Dnevne zakonodajne novosti / 9. maj 2022
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Konec obveznih mask v lekarnah ter pogoja PCT za zaposlene
Tema dneva

V lekarnah odslej ni več obvezna uporaba zaščitnih mask, zaposlenim v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva pa za opravljanje dela ni več treba izpolnjevati pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT). Nošenje zaščitnih mask tako ostaja obvezno zgolj v dejavnostih zdravstva in nastanitvah socialnega varstva. Pogoj PCT pa ostaja obvezen za obiskovalce v bolnišnicah in v nastanitvenih enotah socialnega varstva. Spremembe, ki jih je vlada sprejela v soboto, je predlagala strokovna skupina za covid-19.(več)

Na končnem seznamu 36 poslank in 54 poslancev
Državna volilna komisija (DVK) je z v soboto potrjenim končnim izidom volitev poslancev v državni zbor, ki so bile 24. aprila, tudi dokončno določila, kdo bo sedel v poslanske klopi. Glede na neuradne izide so spremembe pri šestih poslancih.(več)

Pahor podpisal ukaz o sklicu ustanovne seje DZ 13. maja
Predsednik republike Borut Pahor je po prejetju zapisnika DVK o uradnih izidih aprilskih državnozborskih volitev podpisal ukaz o sklicu prve seje Državnega zbora Republike Slovenije, ki bo 13. maja ob 11. uri. Ob tem je ocenil, da je bil "volilni proces pošten in transparenten".(več)

Poslanci sestavljajo najvišji zakonodajni organ
Državni zbor je v Sloveniji najvišji predstavniški in zakonodajni organ. Prve naloge novega sklica bodo po pričakovanjih sprejetje sprememb zakona o vladi in potrditev najprej mandatarja in nato nove vlade. Glede na napovedi največje parlamentarne stranke novega sklica, Gibanja Svoboda, bodo pohiteli tudi z razpravo o predlogu zakona za odpravo škodljivih ukrepov dosedanje vlade, ki ga je pripravila civilna družba.(več)

Poslanci DZ poleg plače dobijo še vrsto dodatkov
Poslanske plače so oblikovane na podlagi enotnega plačnega sistema v javnem sektorju. Poslanci so umeščeni med 55. in 62. plačni razred. Upravičeni so še do pavšala za stroške z delom v volilni enoti, pavšala za delovanje poslanske pisarne, kilometrine oziroma poslanskega stanovanja po neprofitni najemnini in sredstev za namene izobraževanja.(več)

Ob menjavi dveh tretjin poslancev pričakovati več vlog za nadomestila plače
V devetem sklicu DZ se od poslanskih klopi poslavljata dve tretjini poslancev, večina med njimi ima pravico do uveljavljanja poslanskega nadomestila, v višini 80 odstotkov svoje zadnje plače. V preteklosti so to pravico izkoriščali poslanci, ki jim delovno mesto za čas opravljanja mandata ni mirovalo, po letu 2018 jih je bilo 22.(več)

Koalicijska pogajanja prinesla okviren razrez resorjev, pogovori o ministrskih imenih ta teden
V drugih koalicijskih pogajanjih na ravni predsednikov strank so se dogovorili o okvirnem razrezu resorjev, je v petek za medije dejal Robert Golob. Okrepiti želijo področja podnebne politike, medgeneracijske solidarnosti, digitalizacije in regionalnega razvoja. Pogovore bodo nadaljevali ta teden, ko bodo znana tudi imena ministrskih kandidatov.(več)

Vrhovno sodišče pritrdilo višjim sodnikom v tožbi proti kranjski porodnišnici
Vrhovno sodišče je zavrnilo revizijo kranjske porodnišnice zoper sodbo, s katero je višje sodišče razsodilo, da je odškodninski zahtevek staršev in deklice, se je zaradi napačno vodenega poroda rodila s hudo telesno in duševno okvaro, utemeljen, poročata Delo in Slovenske novice. O višini odškodnine kranjsko sodišče odloča v posebnem postopku.(več)

Na sodiščih predobravnavni narok v zadevi odobravanja posojil posojilno nesposobnim
Na ljubljanskem okrajnem sodišču bo v tem tednu stekel predobravnavni narok v zadevi odobravanja posojil posojilno nesposobnim, v kateri obtožnica skupino bančnikov in prejemnikov posojil bremeni več kaznivih dejanj. Na celjskem sodišču bodo z zaslišanjem prič nadaljevali sojenje Sebastienu Abramovu za domnevni umor Sare Veber.(več)

EU spreminja pravila glede delovanja Eurojusta pri preiskovanju vojnih zločinov
Svet EU, v katerem so zastopane države članice, je potrdil nova pravila, ki evropskemu uradu za pravosodno sodelovanje (Eurojust) omogočajo zbiranje, hrambo in analizo dokazov o ključnih mednarodnih zločinih, kot so denimo vojni zločini. Obstoječa pravila namreč niso omogočala ustreznega shranjevanja dokazov o morebitnih vojnih zločinih.(več)