O sporu, ki je bil začet po odločbi stečajnega senata zaradi ugotavljanja obstoja terjatve, prijavljene v stečajnem postopku in je nastal v zvezi s stečajnim postopkom, odloča po izrecni določbi 6. točke 483. člena v zvezi s 7. točko 2. odstavka 32. člena ZPP okrožno sodišče.
KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - KAZENSKO PROCESNO PRAVO
VS21161
KZ (1977) člen 103, 103/2.ZKP člen 372, 372-2, 420, 420/2.
kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost - spolni napad na osebo, mlajšo od štirinajst let - opis kaznivega dejanja - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
V opis kaznivega dejanja po 2. v zvezi s 1. odstavkom 103. člena KZ-77 ne sodi opis obsojenčevega krivdnega odnosa do dejanja, ampak je to stvar njene obrazložitve.
pripor - ponovitvena nevarnost - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Realna nevarnost, da bi obdolženec, zoper katerega obstoji utemeljen sum storitve kaznivega dejanja po 1. odstavku 196. člena ZKP, na prostosti nadaljeval z izvrševanjem tovrstnih kaznivih dejanj, je podana glede na obdolženčevo prejšnje življenje, ko je bil kot mladoletnik že obravnavan zaradi istovrstnega kaznivega dejanja in mu je bil 27.3.2000 izrečen vzgojni ukrep socialnega varstva, glede na dejstvo, da je bil v relativno kratkem času po izreku tega ukrepa ponovno prijet z veliko količino mamila, da je po doslej zbranih dokazih organiziral nabavo in prodajo mamila končnim kupcem, da ni zaposlen, nima rednih dohodkov in je brez lastnega premoženja.
dovoljenost revizije - premoženjskopravni spor - opredelitev vrednosti spornega predmeta v tožbi - zavrženje revizije
Ker revizije ni v premoženjskopravnih sporih, v katerih se tožbeni zahtevek ne nanaša na denarno terjatev, če vrednost spornega predmeta ne presega določenega zneska, v tej zadevi pa sploh ni bil naveden, pomeni, da je bila revizija vložena zoper sodbo, zoper katero je ni mogoče vložiti. Takšna revizija je nedovoljena.
KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - KAZENSKO PROCESNO PRAVO
VS21296
KZ člen 69, 69/1.ZKP člen 420, 420/2.
varnostni ukrepi - odvzem predmetov - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - uveljavljanje neprimernosti izrečene kazni
Ker je obsojenec dvignil letalski vozovnici samo zato, da bi prišel preko Buenos Airesa in Zuericha v Slovenijo zaradi storitve kaznivega dejanja po 2. in 1. odstavku 196. člena KZ, je sodišče ravnalo pravilno, ko mu je na podlagi 1. odstavka 69. člena KZ odvzelo letalski vozovnici, saj sta bili uporabljeni za storitev kaznivega dejanja.
Vrhovno sodišče v postopku z zahtevo za varstvo zakonitosti ne odloča o primernosti izrečene kazni.
povzročitev škode - odgovornost za škodo od nevarne stvari - odgovornost imetnika nevarne stvari - krivdna in objektivna odgovornost - viličar
Imetnik viličarja je objektivno odgovoren za škodo, povzročeno z viličarjem čeprav izven delovnega časa, ker je hranil stroj na kraju, ki je bil dostopen njegovim delavcem tudi po končanem delu.
prodaja - oblika pogodbe - sklenitev pogodbe - prejem pisnega izvoda pogodbe - dovoljenost revizije zoper sklep o stroških
Pisna pogodba je namreč sklenjena, ko jo podpišejo vsi, ki se z njo zavezujejo. Za veljavnost pogodbe zakon ne predpisuje, da mora prejeti vsaka pogodbena stranka listino. Še več, dopušča podpis samo ene listine. Listina o prodajni pogodbi ni vrednostni papir, za katerega velja načelo inkorporacije.
povrnitev negmotne škode - višina denarne odškodnine - pravica do enakega varstva pravic - revizija - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja kot revizijski razlog - vzročna zveza
Vprašanje vzročne zveze med škodo, ki je tožnici nastala v obravnavani prometni nesreči, in težavami, ki jih tožnica sedaj ima, sodi v dejansko podlago spora, ki ga revizijsko sodišče v revizijskem postopku ne sme ponovno preizkušati (tretji odstavek 370. člena ZPP).
privatizacija stanovanj - pravica do odkupa - imetništvo stanovanjske pravice - zamenjava stanovanja s soglasjem lastnika - odkup z zamenjavo pridobljenega stanovanja
Po določilu 117. člena SZ je za odkup stanovanja bistveno imetništvo stanovanjske pravice na določenem stanovanju na dan uveljavitve SZ, to je 19.10.1991. Zato tožnik po navedenih pogojih ne more zahtevati odkup drugega stanovanja, ki ga je dobil z zamenjavo.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - OBLIGACIJSKO PRAVO - PRAVO DRUŽB
VS06238
ZPP člen 205, 205/1-3, 208, 208/1. ZGD člen 394, 395, 398, 456. ZFPPod člen 27, 27/1, 27/4, 29, 29/1, 37, 37/1.
družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) - prenehanje družbe po ZFPPod - izbris družbe iz sodnega registra med pravdnim postopkom - prekinitev postopka po samem zakonu - singularno pravno nasledstvo - aktivna legitimacija družbenika izbrisane družbe - dogovor o delitvi premoženja družbe
ZGD v delu, ki ureja prenehanje družbe po skrajšanem postopku (394. do 398. člen ZGD) sicer nima določb, ki bi neposredno urejale delitev premoženja, ki je preostalo po prenehanju družbe. Ta okoliščina pa ne more pomeniti, da se premoženje družbe, ki je ostalo po njenem prenehanju po skrajšanem postopku, ne bi delilo med delničarje oziroma družbenike. To stališče ima oporo v 395. členu ZGD oziroma v 456. členu ZGD za družbe z omejeno odgovornostjo.
Izbris (prenehanje) družbe iz sodnega registra zaradi neuskladitve družbe z ZGD po določilu prvega odstavka 37. člena ZFPPod ni pogojen s predhodnim dogovorom delničarjev o delitvi premoženja (četrti odstavek 27. člena ZFPPod v zvezi s 394. členom ZGD), zato ne more biti aktivna legitimacija tožnika v predmetnem sporu odvisna od takega dogovora.
ZPP člen 394, 394-10, 396, 396/1-6. ZPP (1977) člen 421, 421-9, 423, 423/1-6.
obnova postopka - novi dokazi - rok za vložitev predloga za obnovo postopka - začetek teka roka
Tridesetdnevni rok za vložitev predloga za obnovo postopka iz razloga novih dokazov začne teči odkar je stranka mogla navesti nova dokazila, ne pa odkar jih je dobila.
pripor - ponovitvena nevarnost - podaljšanje pripora - predlog za podaljšanje pripora - sklep o podaljšanju pripora - obrazložitev neuporabe milejših ukrepov - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Čeprav preiskovalni sodnik v predlogu ni navedel časa, za katerega predlaga podaljšanje pripora, navedel pa je razloge za njegovo podaljšanje, izvenobravnavni senat ni kršil 2. odstavka 205. člena ZKP, saj je v sklepu opredelil trajanje pripora znotraj zakonitega roka, pri čemer je upošteval, da mora pripor trajati čim krajši čas.
Ko obstajajo razlogi za odreditev oziroma podaljšanje pripora in so ti ustrezno in zadostno obrazloženi, ni nobene potrebe, da bi sodišče posebej obrazlagalo, zakaj drug ukrep - hišni pripor - v konkretnem primeru ni ustrezen.
DRUŽINSKO PRAVO - OBLIGACIJSKO PRAVO - NEPRAVDNO PRAVO
VS06230
ZZZDR člen 54, 59.ZNP člen 118, 122, 122/2, 122/3.ZOR člen 360, 371.
skupno premoženje zakoncev - deleži na skupnem premoženju - razpolaganje s skupnim premoženjem brez soglasja zakonca po vložitvi tožbe na delitev skupnega premoženja - zastaranje denarnega zahtevka iz skupnega premoženja
Dokler se zakonca ne sporazumeta o deležih na skupnem premoženju oziroma, če sporazuma ni, dokler teče pravdni postopek, v katerem sodišče ugotavlja deleže na skupnem premoženju, zastaranje zahtevkov, ki to premoženje zadevajo (tudi če so denarni), ne začne teči.
pripor - ponovitvena nevarnost - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Zmotno je stališče, da se sodišče pri presoji obstoja pripornega razloga ponovitvene nevarnosti ne sme sklicevati na podatke o kazenskih postopkih, ki niso pravnomočno končani.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz tehtnih razlogov
Dejstvo, da je toženčeva izvenzakonska partnerica upokojena sodna uradnica in da opravlja posle sodnice porotnice pri Okrožnem sodišču v X., samo po sebi še ne poraja dvoma v nepristranskost sojenja pred Okrožnim sodiščem v X.. Pri uresničevanju svojih pravic mora namreč sodnik vselej ravnati tako, da varuje nepristranskost in neodvisnost sojenja ter ugled sodniške službe (2. člen Zakona o sodniški službi).
dovoljenost revizije - premoženjskopravni spor - opredelitev vrednosti spornega predmeta v tožbi - zavrženje revizije
Tožnik vrednosti spornega predmeta niti v tožbi, niti v okoliščinah, ki jih dopušča določba 40. člena ZPP, ni označil. Zaradi tega pravice do revizije nima.