2578. Odlok o nadomestilu za uporabo stavbnih zemljišč za območje Mestne občine Celje
Na podlagi 61. člena Zakona o stavbnih zemljiščih (Uradni list SRS, št. 18/84 in nasl.), 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 7/03 87/97, 10/99, 91/01, 33/03, 108/03 in 82/04) ter na podlagi 17. in 76. člena Statuta Mestne občine Celje (Uradni list RS, št. 41/95, 77/96, 37/97, 50/98, 28/99, 117/00 in 108/01) je Občinski svet Mestne občine Celje na 31. seji dne 30. 5. 2006 sprejel
O D L O K
o nadomestilu za uporabo stavbnih zemljišč
za območje Mestne občine Celje
Ta odlok določa, da se na območju Mestne občine Celje plačuje nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč (v nadaljevanju: nadomestilo) v skladu z zakonom in dogovorom o usklajevanju meril in za določevanje območij, na katerih se plačuje nadomestilo in za določanje nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, in meril za določanje višine tega nadomestila.
Ta odlok o nadomestilu določa:
-
zavezance za plačilo nadomestila,
-
kriterije in merila za določanje območij, kjer se plačuje nadomestilo,
-
območja, kjer se plačuje nadomestilo od nezazidanega in zazidanega stavbnega zemljišča,
-
merila in kriterije za določanje višine nadomestila, oprostitev nadomestila, delno oprostitev ali znižanje nadomestila in
-
opredelitev poslovnih površin, od katerih se plačuje nadomestilo,
-
globe za kršitev določil tega odloka,
-
procesne določbe za izvajanje tega odloka.
2. člen
Zavezanci za plačilo nadomestila
Zavezanci za plačilo nadomestila so fizične ali pravne osebe zasebnega ali javnega prava, ne glede na naslov stalnega prebivališča ali registracije:
-
če imajo lastninsko pravico oziroma so posestniki stavbnega zemljišča, od katerega se plačuje nadomestilo po tem odloku, oziroma so imetniki obligacijske pravice razpolaganja s takšnim zemljiščem,
-
če so imetniki pravice uporabe, razpolaganja oziroma so najemniki, zakupniki ali uživalci stavbnega zemljišča, ki je predmet plačila nadomestila po tem odloku,
-
ki so druge osebe oziroma upravičenci do razpolaganja s stavbnimi zemljišči, od katerega se plačuje nadomestilo po tem odloku.
Lastnik in najemnik oziroma druga oseba, ki ima pravico razpolaganja, v pogodbi določita medsebojne obveznosti v zvezi s plačilom nadomestila. V primeru, da take določbe ni, in neposredni uporabnik oziroma tisti, ki ima pravico do razpolaganja z stavbnim zemljiščem ne izvršuje svoje obveznosti po tem odloku, za njega solidarno odgovarja lastnik.
3. člen
Predmet plačila nadomestila
Nadomestilo se plačuje na celotnem območju Mestne občine Celje od vseh tistih zazidanih in nezazidanih stavbnih zemljišč, ki jih opredeljuje zakon in ta odlok.
II. DOLOČITEV POVRŠIN ZA ODMERO NADOMESTILA
4. člen
Določitev površin za zazidano stavbno zemljišče
Za določitev površin za odmero nadomestila za zazidano stavbno zemljišče se upošteva:
1.
čiste koristne etažne površine zgrajenih stavb in gradbenih inženirskih objektov, za katere je po zakonodaji potrebno gradbeno dovoljenje, in bodoče čiste koristne etažne površine tistih stavb in gradbenih inženirskih objektov, za katere se je na podlagi dokončnega gradbenega dovoljenja začelo z gradnjo;
2.
pri stanovanjskih prostorih površina stanovanjskih prostorov (vključujoč vse pomožne in tehnične prostore), ugotovljena po določilih stanovanjskega zakona, ter tlorisna površina prostostoječih garaž;
3.
pri poslovnih prostorih etažna površina poslovnega prostora in vseh prostorov, ki so funkcionalno povezani s poslovnim prostorom;
4.
pri ostalih poslovnih površinah se upoštevajo:
-
površine nepokritih skladišč, internih parkirišč, dovoznih poti, dvorišč ipd.,
-
površine, namenjene delavnicam na prostem,
-
deli pridobivalnih površin peskokopov, glinokopov in kamnolomov, ki se nanašajo na poslovne površine,
-
površine, namenjene začasnim in trajnim odlagališčem odpadkov, trdih odpadkov in nasipov zemlje,
-
odprte športno-rekreativne površine, namenjene pridobitni dejavnosti,
-
javne površine, namenjene trajni ali začasni pridobitni dejavnosti: gostinski vrtovi, kioski in samostojne stojnice, zabavne prireditve, razstave in sejmi za gospodarske namene, vodne in obvodne površine, ki niso vodna zemljišča po zakonu,
-
ter druge površine, ki so namenjene za opravljanje poslovne dejavnosti.
