Dnevne zakonodajne novosti / 17. maj 2022
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
DZ na izredni seji o spremembah zakona o vladi in noveli zakona o RTVS
Tema dneva

Državni zbor se bo jutri ob 11. uri sestal na izredni seji. Kot so se na včerajšnjem sestanku dogovorili začasni vodje poslanskih skupin, bodo na seji obravnavali predloga sprememb zakona o vladi in novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) ter potrdili nadomestni mandat evropskega poslanca Matjažu Nemcu. Predlog novele zakona o vladi bodo poslanci obravnavali po skrajšanem postopku. Še pred obravnavo na izredni seji DZ pa ga bo danes obravnaval tudi skupni odbor DZ.(več)

SDS s kar dvema predlogoma sprememb zakona o RTVS prehitela bodočo koalicijo
Razmere na RTVS so ob kadrovskih menjavah ter ob uredniških in programskih spremembah na Televiziji Slovenija (TVS) v zadnjem letu napete. Ob napovedi stavke novinarjev in zahtevah po avtonomiji zavoda so bodoče koalicijske stranke v DZ vložile predlog sprememb za depolitizacijo RTVS, a jih je SDS prehitela s svojimi predlogi.(več)

Bruselj Sloveniji napoved letošnje gospodarske rasti znižal na 3,7 odstotka
Evropska komisija Sloveniji za letos napoveduje 3,7-odstotno gospodarsko rast, kar je 0,1 odstotne točke manj, kot je napovedala februarja. Za prihodnje leto je napoved rasti znižala s 3,6 odstotka na 3,1 odstotka. Inflacija bo medtem po napovedih komisije v Sloveniji letos znašala 6,1 odstotka, prihodnje leto pa 3,3 odstotka. Območju evra in EU pa je komisija napoved gospodarske rasti za letos znižala na 2,7 odstotka.(več)

Zdravniki kritični do napovedane odprave popoldanskega dela
Usklajena, a še ne potrjena koalicijska pogodba strank prihodnje vlade na področju zdravstva predvideva tudi odpravo popoldanskega dela zdravnikov. Pri Zdravniški zbornici Slovenije in Mladih zdravnikih Slovenije so do slednjega kritični, saj po njihovi oceni ne prinaša rešitve težav. Pravna strokovnjakinja Nataša Pirc Musar je za STA ocenila, da bi popolna prepoved dodatnega dela lahko vodila do neenake obravnave ene poklicne skupine v primerjavi z drugimi.(več)

Vložena zahteva za prvo parlamentarno preiskavo glede financiranja strankarske propagande v medijih
Poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice s prvopodpisano Mojco Šetinc Pašek so vložili zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave, ki bi ugotavljala domnevno nezakonito financiranje strankarske politične propagande v medijih s finančnimi sredstvi podjetij v državni lasti, državnih institucij oz. institucij ter subjektov iz tujine.(več)

Popravljalni ukrepi NIJZ na podlagi revizije poslovanja za leto 2019 večinoma zadovoljivi, dva le delno
Popravljalni ukrepi, ki jih je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) izkazal za odpravo nepravilnosti, ki so bile ugotovljene v reviziji poslovanja za leto 2019, so bili večinoma zadovoljivi, dva pa le delno. S tem je NIJZ kršil obveznost dobrega poslovanja, so na računskem sodišču zapisali v porevizijskem poročilu.(več)

Na ljubljanskem sodišču narok v ponovljenem odločanju o odškodnini za Kanglerja
Na Okrožnem sodišču v Ljubljani je potekal narok v ponovljenem odločanju sodišča o odškodnini za Franca Kanglerja, danes državnega sekretarja, v preteklosti pa poslanca, državnega svetnika in mariborskega župana. Včeraj so zaslišali pričo, ki je v prvem sojenju niso in zaradi česar je višje sodišče primer vrnilo v odločanje okrožnemu sodišču.(več)

V EU potrdili nova pravila za čezmejne energetske projekte
Svet Evropske unije je potrdil revizijo uredbe o vseevropskem energetskem omrežju (TEN-E), ki jo je parlament potrdil že aprila. Tako bo lahko uredba z novimi pravili za čezmejne energetske projekte lahko začela veljati.(več)

Zunanji ministri EU brez dogovora o šestem svežnju sankcij proti Rusiji
Zunanjim ministrom EU se včeraj ni uspelo dogovoriti o šestem svežnju sankcij proti Rusiji, ki vključuje tudi embargo na uvoz ruske nafte, je po zasedanju v Bruslju povedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Pogovore o tem bodo nadaljevali veleposlaniki držav članic pri EU, je še dejal.(več)

V EU na letališčih in letalih niso več obvezne zaščitne maske
V EU od včeraj v skladu s smernicami, ki sta jih prejšnji teden izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.(več)