Dnevne zakonodajne novosti / 18. december 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Cerar: "Poraženi argumenti stroke"
Tema dneva

Državni zbor je s 33 glasovi proti in 30 glasovi za zavrnil predlog novele zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero je skušalo ministrstvo za izobraževanje uresničiti odločbo ustavnega sodišča glede izenačenja financiranja zasebnih osnovnih šol z javnimi. Na koncu so očitno prevladala opozorila, da bi bilo sprejetje novele zakona lahko neustavno. Predsednik DZ Milan Brglez je napovedal, da zato novele ne bo podprl. "To kar je nastalo, ni ustavno, nasprotuje našim mednarodnim zavezam in moti temeljni čut za pravičnost in poštenost," je dejal. Premier Miro Cerar po zavrnitvi novele ugotavlja, da se je ponovila že videna zgodba. "Stranke z leve in desne so ostale na ideološkem bojišču in argumenti stroke so bili poraženi."

Pri odvetnikih tudi možnost brezplačne mediacije
Potem ko je lani brezplačno pravniško pomoč na Dan odvetniške pravne pomoči pro bono iskalo okoli 1800 oseb, bodo letos odvetniki brezplačno pomoč nudili cel teden. Tokrat bodo pomoč nudili tudi v prostorih lokalnih skupnostih, sodelovali pa bodo tudi mediatorji, saj bo v letošnji akciji sodeloval tudi Mediacijski center odvetniške zbornice. Svetovanje bo mediacijski center nudil danes v Ljubljani v atriju SRC SAZU od 12. do 14. ure in v prostorih krajevne skupnosti Nova Gorica od 14. do 19. ure. Sicer bodo letos odvetniki brezplačno pomoč nudili cel teden. S tem dajo uporabnikom možnost, da če imajo na dan, ko je v njihovem kraju organizirana brezplačna pomoč, obveznosti, še zmeraj lahko svetovanje dobijo v drugem kraju na drug dan.

Novela zakona o zdravstveni dejavnosti
Veljati je začela novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki na novo ureja podeljevanje koncesij v zdravstvu. Na novo opredeljuje tudi odgovornega nosilca zdravstvene dejavnosti, prepoveduje zavajajoče oglaševanje zdravstvene dejavnosti in rešuje vprašanje srednjih medicinskih sester, ki opravljajo dela kolegic z visokošolsko izobrazbo. Novela določa, da se koncesija podeli le na podlagi javnega razpisa, za obdobje 15 let, pri čemer se lahko čas koncesije podaljša še za 15 let, a le pod pogojem dopolnitve javne zdravstvene mreže. Koncesije na primarni zdravstveni ravni bodo še naprej podeljevale občine, na sekundarni ravni pa bo koncesije podeljevalo ministrstvo. Po noveli koncesija ne bo predmet dedovanja, prodaje, prenosa ali druge oblike pravnega prometa.

Bruselj zaprl tri predsodne postopke proti Sloveniji
Evropska komisija je na področju okolja zaprla tri predsodne postopke proti Sloveniji. Prvi je postopek zaradi nenotifikacije predpisa o zmanjšanju nacionalnih emisij za nekatera onesnaževala zraka, potem ko je Slovenija avgusta sprejela spremembo uredbe o nacionalnih zgornjih mejah emisij onesnaževal zunanjega zraka. Drugi postopek je tekel zaradi neizpolnjevanja obveznosti objave načrtov za obvladovanje poplavne ogroženosti, Slovenija pa je to rešila z načrtom zmanjševanja poplavne ogroženosti. Tretji je bil postopek zaradi neizpolnjevanja obveznosti iz direktive o izrabljenih vozilih, tudi tukaj je Slovenija poročevalsko obveznost izpolnila julija. Komisija je odprla tudi en nov postopek, ki se nanaša na vzpostavitev okvira za jedrsko varnost jedrskih objektov, pri čemer pa na okoljskem ministrstvu poudarjajo, da mora Slovenija le še dokončati notifikacijo in bo tako izpolnila vse svoje obveznosti.

Javno naročilo zdravil za vse bolnišnice
Ministrstvi za zdravje in javno upravo izvajata postopek skupnega javnega naročanja zdravil za vse bolnišnice. Trenutno poteka pregled in analiza vseh ponudb, so sporočili z ministrstva za zdravje. V januarju bo sprejeta odločitev o izbiri najugodnejših ponudnikov, s katerimi bodo bolnišnice sklenile neposredne okvirne sporazume za dobavo zdravil. Javno odpiranje ponudb je potekalo v torek. Pravočasno so prispele ponudbe trinajstih ponudnikov. Predvidene količine zdravil po posameznih sklopih so določene na podlagi količin, ki so jih v novembru 2017 sporočile posamezne bolnišnice za potrebe v šestmesečnem obdobju.

Hitenje s pomočjo po ujmi
Poslanci SDS so v postopek DZ vložili predlog zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic ujme, ki je pred nekaj dnevi prizadela nekatera območja v državi. Med drugim predlagajo, da se sredstva za odpravo posledic ujme zagotovijo v državnem proračunu in da se kot vir uporabijo tudi sredstva iz solidarnostnega sklada EU. Poslanec SDS Branko Grims je opozoril na ocene, da škoda ponekod presega posledice žleda pred nekaj leti. Osnovni cilj zakona je čim prejšnja izvedba obnove gospodarske infrastrukture, gozdov, posledic poplav in plazov ter čim prejšnja povrnitev škode upravičencem.(TFL)