Za določitev nadomestila za uporabo javnih površin se upoštevajo površine po določilih odloka o komunalnih taksah v Mestni občini Celje oziroma po določilih ustrezne odločbe oziroma pogodbe za uporabo javnih površin.
Za določitev površin za ostala zazidana stavbna zemljišča iz tega člena se uporabijo sledeči kriteriji:
a)
površine nepokritih skladišč, internih parkirišč, delavnic na prostem ipd. se določijo po predpisih za evidentiranju dejanske rabe zemljišč. V primeru, ko obstaja dvom, se določi površina bodisi iz drugih uradnih evidenc ali pa se površino določi v posebnem ugotovitvenem postopku.
b)
odprte športno-rekreativne površine, namenjene pridobitni dejavnosti, so vse površine, namenjene tej dejavnosti, kot so npr. igralne površine (površine igrišč) s površinami spremljajočih objektov.
C)
površine zemljišč na katerih so postavljeni nepremični objekti in naprave oglaševanja iz 1., 2. in 3. točke 4. člena Odloka o oglaševanju v Mestni občini Celje (Uradni list RS, št. 56-2356/08).
Površine za kmetijsko gozdarske objekte v sklopu kmetij, ki presegajo velikost objektov, za katere ni potrebno gradbeno dovoljenje, in odprte športno rekreativne površine se pomnožijo s faktorjem 0,5.
Pri določanju površin za odprte poslovne površine in za notranje poslovne površine, ki so po CC-SI klasifikaciji uvrščene s šifro vrste rabe 1242003 (pokrita parkirišča) se v območju 1. A iz 7. člena tega odloka pomnožijo s faktorjem 0,75.
Za določanje površin zemljišč iz c) točke tretjega odstavka tega člena se upošteva seštevek vseh površin ploskev posameznega nepremičnega objekta in naprave oglaševanja. Za nepremične objekte in naprave oglaševanja opremljene s svetlobnimi in zvočnimi efekti, se površine pomnožijo s faktorjem 2.
5. člen
Določitev površin za nezazidano stavbno zemljišče
Za določitev površine za odmero nadomestila za nezazidana stavbna zemljišča se upošteva velikost zazidljive gradbene parcele, to je površina tistih zemljiških parcel ali njihovih delov, na katerih še ni zgrajena nobena stavba in za katere je z izvedbenim prostorskim aktom določeno, da so zazidljive za stanovanjske ali poslovne stavbe.
Gradbena parcela se določa po sledečem vrstnem redu:
-
po določilih izvedbenega prostorskega akta,
-
po podatkih iz dokončnega gradbenega dovoljenja oziroma podatkih iz odločbe o določitvi gradbene parcele,
-
po podatkih zemljiškega katastra oziroma po predpisih za podatke o dejanski rabi zemljišč,
-
v primeru, ko je na zazidljivi gradbeni parceli stavba, ki še nima določene gradbene parcele, se, če ni mogoče določiti gradbene parcele po gornjih alinejah, šteje, da je površina zazidljive gradbene parcele preostanek zemljišča po odbitku površine zemljiške parcele, na kateri stoji stavba (fundus) pomnožene s faktorjem 1,5,
-
v drugih primerih, ko ni mogoče določiti površine po gornjih alinejah, se določi površina iz uradnih podatkov zemljiškega katastra oziroma po predpisih o evidentiranju dejanske rabe zemljišč, za vse zemljiške parcele ali njihove dele, ki so določene z veljavnimi prostorskimi sestavinami občinskega dolgoročnega plana za obdobje od leta 1986 do leta 2000 in občinskega srednjeročnega družbenega plana za obdobje od leta 1986 do leta 1990 oziroma občinskim prostorskim planom in veljavnimi izvedbenimi prostorskimi akti, kot stavbna zemljišča, na katerih še ni zgrajen ali na katerih se še ne gradi katera koli vrste stavbe ali gradbeni inženirski objekt, ki ni objekt gospodarske javne infrastrukture, na podlagi dokončnega gradbenega dovoljenja.
Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.
Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.