IZREK
I. Pritožbi se delno ugodi in se sklep sodišča prve stopnje spremeni tako, da se:
- v točki I izreka glasi: „Zavrne se predlog predlagatelja, ki se glasi: „Sodna odločba Okrožnega sodišča v Mariboru opr. št. IV P 497/2017 z dne 17.06.2019 v povezavi s sodno odločbo Višjega sodišča v Mariboru opr. št. III Cp 957/2019 z dne 22.01.2020 se spremeni tako, da se mld. otrok A. A. zaupa v skupno varstvo in vzgojo predlagatelju-očetu: B. B. in nasprotni udeleženki - materi: C. C.“,
- v prvem odstavku točke II črta besedna zveza „in se določi način izvrševanja skupnega starševstva“,
- v točki II/b glasi: „“med tednom: vsak torek in sredo, ko oče prevzame otroka v torek po koncu otrokovih obveznosti in aktivnosti v vrtcu oz. v šoli, do srede, ko oče vrne otroka na dom matere ob 18.00 uri;“
- v točki III glasi: „Zavrne se predlog predlagatelja na znižanje preživnine iz 180,00 EUR mesečno, določene s sodno odločbo Okrožnega sodišča v Mariboru opr. št. IV P 497/2017 z dne 17.06.2019 v povezavi s sodno odločbo Višjega sodišča v Mariboru opr. št. III Cp 957/2019 z dne 22.01.2020, na 150,00 EUR mesečno.“
II. V preostalem se pritožba zavrne in se v izpodbijanem, a nespremenjenem delu (točka II/h in točka IV v delu, kjer je bil zavrnjen predlog nasprotne udeleženke za zvišanje preživnine) potrdi sklep sodišča prve stopnje.
III. Nasprotna udeleženka sama nosi svoje stroške pritožbenega postopka.
JEDRO
Tako se mora, navkljub temu, da DZ uveljavlja primarno načelo skupnega varstva in vzgoje, sodišče v postopku za predodelitev otroka osredotočiti na vprašanje, ali so se razmere, v katerih živi otrok, po času izdaje pravnomočne sodne odločbe o dodelitvi, spremenile. Po utrjenem stališču v sodni praksi morajo biti spremembe teh okoliščin bistvene. To pomeni, da sodišče v teh postopkih ne ugotavlja ponovno, na strani katerega od staršev so boljše možnosti za vzgojo in varstvo otroka, prav tako se ponovno ne ugotavlja, ali so te na obeh straneh primerne, pač pa mora odgovoriti na vprašanje, ali so se bistveno spremenile pravno relevantne okoliščine, na katerih sloni prvotna odločitev o varstvu in vzgoji otrok. Vsakršna posamična in manjša sprememba ne more povzročiti predodelitve otroka; iti mora za spremembo bistvenih, pravno relevantnih okoliščin, ki so utemeljevale sodno odločbo, ki naj bi se spremenila.
Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.