ZDR člen 83, 110, 111, 111/1, 111/1-1, 177. KZ člen 145, 145/1.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi – kršitev obveznosti iz delovnega razmerja – znaki kaznivega dejanja – pravnomočna obsodba
Obstoj hujše kršitve obveznosti iz delovnega razmerja, ki ima vse znake kaznivega dejanja, je dokazan, če je tožnik v kazenskem postopku pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje, ki se mu kot kršitev obveznosti iz delovnega razmerja očita v izredni odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
Četudi bi se štelo, da je tožena stranka že pred tem uveljavljala povrnitev stroškov, bi morala skladno s 1. odst. 325. čl. ZPP v zvezi s 332. čl. ZPP ravno tako v roku 15 dni predlagati, da sodišče prve stopnje dopolni sklep o ustavitvi postopka z odločitvijo o povrnitvi stroškov.
ZZVZZ člen 15, 15/1, 15/1-4, 16, 28, 29, 30, 31. ZPP člen 274, 274/1. ZDavP (1996) člen 130, 130/2. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 229.
nadomestilo med začasno zadržanostjo od dela – osnova za odmero
Pri izračunu nadomestila med začasno zadržanostjo od dela skladno z 31. členom ZZVZZ upošteva osnova, od katere je bil zavarovanec zavarovan v koledarskem letu pred letom, v katerem je nastala začasna zadržanost od dela, zato je tožbeni zahtevek, da bi se namesto minimalne pokojninske osnove, od katere so bili plačani prispevki (tožnik je bil zavarovan kot oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki je zaposlena pri tujem delodajalcu in ni zavarovana pri tujem nosilcu zavarovanja), upoštevala osnova na podlagi dejansko prejetih plač v letu pred začasno zadržanostjo od dela, neutemeljen.
OZ člen 335. OT člen 19, 19/1. ZOdv člen 17, 17/3, 17/4.
ugovor zastaranja – trditveno in dokazno breme glede ugovora zastaranja – odvetniški stroški – kršitev razpravnega načela
Ugovor zastaranja je materialnopravne narave. Presoja utemeljenosti tega ugovora je povezana z dejanskimi trditvami, pri čemer je tožena stranka dolžna navesti dejstva, ki se nanašajo na začetek in konec zastaralnega roka, ter ponuditi dokaze, saj gre za njeno trditveno in dokazno breme (katerega določa materialno pravo). Tožena stranka je podala neobrazložen ugovor zastaranja, saj ni navedla nobenih konkretnih trditev o tem, kdaj je začel teči zastaralni rok in kdaj se je iztekel. Sodišče prve stopnje je pri obravnavi ugovora zastaranja odločalo mimo toženkine trditvene podlage, saj je v dejansko stanje v zvezi z ugovorom zastaranja vključilo dejstva, ki jih tožena stranka ni zatrjevala, in nanje oprlo sodbo. S tem je kršilo razpravno načelo.
prekinitev pravdnega postopka zaradi začetka stečajnega postopka - sklep o preizkusu terjatev v stečajnem postopku - prilagojena pravila o vročanju pisanj v postopkih zaradi insolventnosti - javno objavljanje na spletnem portalu AJPES-a - nadaljevanje prekinjenega pravdnega postopka
Zakon o finančnem poslovanju je v postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju pravila o vročanju pisanj, kot so sicer urejena v pravdnem postopku, prilagodil posebnim značilnostim postopka zaradi insolventnosti in je pravila o osebni vročitvi pisanj strankam v večini primerov nadomestil s pravili o javnem objavljanju na spletnem portalu AJPES-a.
trditveno in dokazno breme v pravdnem postopku - povezanost trditvenega in dokaznega bremena
Tožena stranka je trdila, da je iz prejete hlodovine izdelala tožeči stranki palete in ji z računi št. 1, 2 in 3 (ki jih je tožeča stranka plačala) zato zaračunala le storitev izdelave palet, zato je sodišče prve stopnje pravilno navedlo, da je bilo na toženi stranki dokazno breme za trditve, da je z navedenimi računi dejansko tožeči stranki zaračunala zgolj storitev izdelave palet (212. čl. Zakona o pravdnem postopku, ZPP).
