Dnevne zakonodajne novosti / 28. marec 2023
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 70 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Bruselj s tremi opomini Sloveniji zaradi neupoštevanja zakonodaje EU
Tema dneva

Evropska komisija je Sloveniji poslala tri prve opomine, ker treh evropskih direktiv ni do roka prenesla v nacionalno zakonodajo. Gre za zakonodajo na področjih pitne vode, blagovnih znamk in čezmejnega združevanja podjetij. Slovenija ima zdaj na voljo dva meseca, da odgovori na opomine in zaključi prenos. V nasprotnem primeru lahko komisija nadaljuje postopke za ugotavljanje kršitev prava EU ter izda drugi opomin oziroma obrazloženo mnenje. Na koncu pa lahko zadevo predloži tudi Sodišču EU.(več)

Matični odbor DZ iz novele zakona o tujcih ni umaknil pogoja o znanju slovenskega jezika za družine tujcev
Člani odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so dopolnjen predlog novele zakona o tujcih poslali v nadaljnjo obravnavo v DZ, ki bo o njem glasoval danes. Iz novele niso umaknili člena o pogoju znanja slovenskega jezika na stopnji A1 za družinske člane tujcev, so pa razširili nabor institucij, ki ta preizkus opravljajo.(več)

Vlada bo predlog zakona o skupnih temeljih plačnega sistema javnega sektorja sindikatom posredovala v prihodnjih dneh
Vlada je sindikatom javnega sektorja predstavila spremenjena izhodišča za pogajanja o prenovi plačnega sistema, del katerih je tudi zamik uveljavitve nove plačne lestvice. Znotraj te časovnice po pojasnilih vlade obstaja nekaj manevrskega prostora. Predlog novega zakona o plačah v javnem sektorju naj bi sindikatom poslali v kratkem.(več)

Računsko sodišče lani z 58 revizijskimi poročili
Računsko sodišče je tudi v letu 2022 sledilo svojemu poslanstvu - bdeti nad potmi javnega denarja in spodbujati trajnostni razvoj družbe. Izdalo je 58 revizijskih poročil, v katerih je obravnavalo 94 revidirancev s skupno bilančno vsoto odhodkov 25,5 milijarde evrov. Izdalo je še dve zbirni poročili in 25 porevizijskih poročil.(več)

Lani 30 odstotkov manj zahtevkov za revizijo javnih naročil
Državna revizijska komisija je v letu 2022 prejela 170 zahtevkov za revizijo, kar je 30 odstotkov manj kot leto prej. Od teh je bilo 56 zahtevkov vloženih pred sprejemom odločitve o oddaji javnega naročila oz. priznanju sposobnosti, 114 pa po njem. Skupna vrednost javnih naročil v vseh teh postopkih je bila 4,5 milijarde evrov.(več)

Višja urna postavka tudi za delo v kmetijstvu
Bruto urna postavka izvajalca za opravljeno uro začasnega ali občasnega dela v kmetijstvu od 1. aprila ne bo smela biti nižja od 6,92 evra, je z odredbo, ki je bila v petek objavljena v uradnem listu, določila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko.(več)

Na posvetu v državnem svetu deklaracija zoper prekarnost
Prekarnost negativno vpliva na posameznika in družbo, je bilo slišati na posvetu Stop prekarnosti, čas je za dostojno delo!, ki je včeraj potekal v državnem svetu. Zbrani so pripravljali deklaracijo z ukrepi zoper prekarnost, minister za delo Luka Mesec pa je izrazil upanje, da jo bo vladi uspelo čim bolje povzeti v strategiji boja proti prekarnosti.(več)

Višje sodišče potrdilo sodbo Vrščaju za umor na Polzeli
Celjsko višje sodišče je potrdilo sodbo Andreju Vrščaju, ki je bil obsojen za umor 69-letnega soseda na Polzeli februarja leta 2020, poroča časnik Večer. Prvostopenjsko sodišče je Vrščaja obsodilo na 23 let in dva meseca zapora, na prvotnem sojenju pa je bil obsojen na 23 let in pet mesecev zapora.(več)

Zaključenih kar nekaj tožbenih zahtevkov zoper Verbund, nepravnomočno uspešen le eden
Na sodiščih v Mariboru, Slovenj Gradcu in na Ptuju se že desetletje vleče skupaj 101 postopek v tožbenih zadevah fizičnih ali pravnih oseb zoper avstrijski Verbund zaradi posledic škode, ki jim jo je povzročilo poplavljanje Drave leta 2012. Kar nekaj postopkov je že zaključenih, za zdaj pa z vmesno sodbo le eden ostaja v prid oškodovanca.(več)

Članice EU z dogovorom o prepovedi vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem
Države članice EU so potrdile prepoved vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem po letu 2035, potem ko sta se Evropska komisija in Nemčija v soboto dogovorili, da bo še naprej dovoljena prodaja vozil, ki jih bodo poganjala sintetična goriva. O uredbi bodo danes glasovali ministri za energetiko.(več)