TFL Izobraževanja / Prihajajoče spremembe na področju evropske energetske zakonodaje ter njihov vpliv na javni in zasebni sektor - v ŽIVO in preko spleta!

  • Izobraževanje

    Prihajajoče spremembe na področju evropske energetske zakonodaje ter njihov vpliv na javni in zasebni sektor - v ŽIVO in preko spleta!

  • CENA

    • za naročnike na storitve portala TFL je cena 190 eur + DDV
    • za vse ostale je redna cena izobraževanja 210 eur + DDV

     

    Izobraževanje JE vključeno v naročniške pakete Portala TFL

  • DATUM

    torek, 31.5.2022 od 9.00 do 11.45

  • LOKACIJA

  • Prijava

Prihajajoče spremembe na področju evropske energetske zakonodaje ter njihov vpliv na javni in zasebni sektor - v ŽIVO in preko spleta!

Kako se pravno zavarovati pred podražitvami in pomanjkanjem energentov

V seminarju bodo predstavljene tako pravne kot praktične spremembe energetske zakonodaje, katere lahko pričakujemo zaradi volatilnosti ter sprememb zakonodaje na evropski ter slovenski ravni, nakazane pa bodo tudi praktične posledice teh sprememb. 

Dne 8. marca je EU kot odziv predlagala oris načrta REPowerEU (COM/2022/108 final), v katerem je predstavljeno, na kakšen način naj bi Evropska unija v prihodnje (pred letom 2030) postala energetsko neodvisna, predvsem od ruskih fosilnih goriv, predstavljeni pa so tudi ukrepi, ki jih namerava EU implementirati za dosego the ciljev. 

Ta načrt prav tako opisuje vrsto ukrepov za odziv na naraščajoče cene energije v Evropi in za obnovitev zalog plina za naslednjo zimo. Evropa se že nekaj mesecev sooča z povišanimi cenami energije, zdaj pa negotovost glede oskrbe še zaostruje to problematiko. REPowerEU si bo prizadeval za diverzifikacijo oskrbe s plinom, pospešitev uvajanja obnovljivih plinov in nadomestitev plina pri ogrevanju in proizvodnji električne energije. To lahko zmanjša povpraševanje EU po ruskem plinu za dve tretjini pred koncem leta.

V načrtu je jasno napovedana uzakonitev energetske solidarnosti, razpoložljivosti vseh skladišč za skladiščenje (primarno) bioplina za vse evropske države, ter težnja po pospešitvi suverene proizvodnje bioplina; vprašanje pa je, kaj vse to pomeni za javni sektor ter za zasebna podjetja. Ravno to bo predmet seminarja, ki je namenjen splošni pripravljenosti na radikalne spremembe na energetskem trgu, ki prihajajo, ter ki bodo zastresle prav vsa področja družbenega delovanja. 

Poleg pročuitve praktičnih posledic načrta REPowerEU bomo v seminarju proučili tudi nedavno ter preteklo zakonodajo EU na to temo, saj je smiselno, da se najprej seznanimo z že preverjenimi idejami EU o uravnavi energetskih težav; denimo Direktiva (EU) 2018/2001, ki je določila zavezujoči skupni cilj EU glede obnovljive energije za leto 2030 na najmanj 32 %. Ta direktiva ima kot cilj definirano predvsem to, da bi do leta 2020 EU 20% energije dobivala iz obnovljivih virov. Prav tako zahteva, da se potrošnikov obnovljivih virov energije ne sme diskriminirati napram potrošnikom neobnovljivih virov. Jasno poudarja obvezujočo naravo energetske unije, Direktiva pa se tudi poimensko opredeljuje do posamičnih virov. Pomembna ter izpostavljena bosta v tem segmentu tudi v praksi zelo pomembna Direktiva 2009/28/ES) ter “Clean energy for all Europeans Package”. Pogled v preteklost nam lahko omogoči dodaten uvid v praktične posledice tovrstne novejše zakonodaje, ter tudi v strogost pri sami implementaciji energetske zakonodaji na ravni držav članic. 