Vsa relevantna dejstva morajo stranke v svoji trditveni podlagi najprej navesti. Tožena stranka je zatrjevala zgolj to, da je tožeča stranka delo opravila nekvalitetno, čeprav bi bila za sklepčnost svojega ugovora dolžna navesti vse predpostavke odgovornosti za nepravilno izpolnitev. Tožena stranka ni niti konkretno navedla napak, ki naj bi jih imelo opravljeno delo, saj trditvene podlage ne more nadomestiti predlaganje dokazov z vpogledom v dopisa. Dokazovanje je namreč namenjeno ugotavljanju, ali so sporna dejstva izkazana, stranka pa mora dejstva najprej zatrjevati.
redna odpoved pogodbe o zaposlitvi – poslovni razlog – zaposlitev pod spremenjenimi pogoji
Tožena stranka je manjši delodajalec, ki je v spornem času zaposlovala vsega osem delavcev, zaradi česar pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ni bila dolžna preveriti, če bi bilo mogoče tožnici zagotoviti zaposlitev na kakšnem drugem delovnem mestu.
Predpostavke odškodninske odgovornosti tožnika za škodo, ki jo v pobot uveljavlja toženec, niso podane, saj tožnikovo ravnanje, ki je v tem, da je sprožil izvršilni postopek, ker mu toženec ni prostovoljno izpolnil obveznosti naloženih s pravnomočno sodbo, ni protipravno.
Tožnica pogodbe o zaposlitvi pri delodajalcu prevzemniku ni odpovedala zaradi objektivnega poslabšanja delovnih pogojev, ampak je podala izredno odpoved zaradi kršitve pogodbe o zaposlitvi – nepravočasnega izplačila plač. Ker v tem primeru ZDR ne predvideva solidarne odgovornosti delodajalca prevzemnika in delodajalca prenosnika za obveznosti nasproti delavcu, ni podana pasivna legitimacija drugotožene stranke – delodajalca prenosnika.
sklep o izvršbi na podlagi izvršilnega naslova – podlaga za izvršbo – sklep o izvršbi kot izvršilni naslov – primernost izvršilnega naslova za izvršbo
Ker sklep o izvršbi, ki je bil podlaga za dovolitev (nove) izvršbe, ne vsebuje naložitvenega dela, temveč zgolj dovolitveni del, takšna listina ne predstavlja izvršilnega naslova v skladu z določbami ZIZ, razen v delu, v katerem je bilo odločeno o izvršilnih stroških upnika.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi – kršitev obveznosti iz delovnega razmerja – nadaljevanje delovnega razmerja do izteka odpovednega roka
Tožnik je sicer kršil obveznosti iz delovnega razmerja s tem, ko kot voznik avtobusa potnici ni izdal vozovnice, vendar je ob upoštevanju okoliščin, da je potnica vstopila na avtobus izven perona postajališča in da je imel težave z motorjem avtobusa, ki jih je skušal odpraviti, treba šteti, da zaradi kršitve zaupanje tožene stranke vanj ne more biti omajano v taki meri, da bi bila izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi zakonita.
Obtoženčev zagovor o dogajanju pred oškodovančevo sobo je bil nekonsistenten in nelogičen, ko je zatrjeval, da je zabodel oškodovanca po nesreči takrat, ko ga je le-ta odrinil stran od sebe. Poleg tega bi morala biti rana oškodovanca glede na obtoženčev zagovor, da je imel roko, v kateri je imel nož, spuščeno ob svojem telesu, v nižjem delu telesa, ne pa na prsnem košu. Prav tako ni mogoče slediti obtoženčevemu zagovoru, da je po vratih oškodovančeve sobe udarjal z lopato zato, da bi oškodovanca zadržal v sobi, ker se ga je bal. Takšno ravnanje je povsem nelogično, zlasti tudi ob dejstvu, da je obtoženec sam povedal, da mu je takrat rekel „Dej me, če me upaš, prid pa me ubij.“ Obenem v prid oškodovančevi izpovedbi govori tudi dejstvo, da se je obtoženec nad oškodovanca spravil s kar dvema orodjema, s katerim se lahko telo hudo poškoduje in sicer z nožem in lopato, medtem ko oškodovanec napram obtožencu ni uporabil ničesar podobnega. Navsezadnje pa je bila izpovedba oškodovanca, da se je pred napadom obtoženca želel ubraniti in je zato na levi roki utrpel vreznino, potrjena tudi z izpovedbo dr. D. Zagovoru obtoženca, da je zgolj po nesreči zabodel oškodovanca in proti njemu ni namerno zamahoval, ni mogoče slediti tudi iz razloga, ker je oškodovanca zabodel skozi majico in zgornji del trenirke (kar je razvidno iz fotografij), to pa pomeni, da zamah z nožem le ni mogel biti tako neznaten in nehoten, saj je obtoženec z nožem prebodel zgornji del trenirke oškodovanca, njegovo majico in mu nato prizadejal še rano.
