Dnevne zakonodajne novosti / 26. maj 2022
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
DZ izvolil Roberta Goloba za predsednika vlade
Tema dneva

Državni zbor včeraj je na tajnem glasovanju izvolil predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba za mandatarja za sestavo nove vlade. Podprlo ga je 54 poslancev, 30 jih je bilo proti. Deseti premier v samostojni Sloveniji je po izvolitvi zaprisegel pred državnim zborom. Golob je v DZ tudi že vložil listo kandidatov ministrske ekipe. Ta temelji na obstoječem razrezu ministrstev, saj je SDS spremembo ministrstev začasno zaustavila s predlogom za posvetovalni referendum o noveli zakona o vladi.(več)

Vlada sprejela uredbo o metodologiji za izračun referenčnih cen za medicinske pripomočke in medicinsko opremo
Vlada je včeraj na dopisni seji sprejela uredbo, ki določa metodologijo izračuna cen za medicinske pripomočke in medicinsko opremo. Uredba določa, da marca ustanovljeni urad za centralno cenovno evidenco medicinskih pripomočkov in opreme zajema podatke nabavnih cen pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti iz najmanj treh držav članic EU, so sporočili iz urada.(več)

Vlada dopolnila načrt razvojnih programov Slovenske vojske
Vlada je sprejela sklep, s katerimi je v veljavni načrt razvojnih programov Slovenske vojske v obdobju 2022-2025 uvrstila več projektov, s katerimi želi med drugim izboljšati delovanje enot Slovenske vojske. Vsi projekti so načrtovani v sprejetem finančnem načrtu ministrstva za obrambo, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.(več)

Vlada na seji tudi o gospodarskih temah
Vlada je včeraj med drugim tudi sprejela poročilo o državnih pomočeh, ki kaže, da je država v letih 2020 in 2021, ko so veljali številni omejitveni ukrepi za preprečitev širjenja novega koronavirusa, izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči. Razrešila je več državnih sekretarjev na ministrstvih in imenovala nadzornika Slovenskih državnih gozdov.(več)

Informacijski pooblaščenec pri pošiljanju Janševega pisma s pozivom k cepljenju ugotovil več nepravilnosti
Informacijski pooblaščenec je zaključil inšpekcijski postopek glede pisma, s katerim je premier v odhodu Janez Janša pozval k cepljenju. Ugotovil je več nepravilnosti glede varnosti osebnih podatkov, zato je uvedel prekrškovni postopek. Ni pa našel dokazov, da bi se z osebnimi podatki prejemnikov seznanil predsednik vlade oz. njegov kabinet.(več)

Radio Študent s potrjeno spremembo akta o ustanovitvi in predvidenimi 120.000 evri
Radio Študent je po dolgih prizadevanjih pri ustanovitelju, Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani (ŠOU), za uskladitev ustanovitvenega akta z zakonom o nevladnih organizacijah včeraj uspel. Na 11. redni seji študentskega zbora ŠOU so poslanci potrdili spremembo akta. Hkrati je radiu po prvem branju namenjenih 120.000 evrov iz proračuna.(več)

Policija lani obravnavala najmanjše število kaznivih dejanj v zadnjem desetletju in beležila visoko preiskanost
Vlada se je na seji seznanila z letnim poročilom o delu policije za leto 2021. Iz njega je razvidno, da je policija lani obravnavala najmanj kaznivih dejanj v zadnjih desetih letih, hkrati pa beležila največjo preiskanost kaznivih dejanj v zadnjem desetletju. Od 426 javnih shodov jih je bilo 67,1 odstotkov neprijavljenih.(več)

Nevladniki proti dodatnemu spodbujanju plina v prometu
Nevladne organizacije evropske poslance in članice EU pozivajo k zavrnitvi spremenjenega predloga uredbe o infrastrukturi za alternativna goriva, ki predvideva vključitev dodatnih polnilnic za zemeljski plin. Izpostavljajo škodljive okoljske posledice, v luči vojne v Ukrajini pa tudi ranljiv položaj Evrope z vidika energetske varnosti.(več)

Zdravniška zbornica: Uredba za sežigalnice zapostavlja okoljski in zdravstveni vidik
Uredba za podelitev koncesij za sežigalnice, ki jo je pred dvema tednoma izdala vlada, zapostavlja okoljski in zdravstveni vidik, opozarjajo v zdravniški zbornici. Omogoča namreč podeljevanje koncesij za dobo najmanj 30 let brez predhodne presoje vpliva sežiganja na okolje. Na ministrstvu ob tem izpostavljajo, da pridobitev koncesije ne bo zadostni pogoj za obratovanje, saj bo moral koncesionar izvesti postopke in pridobiti vsa predpisana soglasja in dovoljenja.(več)

Sodišče EU začasno zadržalo odvzem imunitete Puigdemontu
Sodišče EU je začasno zadržalo odločitev Evropskega parlamenta, ki je marca 2021 odvzel poslansko imuniteto trem evropskim poslancem - nekdanjemu katalonskemu voditelju Carlesu Puigdemontu, Toniju Cominu in Clari Ponsati. Trojici v Španiji grozi zaporna kazen zaradi organiziranja referenduma o neodvisnosti Katalonije.(več)