
Za vrednotenje ravni zvočne moči v postopku ugotavljanja skladnosti strojev z zahtevami tega pravilnika se uporabljajo standardi iz priloge 2, ki je sestavni del tega pravilnika.
 
 
(2)
V delu A priloge 3 tega pravilnika so za vsak posamezni tip stroja določeni osnovni standardi za merjenje emisij hrupa in splošna dopolnila k tem standardom glede merjenja ravni zvočnega tlaka na merilni ploskvi, ki obdaja vir hrupa, in glede izračunavanja ravni zvočne moči, ki jo oddaja vir hrupa.
 
 
(3)
V delu B priloge 3 tega pravilnika so za vsak posamezni tip stroja določeni priporočeni osnovni standardi za merjenje emisij hrupa, vključno z:
 
 
-
napotkom k osnovnemu standardu za merjenje emisij hrupa iz dela A priloge 3 tega pravilnika,
 
 
-
preskuševališčem,
 
 
-
vrednostjo konstante K2A,
 
 
-
obliko merilne površine,

Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.

Pripravljam TFL AI...
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window