redna odpoved pogodbe o zaposlitvi – poslovni razlog – utemeljen razlog – rok za odpoved – seznanitev z razlogom
Tožena stranka se je šele s prejemom sodbe, s katero je bila ugotovljena nezakonitost predhodne odpovedi pogodbe o zaposlitvi tožniku, seznanila z razlogom za odpoved. Tožnik je namreč šele z omenjeno sodbo pridobil pravico do reintegracije, toženi stranki pa je takrat postalo jasno, da ga ni mogoče reintegrirati, ker delovno mesto, na katerem je delo opravljal po predhodno odpovedani pogodbi o zaposlitvi, ne obstaja oziroma je zasedeno z drugim delavcem.
Obstoj poslovnega razloga se ugotavlja glede na delo, ki ga je tožnik dejansko opravljal, in ne glede na delo, za katero je imel sklenjeno pogodbo o zaposlitvi. To pomeni, da je tožena stranka dolžna dokazati, da dela, ki ga je tožnik dejansko opravljal, ne potrebuje več.
izobraževanje – pogodba o izobraževanju – vrnitev šolnine – prenehanje delovnega razmerja – sporazum o prenehanju delovnega razmerja
Do prenehanja delovnega razmerja toženke je prišlo pred iztekom štiriletnega roka po zaključnem študiju po njeni volji (predlagala je sporazumno razveljavitev pogodbe o zaposlitvi, kar ni bilo plod nevzdržnih razmer pri tožeči stranki), zaradi česar je dolžna skladno s pogodbo o izobraževanju povrniti vplačano šolnino.
ZDR člen 6, 88, 88/1, 88/1-1, 110, 111, 111/1, 111/1-3.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi – redna odpoved pogodbe o zaposlitvi – poslovni razlog – reintegracija – obstoj delovnega razmerja – pogodba o zaposlitvi za določen čas
Na podlagi ugotovitve, da sta tako redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga kot izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi nezakoniti, je tožbeni zahtevek za ugotovitev obstoja delovnega razmerja utemeljen le do datuma, do katerega je bila sklenjena pogodba o zaposlitvi za določen čas (ki je bila dvakrat nezakonito odpovedana).
Upniški odbor ima pravico zahtevati od upravitelja izredna pisna poročila glede zadev, o katerih daje soglasje ali mnenje o zadevah, določenih z zakonom, glede obravnave rednih poročil ter glede izvajanja pristojnosti, določenih z zakonom.
ZFPPIPP člen 321, 321/2, 356, 356/1, 356/2, 356/2-2, 356/3.
predračun stroškov stečajnega postopka – načrt poteka stečajnega postopka – sprememba predračuna – čakanje na izid pravde
Predračun stroškov stečajnega postopka temelji na načrtu poteka stečajnega postopka, ki vsebuje opis pravnih poslov in drugih dejanj, ki jih je treba opraviti v zvezi z unovčenjem premoženja in roke, v katerih mora upravitelj ta dejanja opraviti. Od potrebnosti stroškov za unovčenje premoženja stečajnega dolžnika je odvisen tudi obseg stroškov, ki se določajo s predračunom. Če gre za stroške, ki nastajajo le s čakanjem na izid pravd glede prerekanih terjatev, mora biti obseg stroškov nižji. Praviloma mora glede na zakonsko dikcijo določitev predračuna stroškov stečajnega postopka zajeti čas, ki je potreben za unovčitev premoženja. Po unovčitvi pa terja odobreni predračun v primeru njegove nezadostnosti za izvedbo dejanj, ki jih je treba še opraviti v stečajnem postopku, spremembo.