Ker se mora pravo vedno gibati med normativnostjo in dejanskostjo, ter torej spremljati tehnične napredke in siceršnje potrebe družbe, je potrebno teoretske pravne rešitve evropskih zakonodajalcev preveriti iz praktičnega vidika. Pravo EU je na področju energetskega prava najbolj prisotno ter razvojno usmerjeno, zato se bomo v seminarju primarno osredotočili nanj kot na izhodišče, na podlagi katerega bomo v odnosu do posamičnih energentov prihodnosti izpostavili najpomembnejše spremembe, na katere se je potrebno pripraviti. Raziskali bomo spremembe, ki prihajajo, z več vidikov; tako iz vidika prava intelektualne lastnine, prava reguliranih sektorjev, odškodninskega, konkurenčnega, gospodarskega prava ter prava varstva okolja. Kljub temu, da ne gre nujno za teme Prava EU, se bomo po potrebi dotaknili tudi ustavnega, davčnega in kazenskega prava, predvsem z vidika tega, ali energetska unija terja unifikacijo tudi na teh področjih. Cilj seminarja je, da ne glede na področje dela, pravočasno spoznate ter se ustrezno pripravite na spremembe energetske zakonodaje, ki bodo glede na napovedi Evropske komisije temeljite, saj vam to lahko omogoči bolj optimalno delovanje ter ozaveščenost.

Seminarja se bo udeležil tudi poseben gost, ki bo odgovarjal na vaša vprašanja. 
Gost bo vrhunski energetski strokovnjak dr. Viktor Vračar, generalni direktor HSE, d.o.o. (Holding Slovenske elektrarne).

 

Kako se pravno zavarovati pred podražitvami in pomanjkanjem energentov?
Energetska kriza, ki nas je zadela, odpira tudi veliko drugih vprašanj.

Na seminarju boste izvedeli:

  • Kako lahko pravno reagirate na krizo na področju energentov
  • Vse pravne varovalke glede zakupa energentov vnaprej
  • Kako zakonodaja varuje odjemalce energentov ter kako njihove ponudnike
  • Rešitve težav, ki se pojavljajo v praksi

Seminar je namenjen:

  • Zaposlenim v energetskem sektorju
  • Zaposlenim na področju gradbeništva
  • Zaposlenim na področju IT gospodarskih družb
  • Zaposlenim na področju farmacije
  • Javnemu sektorju (občine, šole, državna podjetja,…)
  • Javnim naročnikom
  • Ponudnikom v postopkih javnega naročanja

PROGRAM

9.00 – 9.45  
Predstavitev dosedanjih pomembenjših premikov na področju energetske zakonodaje EU ter ovrednotenje njihovega praktičnega vpliva 

9.45 – 10.00 Odmor

10.00 – 10.45
Predlagane spremembe evropske energetske zakonodaje, vzroki zanje ter ocena njihovih vplivov

10.45 – 11.00 Odmor

11.00 – 11.30
Kako prilagoditi poslovanje podjetij glede na prihajajoče spremembe, ter kako bi moral odreagirati javni sektor

11.30 – 11.45
Vprašanja

KDO BO Z VAMI

Veronika Cukrov, mag. prava

Veronika Cukrov, mag. prava

Doktorska kandidatka s področja energetskega prava ter magistra prava, ki že vrsto let opravlja delo v Odvetniški družbi Cukrov, pred tem pa je bila zaposlena v eni izmed večjih revizijsko-svetovalnih hiš kot pravna svetovalka. Tekom kariere se je v večji meri ukvarjala z gospodarskim pravom ter energetskim pravom, ter delovala na mednarodnem področju.

Prijava

Vljudno vabljeni!

Tax-Fin-Lex d.o.o.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window