Brezplačni spletni seminar: Pravna ureditev podnebnih sprememb – 2. del
Podnebne spremembe so poglavitni izziv sodobnega časa. Spopadanje s podnebno krizo se izvaja s preoblikovanjem in sprejemanjem novih pravnih pravil in ukrepov, tako na mednarodni ravni, kot na ravni EU in na nacionalni ravni.
Na dogodku se bomo seznanili z aktualnim stanjem našega planeta in se sprehodili po pravni ureditvi, ki zavezuje Slovenijo in vse sektorje naše družbe z vidika doseganja nacionalnih podnebnih ciljev. Tematiko bomo obravnavali tudi z vidika strateškega načrtovanja odziva naše družbe in gospodarstva na podnebne spremembe, ter jo konkretizirali v predstavitvi predpisanega postopka presoje vplivov, ki jih imajo konkretni ukrepi in posegi na naše okolje in podnebje. Naučimo se, zakaj presoje vplivov na okolje ne predstavljajo ovire za izvedbo investicij, temveč priložnost za razvoj gospodarstva.
Vsem pravnicam in pravnikom, ki delujete v okviru gospodarstva, odvetništva in javne uprave. Dobrodošli tudi ostali zainteresirani.
Vsi udeleženci spletnega seminarja imajo ob naročilu na okoljski paket Eko-Lex, 2 meseca brezplačen dostop do okoljske zakonodaje in še vrste drugih dokumentov.
Na strateški ravni družbenega načrtovanja se presoja vpliv programov in planov (tudi prostorskih načrtov) na okolje v procesu celovite presoje vplivov na okolje, konkretne investicije oziroma posegi v prostor, ki imajo lahko vpliv na okolje, pa morajo skozi postopek presoje vplivov na okolje. Ti postopki zagotavljajo spoštovanje varstvenih mehanizmov narave in okolja ter trajnostni razvoj. V okviru predavanja boste izvedeli, kako poteka postopek, kdo so stranke, kaj se zgodi, če se posameznik ali nevladna organizacija pritoži in kako ravnati, da do tega ne pride.
Poročilo o vplivih na okolje je dokument, ki državnemu organu, ki izvaja presojo (ARSO ali MOP) zagotovi podatke, potrebne za presojo vplivov nameravanega posega na okolje in tudi podnebje. V poročilu se ovrednotijo možni vplivi na okolje in sicer za čas gradnje, čas obratovanja in čas opustitve posega. Za omilitev vplivov se v poročilu določijo t.i. omilitveni ukrepi, za spremljanje vplivov se v poročilu določi monitoring. Na predavanju boste izvedeli, kako poteka postopek priprave poročila, kateri segmenti okolja se presojajo in kako se lotiti priprave projekta/investicije, da bodo vplivi na okolje sprejemljivi, kar posledično pomeni tudi, da bo poseg skozi presojo vplivov možno ovrednotiti kot okoljsko sprejemljiv.
Seminar organizirata TAX-FIN-LEX d.o.o. in PIC, ki sodeluje v okviru projekta »Zagovorniki okolja – Za podnebje«, ki ga financirata Eko sklad in Ministrstvo za okolje in prostor iz sredstev Sklada za podnebne spremembe.
Vljudno vabljeni!
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki