7. Pravilnik o strokovni izobrazbi, izpitih in dovoljenjih za delo članov posadke letal
Na podlagi 331. člena zakona o zračni plovbi ("Uradni list SFRJ" št. 23/78) predpisuje predsednik Zveznega komiteja za promet in zveze
P R A V I L N I K
O STROKOVNI IZOBRAZBI, IZPITIH IN DOVOLJENJIH ZA DELO ČLANOV POSADKE LETAL
Ta pravilnik predpisuje strokovno izobrazbo, izpite in druge pogoje, ki jih morajo izpolnjevati člani posadke letal, in sicer letalsko osebje in pomožno osebje, način preverjanja njihove strokovnosti, način izdajanja dovoljenja za delo ter dela, ki jih smejo opravljati.
Delo letalskega osebja ter delo pomožnega osebja na letalu smejo opravljati polnoletne osebe, ki izpolnjujejo glede strokovne izobrazbe in časa, ki so ga prebili pri določenih delih, pogoje, ki jih predpisuje ta pravilnik, in imajo dovoljenje za delo.
Delo pilota jadralnega letala smejo opravljati tudi starejši mladoletniki pod pogoji, ki jih predpisuje ta pravilnik.
Tisti, ki opravlja delo letalskega osebja in pomožnega osebja na letalu, mora poleg pogojev iz 2. člena tega pravilnika izpolnjevati še predpisane zdravstvene pogoje.
Kdor se usposablja za delo iz 2. člena tega pravilnika, je učenec ali pripravnik, ki sme tako delo opravljati samo pod nadzorstvom nekoga, ki ima veljavno dovoljenje za določeno strokovno delo oziroma za posebno delo, izvzemši tiste, ki poučujejo na zemlji (usposabljanje na radionavigacijskih napravah za simulirano letenje in teoretični pouk).
Za določeno strokovno delo se učenec usposablja v določenih šolah oziroma šolskih centrih.
Učenec za športnega pilota, pilota jadralnega letala in balona ter učitelji športnega letenja se usposabljajo v šolskih centrih in organizacijah Letalske zveze Jugoslavije.
Pripravnik je tisti, ki ima veljavno dovoljenje za določeno strokovno delo, usposablja pa se za drugo določeno strokovno delo ali se usposablja za posebno delo.
Učenec, ki se usposablja za določeno strokovno delo na letalu, mora biti vpisan v knjigo učencev šole ali šolskega centra oziroma organizacije Letalske zveze Jugoslavije, v kateri se usposablja.
Pripravnik, ki se usposablja za drugo določeno strokovno delo ali za posebno delo, mora biti vpisan v knjigo pripravnikov šole ali šolskega centra organizacije združenega dela, upravnega organa oziroma organizacije Letalske zveze Jugoslavije.
V knjigo učencev oziroma v knjigo pripravnikov se vpišejo podatki: o učencu oziroma pripravniku, o zdravstvenem stanju učenca oziroma pripravnika, o učitelju, ko poučuje, o napravljenih izpitih in stopnji usposobljenosti ter o vrsti dela, za katero se učenec oziroma pripravnik usposablja.
Vsebino knjige učencev oziroma vsebino knjige pripravnikov določa in knjigo potrjuje Zvezni komite za promet in zveze.
Tistemu, ki izpolnjuje zdravstvene in druge pogoje, ki jih predpisuje ta pravilnik, in napravi izpit za določeno strokovno delo, se izda dovoljenje za samostojno opravljanje takega dela.
Če napravi oseba iz prvega odstavka tega člena poseben izpit za posebno delo, se vpiše v veljavno dovoljenje, da sme samostojno opravljati tudi posebno delo, za katero je napravila poseben izpit.
Oseba, ki ima dovoljenje za določeno strokovno delo na letalu, lahko opravlja tudi posebno delo, če napravi poseben izpit zanj in če je to vpisano v veljavno dovoljenje za delo.
Dela letalskega osebja in pomožnega osebja na letalu, učiteljev in inštruktorjev so: vodenje letala, pomožno delo na letalu med letom, pouk pri letenju, nadzorstvo nad opravljanjem letalske naloge med poukom in preverjanje strokovnosti, skrb za varnost potnikov in verifikacija radionavigacijskih naprav.
