Slovenski računovodski standard 33 (2007) – Računovodske rešitve v društvih in invalidskih organizacijah

OBJAVLJENO V: Uradni list RS 3-145/2007, stran 392 DATUM OBJAVE: 12.1.2007

VELJAVNOST: od 1.1.2007 / UPORABA: od 1.1.2007

RS 3-145/2007

Verzija 3 / 3

Čistopis se uporablja od 12.11.2010 do nadaljnjega. Status čistopisa na današnji dan, 7.1.2025: AKTUALEN.

Uradni list RS, št. 3/07, 1/10 - 2006, 90/10 - 2006

Časovnica

Na današnji dan, 7.1.2025 je:

  • ČISTOPIS
  • AKTUALEN
  • UPORABA ČISTOPISA
  • OD 12.11.2010
    DO nadaljnjega
  •  
  • Vplivi
  • Čistopisi
rev
fwd
 
 
 
 

145. Slovenski računovodski standard 33 (2007) - Računovodske rešitve v društvih in invalidskih organizacijah

 
 

Slovenski računovodski standard 33 (2007)
RAČUNOVODSKE REŠITVE V DRUŠTVIH
IN INVALIDSKIH ORGANIZACIJAH

 
 

A. Uvod

 
 
Ta standard ureja računovodstvo v društvih in njihovih zvezah (odslej društvo) ter posebnosti pri izkazovanju odhodkov, prihodkov in poslovnega izida tistih društev, ki so na podlagi zakona o invalidskih organizacijah pridobila status invalidske organizacije.
 
 
Ta standard določa način vodenja poslovnih knjig in sestavljanja letnih poročil za društva ter obdeluje ugotavljanje in obravnavanje presežka prihodkov in presežka odhodkov. Določa tudi pravila pripoznavanja in vrednotenja bilančnih postavk.
 
 
Standard (poglavje B) je treba brati skupaj z opredelitvami ključnih pojmov (poglavjem C), pojasnili (poglavjem Č) in Uvodom v slovenske računovodske standarde (2006).
 
 

B. Standard

 
 
33.1.
Društvo vodi temeljne poslovne knjige v skladu z izbranim načinom vodenja poslovnih knjig in na podlagi knjigovodskih listin, kakor določa ta standard.
 
 
33.2.
Društvo vodi pomožne poslovne knjige v obsegu, ki je glede na področje in obseg njegove dejavnosti potreben za pojasnjevanje postavk v temeljnih poslovnih knjigah in za sprotno ugotavljanje stanja.
 
 
33.3.
Društvo sestavi na podlagi podatkov, izkazanih v poslovnih knjigah, in popisa na koncu obračunskega obdobja letno poročilo, ki obsega
 
 
-
bilanco stanja, ki izkazuje stanje sredstev in obveznosti do njihovih virov na koncu obračunskega obdobja, s pojasnili,
 
 
-
izkaz poslovnega izida, ki izkazuje stroške, donose, prihodke in presežek prihodkov ali presežek odhodkov v obračunskem obdobju, s pojasnili,
 
 
-
prilogo k izkazu poslovnega izida, ki prikazuje obseg pridobitne dejavnosti društva v obračunskem obdobju, s pojasnili, ter
 
 
-
poročilo o poslovanju društva.
 
 

a) Letno poročilo

 
 
33.4.
Društvo sestavi na koncu obračunskega obdobja bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, računovodska pojasnila ter poročilo o poslovanju društva, kot določata zakon o društvih in ta standard.
 
 
33.5.
Bilanco stanja sestavljajo najmanj tele postavke:
 
 
Sredstva
 
 
A. Dolgoročna sredstva
 
 
I. Neopredmetena sredstva in dolgoročne aktivne časovne razmejitve
 
 
II. Opredmetena osnovna sredstva
 
 
III. Naložbene nepremičnine
 
 
IV. Dolgoročne finančne naložbe
 
 
V. Dolgoročne poslovne terjatve
 
 
VI. Odložene terjatve za davek
 
 
B. Kratkoročna sredstva
 
 
I. Sredstva (skupina za odtujitev) za prodajo
 
 
II. Zaloge
 
 
III. Kratkoročne finančne naložbe
 
 
IV. Kratkoročne poslovne terjatve
 
 
V. Denarna sredstva
 
 
C. Kratkoročne aktivne časovne razmejitve
 
 
Obveznosti do virov sredstev
 
 
A. Sklad
 
 
I. Društveni sklad
 
 
II. Presežek iz prevrednotenja
 
 
B. Rezervacije in dolgoročne pasivne časovne razmejitve
 
 
C. Dolgoročne obveznosti
 
 
I. Dolgoročne finančne obveznosti
 
 
II. Dolgoročne poslovne obveznosti
 
 
III. Odložene obveznosti za davek
 
 
Č. Kratkoročne obveznosti
 
 
I. Obveznosti, vključene v skupino za odtujitev
 
 
II. Kratkoročne finančne obveznosti
 
 
III. Kratkoročne poslovne obveznosti
 
 
IV. Kratkoročni dolgovi do članov
 
 
D. Kratkoročne pasivne časovne razmejitve
 
 
V posameznih postavkah bilance stanja se izkazujejo tile podatki:
 
 
Neopredmetena sredstva in dolgoročne aktivne časovne razmejitve zajemajo knjigovodsko vrednost neopredmetenih sredstev na dan bilanciranja, ki je razlika med njihovo nabavno vrednostjo in njihovim nabranim popravkom vrednosti, ter knjigovodsko vrednost dolgoročnih aktivnih časovnih razmejitev. V tej postavki se izkažejo tudi predujmi, dani za nakup neopredmetenih sredstev.
 
