Dnevne zakonodajne novosti / 18. oktober 2018
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Zakon o izvajanju rejništva
Tema dneva

Predlog novele zakona o izvajanju rejništva, ki ga je ministrstvo za delo v ponedeljek poslalo v javno razpravo, je treba sprejeti zlasti zaradi uskladitve z družinskim zakonikom. Ta prenaša stvarno pristojnost odločanja o namestitvi otroka v rejništvo s centrov za socialno delo na sodišča. Ta bodo v skladu z družinskim zakonikom v postopkih o ukrepih za varstvo koristi otroka ali v drugih primerih, v katerih je treba otroku zagotoviti tovrstno namestitev, odločila o namestitvi otroka v rejniško družino in ob tem rejnika tudi imenovala.

Vlada je pripravljena na pogajanja
Vlada je včeraj na dopisni seji sprejela izhodišča za pogajanja s sindikati javnega sektorja o reševanju stavkovnih zahtev in s tem odprla pot za začetek pogajanj, je v izjavi po seji povedal minister za javno upravo Rudi Medved. Pogajanja je napovedal za petek ob 13. uri. Kot je dejal, je cilj tako sindikatov kot vlade, da čim prej pridejo do stavkovnih sporazumov, in prepričan je, da bodo ta cilj dosegli ter da stavkovnega vala decembra ne bo, ker se bodo dogovorili. Zavrnil je nekatere kritike iz sindikalnih vrst, da si je vlada vzela preveč časa. Sindikati pač stopnjujejo retoriko, ampak to je del pogajalskega procesa, je dejal.

Poslanci niso podprli prvega tožilca
Odbor DZ za pravosodje se je seznanil z letnim poročilom KPK in njeno oceno stanja za leto 2017. Predsednik komisije Boris Štefanec je v predstavitvi poročila opozoril, da je bila KPK v letu 2017 pogosto tarča po njegovem prepričanju neutemeljenih kritik in da so bila nesoglasja znotraj KPK v javnosti preveč poudarjena. Med drugim se je zavzel tudi za sprejetje novega zakona. Poleg tega je odbor obravnaval in kot neutemeljenega zavrnil predlog generalnega državnega tožilca Draga Škete za začasno zadržanje izvrševanja določb ZKP, ki napotujeta, da je treba po dveh letih uničiti izsledke prikritih preiskovalnih ukrepov.

Štiri pripombe na energetski koncept
Ministrstvo za infrastrukturo je v podaljšani javni obravnavi predloga resolucije energetskega koncepta prejelo še štiri pripombe, skupno jih je prejelo 29. Pripombe bodo sedaj pregledali in se z novo ministrico Alenko Bratušek do njih opredelili. Cilj ostaja, da bi energetski koncept sprejeli do konca prihodnjega leta, so pojasnili. Na ministrstvu ugotavljajo, da so bile sicer na prvi pogled nekatere pripombe podvojene. Med novimi je bil med drugim v eni poudarek na proizvodnji sintetičnih in biogoriv, na plinskih in električnih toplotnih črpalkah in vtiskanju biogoriv v plinski sistem.

Evropska komisija ni zaskrbljena glede Slovenije
Slovenska poraba kohezijskih sredstev je skladna s povprečjem EU, zato Evropske komisije ne skrbi, da Slovenija ne bi porabila dodeljenih sredstev, je sporočila evropska komisarka za promet Violeta Bulc. Spomnila je, da je Slovenija v prejšnjem finančnem obdobju med letoma 2007 in 2013 počrpala vsa kohezijska sredstva. Komisija ne dvomi, da bo tako tudi v obdobju 2014-2020. Do konca letošnjega avgusta je bilo dodeljenih slabih 70 odstotkov sredstev prek izdanih odločitev o podpori, izplačila pa predstavljajo 18,8 odstotka razpoložljivih sredstev, so sporočili iz kabineta komisarke.

Slovenija napredovala za 13 mest
ZDA so postale najbolj konkurenčno gospodarstvo na svetu in so s prvega mesta, predvsem zaradi spremembe metodologije, izrinile Švico, ki je padla na četrto mesto, kaže poročilo Svetovnega gospodarska foruma (WEF). WEF je letos pri pripravi lestvice začel uporabljati spremenjeno metodologijo, ki v ospredje postavlja nove, digitalne tehnologije. Slovenija je na letošnji lestvici pridobila 13 mest in med 140 državami zaseda 35. mesto. Vseh 100 možnih točk je prejela na področju makroekonomske stabilnosti, slabše pa se je Slovenija odrezala na področju finančne stabilnosti (60. mesto) in velikosti trga (82. mesto).(TFL)