Posamezni, v tem pravilniku uporabljeni izrazi, imajo tale pomen:
1)
samostojno letenje je letenje, ki ga samostojno opravi pilot letala z letalom, za katero je predpisan en pilot, ali letenje prvega pilota z letalom, za katero sta predpisana najmanj dva pilota, ali letenje učitelja oziroma inštruktorja letenja, ki opravlja pouk in preverja strokovnost posadke letala, ali letenje drugega pilota, ki pod nadzorstvom prvega pilota opravlja dela prvega pilota;
2)
nočno letenje je čas letenja v dobi, ki se začne pol ure po sončnem zahodu oziroma konča pol ure pred sončnim vzhodom;
3)
letenje z dvojnimi oziroma podvojenimi komandami je letenje učenca ali pripravnika z letalom za pouk, trenažo ali izvršitev letalske naloge pod nadzorstvom učitelja ali inštruktorja letenja;
4)
čas letenja po pravilih za instrumentalno letenje (IFR) je skupen čas letenja z instrumenti pod meteorološkimi pogoji za instrumentalno letenje (IMC) ali pod pokrivalom za pouk ali preverjanje strokovnosti ob uporabi radionavigacijskih naprav oziroma vsako letenje v zračnem prometu;
5)
linijsko letenje je letenje med letališči v rednem ali izrednem zračnem prometu;
6)
letenje na dolgih linijah je letenje med letališči čez velika prostranstva, pri katerem je nujno uporabljati sredstva za navigacijo velikega dosega;
7)
pilot je tisti, ki vodi letalo in je odgovoren za njegovo varnost;
8)
prvi pilot je tisti, ki na letalu, za katero sta predpisana dva pilota, vodi letalo z levega sedeža in sme biti določen, da opravlja dolžnost vodje letala;
9)
drugi pilot je tisti, ki opravlja na letalu, za katero sta predpisana najmanj dva pilota, določeno strokovno delo iz svojega delovnega področja;
10)
tip letala je letalo, ki ima podobne konstrukcijske, aerodinamične in manevrske lastnosti, skupne za več letal.
1. Pilot jadralnega letala
Jadralno letalo sme voditi športni pilot, ki ima: končan pouk za pilota jadralnega letala, najmanj 30 ur samostojnega letenja na jadralnem letalu, izpit za pilota jadralnega letala in pismeno soglasje staršev, če ni polnoleten, vendar je star več kot 16 let.
Ne glede na prvi odstavek tega člena sme jadralno letalo voditi tisti, ki ima dovoljenje za športnega pilota aviona, končan pouk za pilota jadralnega letala in najmanj 10 ur samostojnega letenja na jadralnem letalu in izpit za pilota jadralnega letala.
Izpit za pilota jadralnega letala je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela.
Gradivo za program teoretičnega dela izpita obsega:
1)
teorijo letenja (osnove aerodinamike, osnove mehanike, leta, osnove stabilnosti in vodljivosti itd.);
4)
letalsko meteorologijo;
5)
poznavanje konstrukcije jadralnega letala in materiala, iz katerega se izdeluje;
7)
poznavanje lastnosti padala in njegove uporabe;
8)
eksploatacijo jadralnega letala in postopke v sili.
Praktični del izpita je preverjanje strokovnega znanja in sposobnosti za varno vodenje jadralnega letala med letom.
Z dovoljenjem sme pilot jadralnega letala: leteti samostojno podnevi pri vidljivosti na več tipih jadralnih letal, za katere je usposobljen; leteti ponoči, če je za to usposobljen in če ni imel več kot 60 dni presledka v nočnem letenju; leteti v oblakih, če je za to usposobljen in če ima najmanj 10 ur letenja brez zunanje vidljivosti, od tega največ 5 ur letenja s simuliranimi napravami; udeleževati se javnih letalskih prireditev in tekmovanj v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji in v tujini, če ima najmanj 100 ur samostojnega letenja, od tega 10 ur letenja na tipu jadralnega letala, s katerim se namerava udeležiti javne prireditve ali tekmovanja.