 
Opredmetena osnovna sredstva zajemajo knjigovodsko vrednost opredmetenih osnovnih sredstev na dan bilanciranja, ki je razlika med njihovo nabavno vrednostjo in njihovim nabranim popravkom vrednosti. V tej postavki se izkažejo tudi predujmi, dani za nakup opredmetenih osnovnih sredstev.
 
 
Naložbene nepremičnine zajemajo knjigovodsko vrednost opredmetenih naložbenih nepremičnin na dan bilanciranja, ki je razlika med njihovo nabavno vrednostjo in njihovim nabranim popravkom nabavne vrednosti. V tej postavki se izkažejo tudi predujmi, dani za nakup naložbenih nepremičnin.
 
 
Dolgoročne finančne naložbe zajemajo knjigovodsko vrednost dolgoročnih finančnih naložb na dan bilanciranja. Tisti zneski dolgoročnih finančnih naložb, ki zapadejo v plačilo v naslednjem obračunskem obdobju ali so že zapadli v plačilo, pa še niso plačani, se izkažejo med kratkoročnimi finančnimi naložbami.
 
 
Dolgoročne poslovne terjatve zajemajo knjigovodsko vrednost dolgoročnih poslovnih terjatev na dan bilanciranja. Tisti zneski dolgoročnih poslovnih terjatev, ki zapadejo v plačilo v naslednjem obračunskem obdobju ali so že zapadli v plačilo, pa še niso plačani, se izkažejo med kratkoročnimi poslovnimi terjatvami.
 
 
Odložene terjatve za davek zajemajo knjigovodsko vrednost odloženih terjatev za davek.
 
 
Sredstva (skupina za odtujitev) za prodajo so nekratkoročna sredstva (skupina za odtujitev), za katerih (katere) knjigovodsko vrednost se utemeljeno predvideva, da bo poravnana predvsem s prodajo v naslednjih dvanajstih mesecih, in ne z nadaljnjo uporabo.
 
 
Zaloge zajemajo knjigovodsko vrednost zalog materiala in trgovskega blaga ter zalog proizvodov, nedokončane proizvodnje in nedokončanih storitev na koncu obračunskega obdobja.
 
 
Kratkoročne finančne naložbe zajemajo knjigovodsko vrednost kratkoročnih finančnih naložb na dan bilanciranja. V tej postavki se izkažejo tudi tisti zneski dolgoročnih finančnih naložb, ki zapadejo v plačilo v naslednjem obračunskem obdobju ali so že zapadli v plačilo, pa še niso plačani.
 
 
Kratkoročne poslovne terjatve zajemajo knjigovodsko vrednost kratkoročnih terjatev do članov razen kratkoročnih finančnih naložb, kratkoročnih terjatev do kupcev in drugih kratkoročnih poslovnih terjatev. V tej postavki se izkažejo tudi tisti zneski knjigovodske vrednosti dolgoročnih poslovnih terjatev, ki zapadejo v plačilo v naslednjem obračunskem obdobju ali so že zapadli v plačilo, pa še niso plačani.
 
 
Denarna sredstva zajemajo denarna sredstva na računih, prek katerih društvo posluje, depozite na takojšnji odpoklic, prejete čeke in gotovino v blagajni ter izdane čeke kot odbitno postavko.
 
 
Kratkoročne aktivne časovne razmejitve zajemajo zneske kratkoročnih aktivnih časovnih razmejitev na dan bilanciranja.
 
 
Društveni sklad zajema znesek ustanovne vloge, presežka prihodkov, razporejenega za določene namene, nerazporejenega presežka prihodkov in nepokritega presežka odhodkov (odbitna postavka). Če je znesek nepokritega presežka odhodkov večji od zneska ostalih sestavin društvenega sklada, se razlika izkaže kot postavka, ki zmanjšuje obveznosti do virov sredstev.
 
 
Presežek iz prevrednotenja zajema nabrane zneske iz prevrednotenja sredstev.
 
 
Rezervacije in dolgoročne pasivne časovne razmejitve zajemajo zneske rezervacij, oblikovanih z vnaprejšnjim vračunavanjem stroškov oziroma odhodkov, in zneske dolgoročnih pasivnih časovnih razmejitev.

Za ogled celotnega čistopisa z dodatnimi funkcijami prikaza je potrebna prijava v portal.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window