Na ministrstvu za notranje zadeve so preučili odločbo ustavnega sodišča, ki je razveljavilo odločitve organov o izgonu romske družine s Kosova iz Slovenije. Po mnenju ustavnih sodnikov so organi kršili 22. člen ustave, ki govori o enakem varstvu pravic. Pritožnikom namreč ni bilo omogočeno, da bi se lahko učinkovito izjavili o dejstvih in okoliščinah, ki so pomembni z vidika varovanja načela nevračanja. Primer je odprl vprašanje, ali morajo slovenske oblasti tujcem omogočiti, da pred izgonom predstavijo svoje osebne okoliščine. Po mnenju nevladnih organizacij lahko odločba vpliva tudi na morebitno odločanje ustavnega sodišča o noveli zakona o tujcih, a na ministrstvu povezave ne vidijo.
Priprava metodologije za odškodnine
Vlada bo določila metodologijo, po kateri bodo izračunali višino odškodnine za lastnike zemljišč, na katerih je postavljena ograja na meji. Po predlogu bodo lastniki za pozidana zemljišča dobili 0,3 evra na kvadratni meter, za vodna in neplodna zemljišča 0,025 evra, odškodnine za kmetijska zemljišča pa bodo odvisne od bonitetne ocene. Lastniki zemljišč so do nadomestila upravičeni sorazmerno glede na število dni v letu, ko je bila redna raba zemljišč otežena. Upravičenci lahko nadomestilo za leti 2015 in 2016 zahtevajo do 30. junija letos, za koledarsko leto 2017 pa ga bo mogoče zahtevati do 31. marca 2018. Postopke bodo vodile upravne enote.
Spreminjanje zakona o TNP
Ministrstvo za okolje in prostor je začelo postopek sprememb zakona o Triglavskem narodnem parku (TNP), ki bi omogočile sanacijo vodnega zbiralnika za zasneževanje tekaških prog na Pokljuki. Zaradi suma negativnega vpliva gradnje in delovanja Športno rekreacijskega centra Pokljuka na ugodno stanje divjega petelina ter suma kršitev na več področjih je bil v zvezi z gradnjo biatlonskega centra, ki je bila sofinancirana iz evropskih sredstev, odprt tudi predsodni postopek Evropske komisije. Ko je Slovenija naknadno izvedla presojo vplivov na okolje in v občinski prostorski načrt vključila omilitvene ukrepe, je komisija postopek ustavila.
Nestrinjanja o spremembah delovne zakonodaje
Zadnji osnutek sprememb delovne zakonodaje je za delodajalsko stran veliko razočaranje, saj prinaša korist le delavcem in sindikatom, delodajalce pa dodatno obremenjuje, so poudarili predstavniki delodajalcev. Ponovno so opozorili, da bodo spremembe otežile podjetništvo in upočasnile zaposlovanje. Izrazili so tudi pripravljenost na proteste, če vlada ne bo upoštevala njihovih pripomb. Na sindikalni strani medtem odgovarjajo, da imajo delavci že zdaj precej razlogov za proteste in stavke. Andrej Zorko iz ZSSS je dejal, da predlagane spremembe delavcem prinašajo večjo pravno varnost. Nekatere zadeve nekoliko jasneje opredeljujejo, tako da bi bilo mogoče določene določbe lažje uporabljati v praksi.
Začasni izbris odvetnika
Odvetniška zbornica je odvetniku Davidu Šegi izrekla ukrep prepovedi opravljanja poklica za dobo 10 mesecev, potem ko je bil na mariborskem sodišču spoznan za krivega kaznivega dejanja izneverjanja stranki, ki jo je zastopal na sodišču. Odvetnik je skušal prepoved izpodbijati na vrhovnem sodišču, a neuspešno, je poročal Večer. Šegi so v Mariboru sodili še zaradi enega očitka izneverjanja stranki, a ga je sodišče podobnih očitkov po pisanju časnika oprostilo. Prav tako je bil Šega oproščen 17. marca letos v še enem postopku, ki je na ljubljanskem okrožnem sodišču tekel zoper njega in soobtožene zaradi zlorabe instituta elektronske izvršbe.
Spletno reševanje sporov
Na evropski platformi za spletno reševanje sporov, ki jo je Evropska komisija vzpostavila februarja lani, je bilo v prvem letu vloženih več kot 24.000 pritožb potrošnikov. Več kot tretjina se jih nanaša na čezmejne nakupe znotraj EU, njihov predmet pa so najpogosteje oblačila in obutev ter letalske vozovnice. Čeprav je uporaba platforme še v zgodnji fazi, je po besedah evropske komisarke za pravosodje, potrošnike in enakost spolov Vere Jourove že mogoče reči, da so jo potrošniki dobro sprejeli. Poleg oblačil, obutve in letalskih vozovnic je bilo predmet pritožb pogosto tudi blago s področja informacijske in komunikacijske tehnologije.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Časovno omejevanje učinka ničnosti ni dopustno |