Prošnjo za podaljšanje roka veljavnosti dovoljenja za pilota jadralnega letala lahko vloži njegov imetnik, če ob podaljšanju veljavnosti izpolnjuje zdravstvene pogoje, če je imel najmanj 10 ur letenja, od tega najmanj 5 ur letenja v 12 mesecih pred potekom veljavnosti dovoljenja, in če je pri preverjanju strokovnosti pokazal zadovoljiv uspeh.
2. Športni pilot aviona in helikopterja
Avion sme voditi športni pilot, ki ima: končan pouk za športnega pilota; najmanj 35 ur samostojnega letenja z avionom, od tega najmanj 5 ur samostojnega letenja med letališči s pristanki na treh različnih letališčih, in napravljen izpit za športnega pilota.
Ne glede na prvi odstavek tega člena sme avion voditi tisti, ki ima dovoljenje za delo pilota jadralnega letala, če ima končan pouk za športnega pilota, najmanj 25 ur samostojnega letenja z avionom, od tega najmanj 5 ur samostojnega letenja med letališči s pristanki na treh različnih letališčih in napravljen strokovni izpit za športnega pilota.
Izpit za športnega pilota je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela.
Gradivo za program teoretičnega dela izpita obsega:
2)
letalske konstrukcije;
4)
letalske pogonske skupine;
8)
letalsko meteorologijo;
10)
eksploatacijo letala in postopke v sili.
Če ima kandidat za športnega pilota veljavno dovoljenje za pilota jadralnega letala, mu ni treba delati izpita iz predmeta iz 7. točke drugega odstavka tega člena.
Praktični del izpita je preveritev strokovnega znanja in usposobljenosti za varno vodenje aviona med letom.
Z dovoljenjem sme športni pilot: voditi avion samostojno podnevi pri vidljivosti, ne da bi smel voziti potnike, z enomotornim avionom, ki tehta do 1500 kg, za katerega je usposobljen, oziroma z enomotornim avionom, ki tehta do 3000 kg, če ima poseben strokovni izpit za letenje z določenim tipom aviona; udeleževati se javnih letalskih prireditev in tekmovanj v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji, če ima najmanj 100 ur samostojnega letenja, v tujini pa, če ima najmanj 150 ur samostojnega letenja; prevažati druge osebe, razen potnikov, če ima najmanj 100 ur samostojnega letenja, od tega najmanj 5 ur samostojnega letenja z zadevnim tipom aviona; vleči jadralna letala, če ima najmanj 70 ur letenja, od tega najmanj 5 ur samostojnega letenja z zadevnim tipom aviona in če je za to usposobljen, oziroma če ima najmanj 50 ur samostojnega letenja in poseben izpit za učitelja jadralnega letalstva; puščati padalce, metati letake in vleči transparente v nekomercialne namene, če ima najmanj 100 ur samostojnega letenja in če je za to usposobljen; leteti z avionom v kontroliranem zračnem prostoru, če ima poseben strokovni izpit za uporabljanje radionavigacijskih sredstev; leteti ponoči v coni športnega letališča, če je za to usposobljen in če presledek v nočnem letenju ni trajal več kot 45 dni; leteti ponoči v meteoroloških pogojih za vizualno letenje v rajonu letališča, če ima poseben izpit za uporabljanje radionavigacijskih sredstev in najmanj 5 ur samostojnega letenja ponoči; opravljati tudi druge vrste letov, če ima za to poseben izpit.
Prošnjo za podaljšanje veljavnosti dovoljenja za športnega pilota lahko vloži njegov imetnik, če ob podaljšanju veljavnosti izpolnjuje zdravstvene pogoje, če je imel najmanj 10 ur letenja, od tega najmanj 5 ur samostojnega letenja z avionom v 12 mesecih pred potekom veljavnosti dovoljenja, in če je pri preverjanju strokovnosti pokazal zadovoljiv uspeh.
Helikopter sme voditi športni pilot helikopterja, ki ima: končan pouk za športnega pilota helikopterja; najmanj 40 ur letenja s helikopterjem, od tega najmanj 20 ur samostojnega letenja; najmanj 3 samostojne prelete na treh terenih; najmanj en pristanek in en vzlet s terena nadmorske višine nad 1000 m in izpit za športnega pilota helikopterja.
