Dnevne zakonodajne novosti / 29. november 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 28/2025 z dne 25.4.2025
TEMA DNEVA
Trije najuglednejši: Še precej prostora za izboljšave
Tema dneva

Uporabniki portala Tax-Fin-Lex so letos za najuglednejšega davčnega strokovnjaka izbrali Mariana Wakouniga, za najuglednejšega finančnega strokovnjaka Marjana Odarja, za najuglednejšega pravnega strokovnjaka pa Klemna Jakliča. Ne podelitvi priznanj so se nagrajenci strinjali, da je na vseh treh področjih še precej prostora za izboljšave, nujne bodo tudi prilagoditve. Wakounig, sicer regionalni direktor za davke in carine na avstrijskem finančnem ministrstvu, ocenjuje, da bi bilo v Sloveniji smiselno razmisliti o dvigu praga obdavčitve. Odar, direktor Inštituta za revizijo, je med ključnimi izzivi izpostavil nove tehnologije. Ustavni sodnik Jaklič pa kot ključni izziv izpostavlja predvidljivo pravno državo, ki bo spoštovala človekove pravice na način, da bodo organi takšno vsebino ponotranjili.

DZ sprejel novele štirih davčnih zakonov
DZ je sprejel novele štirih davčnih zakonov, s katerimi vlada nadaljuje prestrukturiranje davčnega sistema. Ključna med njimi je novela zakona o dohodnini, ki je po besedah finančne ministrice Mateje Vraničar Erman usmerjena v izboljšanje konkurenčnosti Slovenije. Med novostmi sta odprava stopničavosti dodatne splošne olajšave in oprostitev plačila dohodnine od 13. plač in božičnic do višine povprečne plače. Novela vsebuje tudi ukrepe za zajezitev zlorab v sistemu normiranih odhodkov iz dejavnosti, ki jih je DZ prav tako zapisal tudi v novelo zakona o davku od dohodkov pravnih oseb. Spremenjeni zakon o davčnem potrjevanju računov pa bo zavezancem omogočil, da tudi po izteku prehodnega obdobja še naprej uporabljajo vezane knjige računov.

Miro Cerar: ustavodajalec vedno lahko spremeni ustavo
Premier Miro Cerar poudarja, da je postopek za spremembo ustave glede financiranja šolstva od zakonodajnega postopka o tem vprašanju povsem neodvisen in v avtonomni presoji DZ. Ustavodajalec se lahko vedno odloči za spremembo ustave, tudi če se s tem preseže kakšno odločbo ustavnega sodišča, je v pisni izjavi za STA navedel Cerar. Seveda pa mora po njegovih navedbah ustavodajalec to storiti v skladu s predpisanim ustavno revizijskim postopkom in v duhu temeljnih ustavnih oz. demokratičnih načel. "SMC bo tudi v tem primeru podprla samo takšno rešitev, ki pretežno upošteva že sedanjo ustavno ureditev in namenja ključni pomen javnemu šolstvu," je poudaril premier.

Odprava neustavnosti v gradbenem zakonu
Ministrstvo za okolje in prostor po ugotovljeni protiustavnosti zakona o graditvi objektov pojasnjuje, da je za odpravo tega stanja določen rok enega leta od dne, ko bo odločitev ustavnega sodišča objavljena v uradnem listu. Do tega roka bo treba gradbeni zakon dopolniti z novim členom v poglavju o inšpekcijskem postopku. Dopolnitev bo ne samo v primeru posebej ranljivih skupin, kot je romska skupnost, pač pa v vseh primerih, ko bi se z izvršitvijo inšpekcijskega ukrepa lahko nesorazmerno poseglo v pravico do doma, morala zagotoviti tehtanje sorazmernosti izreka oziroma izvršitve ukrepa odstranitve objekta.

Ustavno sodišče zadržalo volitve državnega svetnika
Državna volilna komisija je sprejela poročilo o delnem izidu volitev v državni svet, ki so potekale minuli teden. Na volilnih zborih so odločili o 39 od skupno 40 državnih svetnikih v novem petletnem mandatu. Ni pa še znano, kdo bo v DS predstavnik kulture in športa. Izvedbo volitev je namreč v tem delu zadržalo ustavno sodišče. Društvo oblikovalcev Slovenije se je na vrhovno sodišče vložilo pritožbo na odločbo Državne volilne komisije v delu, ki se nanaša na število elektorjev športnih organizacij. Vrhovno sodišče je pritožbi delno ugodilo, društvo oblikovalcev pa del sodbe zdaj izpodbija pred ustavnim sodiščem.

Nedeljsko delo trgovin bo kmalu omejeno
Delodajalske in sindikalne organizacije, ki so podpisnice kolektivne pogodbe za trgovinsko dejavnost, še niso podpisale dogovora o ureditvi delovnega časa. Glede pogajanj so sicer skrivnostni in pojasnjujejo le, da jim bo sledila obravnava predloga na pristojnih organih. Več naj bi bilo znanega jutri. Organizacije so s pogajanji začele potem, ko je poslanec Andrej Čuš v parlamentarni postopek vložil predlog novele zakona o trgovini. S tem se je po njihovih navedbah namreč ponovno odprlo vprašanje ureditve delovnega časa zaposlenih in obratovalnega časa prodajaln ob nedeljah in praznikih.(TFL)