Dnevne zakonodajne novosti / 16. december 2021
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 10 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Zakonodajni Supervizor: Mesečni pregled za november 2021
Tema dneva

V tokratni številki Zakonodajnega Supervizorja boste našli celoten pregled vseh sprememb zakonodaje v novembru 2021. V prejšnjem mesecu je začelo veljati ali se uporabljati 135 aktov, 50 predpisov je prenehalo veljati ali se uporabljati, spremenilo pa se je 76 predpisov. Tako je na zadnji dan novembra veljalo 894 zakonov in 20.939 podzakonskih predpisov. Vsi podatki o spremembah v slovenski zakonodaji, tudi za pretekla obdobja, so sicer vedno na voljo v Zakonodajnem Supervizorju.

DZ o zakonu o debirokratizaciji še na naslednji seji
DZ bo tretjo obravnavo predloga zakona o debirokratizaciji opravil na naslednji seji, so odločili poslanci. V včerajšnji drugi obravnavi so med drugim s 46 glasovi za in 41 proti sprejeli dopolnilo opozicije, po katerem se ne bo ustanovilo Uradnega registra RS, ampak Register pravnih aktov lokalnih skupnosti. DZ pa je zavrnil predlog Levice, LMŠ in SD, da bi se člen, ki omogoča vročanje tudi na navadno e-pošto, črtal.(več)

O spremembah pri dohodnini šele na eni od prihodnjih sej
DZ včeraj še ni glasoval o sprejemu novele zakona o dohodnini, s katero vlada predlaga kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala. Tik pred glasovanjem je prestavitev odločanja na eno od prihodnjih sej predlagal poslanec SDS Danijel Krivec in večina navzočih je s tem soglašala. Poslanci Levice so medtem vložili zahtevo za sklic posvetovalnega referenduma o predlaganih rešitvah.(več)

Predloga nepovezanih poslancev o podaljšanju bonov končala parlamentarno pot
DZ se je včeraj na izredni seji seznanil, da predloga novel preteklih protikoronskih zakonov, s katerima so želeli nepovezani poslanci veljavnost lanskih in letošnjih bonov podaljšati vsaj do konca julija, nista primerna za nadaljnjo obravnavo. S tam so odprli parlamentarno pot predlogu desetega protikoronskega zakona.(več)

DZ sprejel novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah
DZ je s 77 glasovi za in enim proti sprejel novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah, ki so jo predlagali v NeP. Z njo se v zakon zlasti prenaša evropska direktiva. Novela je podobna vladni, ki je bila po vetu DS pri vnovičnem odločanju v DZ zavrnjena. V noveli pa ni več določb o ustanovitvi sklada za evropsko avdiovizualno produkcijo.(več)

Poslanci za samostojno ureditev področja oskrbe s plini
DZ je s 54 glasovi za in nobenim proti potrdil zakon o oskrbi s plini, s katerim bo to področje izvzeto iz energetskega zakona in urejeno samostojno. Med drugimi cilji zakona sta zanesljiva oskrba s plinom in omogočanje dekarbonizacije oskrbe s plinom. Večjih pomislekov v zvezi z zakonom včeraj v parlamentu ni bilo.(več)

DZ sprejel novelo zakona o napotitvah v mednarodne organizacije
Državni zbor je potrdil novelo zakona o napotitvi oseb v mednarodne civilne misije in mednarodne organizacije. Za je glasovalo 49 poslancev, proti ni bil nihče. Novela zakona naj bi omogočila predvsem pravočasne napotitve in kandidature vseh slovenskih strokovnjakov.(več)

DZ sprejel zakon o izplačilu neizplačanega nadomestila za invalidnost
Z 88 glasovi za in nobenim proti je DZ sprejel zakon o izplačilu neizplačanega nadomestila za invalidnost. Zakon daje podlago za priznanje nadomestila za invalidnost tistim, ki v času rednega šolanja med 18. in 26. letom po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih niso imeli priznane te pravice in so jo pridobili šele po šolanju.(več)

DZ potrdil podaljšanje roka in dodaten denar za zapiranje RTH
DZ je s 64 glasovi za in nobenim proti sprejel novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH) in razvojnem prestrukturiranju regije, ki podaljšuje rok za zaključek zapiralnih del RTH na konec leta 2023. Vrednost programa za obdobje 2021-2023 bo 11,7 milijona evrov, od tega bo iz proračuna 8,9 milijona evrov.(več)

Evropska komisija predstavila nova pravila za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb
Evropska komisija je včeraj predstavila predloge za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb, v skladu s katerimi bodo od leta 2030 vse nove stavbe v EU brez emisij, tiste z najslabšo energetsko učinkovitostjo pa bo treba prenoviti. Sredstva za to naj bi bila na voljo iz evropskega programa za okrevanje in posebnega podnebnega sklada.(več)

Bruselj sprejel predlog nove direktive za boj proti okoljskemu kriminalu
Evropska komisija je sprejela predlog nove direktive EU za boj proti okoljskemu kriminalu. Kot so sporočili iz Bruslja, je cilj predloga zagotoviti učinkovitejše varstvo okolja z obvezo držav EU, da sprejmejo nove kazenskopravne ukrepe.(več)