Če ima športni pilot helikopterja dovoljenje za športnega pilota aviona ali dovoljenje višje stopnje, mu je lahko namesto 40 ur letenja s helikopterjem priznanih 25 ur letenja s helikopterjem, od česar mora imeti najmanj 15 ur samostojnega letenja s helikopterjem.
Izpit za športnega pilota helikopterja je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela.
Gradivo za program teoretičnega dela izpita obsega:
1)
teorijo letenja (zlasti let helikopterja in rotorja);
2)
letalske konstrukcije (zlasti konstrukcije helikopterjev);
3)
sisteme letal (zlasti sisteme helikopterjev);
4)
letalske pogonske skupine (zlasti pogonske skupine helikopterjev);
7)
letalsko meteorologijo;
10)
eksploatacijo helikopterja in postopke v sili.
Praktični del izpita je preveritev strokovnega znanja in usposobljenosti za varno vodenje helikopterja med letom.
Z dovoljenjem športni pilot helikopterja: samostojno vodi helikopter podnevi ob vidljivosti, ne da bi smel prevažati druge osebe, po 75 urah samostojnega letenja s helikopterjem pa tudi s pravico, da prevaža druge osebe, če ima najmanj 10 ur letenja na ustreznem tipu helikopterja; leti s helikopterjem ponoči, če je zato usposobljen in če ni imel presledka v nočnem letenju, daljšega kot 45 dni; spušča padalce, če ima najmanj 100 ur samostojnega letenja s helikopterjem, od tega najmanj 10 ur samostojnega letenja s tistim tipom helikopterja, iz katerega spušča padalce, in če je za to usposobljen; leti s helikopterjem v kontroliranem zračnem prostoru, če ima poseben izpit za uporabljanje radionavigacijskih sredstev; leti ponoči po pravilih za vizualno letenje v rajonu letališča oziroma helidroma, če ima poseben izpit za uporabljanje radionavigacijskih sredstev in najmanj 15 ur samostojnega letenja s helikopterjem; se udeležuje javnih letalskih prireditev in tekmovanj v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji, če ima najmanj 75 ur samostojnega letenja s helikopterjem, v tujini pa, če ima najmanj 150 ur samostojnega letenja s helikopterjem.
Prošnjo za podaljšanje roka veljavnosti dovoljenja za športnega pilota helikopterja lahko vloži njegov imetnik, če ob podaljšanju veljavnosti izpolnjuje zdravstvene pogoje, če je imel med veljavnostjo dovoljenja v obeh 12-mesečnih obdobjih najmanj po 30 samostojnih letov s helikopterjem in najmanj 10 ur letenja in če je pri preverjanju strokovnosti pokazal zadovoljiv uspeh.
3. Pilot prosto letečega balona
Prosto leteči balon sme voditi pilot, ki ima: končan pouk za pilota prosto letečega balona; najmanj osem dvigov v povprečnem trajanju 2 ur, od tega šest dvigov pod nadzorstvom inštruktorja in en dvig do 3000 metrov visoko, in izpit za pilota prosto letečega balona.
Izpit za pilota prosto letečega balona je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela.
Gradivo za program teoretičnega dela izpita obsega:
1)
osnove teorije letenja in aerostatike, ki se uporablja pri letenju na prosto letečih balonih;
2)
konstrukcije balonov in opreme;
6)
letalsko meteorologijo;
7)
eksploatacijo balona in postopke v sili.
Praktični del strokovnega izpita je preveritev strokovnega znanja in usposobljenosti za vodenje balona med letom.
Z dovoljenjem pilot prosto letečega balona: samostojno leti na balonih podnevi ob vidljivosti; se udeležuje športnih prireditev in tekmovanj, če ima najmanj 50 ur samostojnega letenja; prevaža druge osebe, če ima najmanj 100 ur letenja; leti samostojno ponoči, če ima najmanj 150 ur letenja, od tega najmanj 10 ur letenja ponoči ali 5 dvigov z balonom ponoči.
Prošnjo za podaljšanje veljavnosti dovoljenja za pilota prosto letečega balona lahko vloži njegov imetnik, če ob podaljšanju veljavnosti izpolnjuje zdravstvene pogoje, če je imel med veljavnostjo dovoljenja najmanj tri dvige z balonom ali 5 ur letenja z balonom in če je pri preverjanju strokovnosti pokazal zadovoljiv uspeh.
4. Poklicni pilot aviona in helikopterja
Avion sme voditi poklicni pilot, ki ima: končano letalsko šolo za poklicnega pilota; najmanj 200 ur letenja z avionom, od tega najmanj 100 ur samostojnega letenja, od česar najmanj 40 ur samostojnega maršrutnega letenja; najmanj 20 ur letenja med letališči v zračnem prostoru, kontroliranem z radionavigacijskimi sredstvi, in najmanj en, več kot 300 km dolg maršrutni let s pristankom na enem medpotnem letališču, najmanj 5 ur letenja brez zunanje vidljivosti, od tega največ 2 uri letenja z radioelektronskimi napravami za simulirano letenje; najmanj 5 ur letenja ponoči in izpit za poklicnega pilota.
Izpit za poklicnega pilota aviona je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela.
Gradivo za program teoretičnega dela izpita obsega:
2)
letalske konstrukcije;
4)
letalske pogonske skupine;
7)
letalsko meteorologijo;
9)
eksploatacijo letala in postopke v sili;
11)
angleški jezik z uporabo standardnih mednarodnih izrazov v angleščini.
Če začne kandidat izpit iz prvega odstavka tega člena v 120 dneh od dneva, ko je končal letalsko šolo, dela izpit le iz predmetov, ki sta navedena v 8. in 9. točki drugega odstavka tega člena.
Praktični del izpita je v preveritvi strokovnega znanja in usposobljenosti za varno vodenje aviona med letom.
Z dovoljenjem za delo sme poklicni pilot: kot pilot leteti podnevi in ponoči pri vidljivosti na vseh tipih avionov, ki tehtajo do 3.000 kg, za katere je usposobljen, oziroma na avionih, ki tehtajo do 5.700 kg, če ima poseben izpit za letenje z določenim tipom aviona; kot drugi pilot leteti v zračnem prometu s pravico prevoza potnikov, če ima poseben izpit za letenje z določenim tipom aviona in poseben izpit za instrumentalno letenje; kot pripravnik za prvega pilota leteti v zračnem prometu z avioni, ki tehtajo do 20.000 kg, s pravico prevoza potnikov pod nadzorstvom inštruktorja letenja in pod pogojem, da je posadka aviona sestavljena v skladu s predpisi; opravljati avio-tretiranje zemljiških površin in leteti zaradi iskanja in reševanja, če ima najmanj 250 ur letenja z avionom, od tega najmanj 50 ur samostojnega letenja z določenim tipom aviona tudi za namene tretiranja zemljiških površin ali zaradi iskanja in reševanja in če ima poseben izpit za tretiranje zemljiških površin z avionom ali poseben izpit za iskanje in reševanje z avionom; opravljati še druga posebna dela, če ima za to poseben izpit ali je za to posebej usposobljen.
Prošnjo za podaljšanje roka veljavnosti dovoljenja za poklicnega pilota lahko vloži njegov imetnik, če ob podaljšanju veljavnosti izpolnjuje zdravstvene pogoje in če je imel med veljavnostjo dovoljenja najmanj 15 ur letenja.
Avion sme voditi poklicni pilot I. razreda, ki ima: veljavno dovoljenje za delo poklicnega pilota; poseben izpit za instrumentalno letenje; najmanj 1200 ur in dve leti nepretrganega letenja z veljavnim pooblastilom za instrumentalno letenje, od tega najmanj 250 ur samostojnega letenja, od česar največ 100 ur letenja kot drugi pilot, ki opravlja dela prvega pilota; najmanj 100 ur instrumentalnega letenja; najmanj 50 ur letenja ponoči in izpit za delo poklicnega pilota I. razreda.
V skupni čas letenja se prizna tudi nalet kot drugega pilota v višini 50% dejanskih ur takega naleta.
Izpit za poklicnega pilota I. razreda je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela.
Gradivo za program teoretičnega dela izpita obsega:
2)
angleški jezik z uporabo standardnih mednarodnih izrazov v angleščini;
3)
eksploatacijo letala in postopke v sili.
Praktični del izpita je preveritev strokovnega znanja in usposobljenosti za varno vodenje aviona med letom.
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.