Sodišče EU je v postopku, ki ga je proti Sloveniji sprožila Evropska komisija, ugotovilo, da država do roka ni zaprla in sanirala potencialno nevarnih nenadzorovanih odlagališč. Gre za ugotovitveno sodbo brez kazenskih sankcij, sodišče je Sloveniji za zdaj naložilo le plačilo stroškov postopka. Da bi se Slovenija sankcijam izognila in preprečila zdravstvena in okoljska tveganja, mora zadevo čim prej urediti. Na okoljskem ministrstvu so za STA pojasnili, da mora Slovenija sprejeti ukrepe, potrebne za izvršitev sodbe sodišča.
Razhajanja glede minimalne plače
DZ bo danes na izredni seji med drugim obravnaval predlog novele zakona o minimalni plači. Delodajalci in nekatere poslanske skupine vladi očitajo, da predlog ni bil pripravljen v dialogu s socialnimi partnerji. Spremembe pri minimalni plači bodo pomembno vplivale na vrsto podjetij in delovnih mest ter na konkurenčnost poslovnega okolja, opozarja Gospodarska zbornica Slovenije (GZS). Vlado zato poziva, naj novele zakona ne podpre. "Protestiramo proti enostranskemu spreminjanju zakonodaje, ki pomembno vpliva na pogoje poslovanja in povečuje nepredvidljivost poslovnega okolja," je poudarila izvršna direktorica GZS Sonja Šmuc.
Noveli zakona o dohodnini in katastrskem dohodku brez podpore
DZ je ocenil, da predlog novele zakona o dohodnini, s katerim so želeli v NSi med drugim dvigniti splošno dohodninsko olajšavo s 3302 evrov na 7000 evrov, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Poleg dviga splošne dohodninske olajšave so želeli v NSi s predlogom tudi uskladiti davčne olajšave z inflacijo, znižati najvišjo dohodninsko stopnjo s 50 na 43 odstotkov ter na novo urediti plačevanje dohodnine delavcev migrantov. DZ je prav tako sklenil, da za nadaljnjo obravnavo ni primeren predlog SDS za spremembo zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka, po kateri bi 40 odstotkov katastrskega dohodka v davčni osnovi, kot je za lani predvidelo prehodno obdobje, ostal trajen ukrep.
Kdo naj ugotavlja sovražni govor
V Slovenski oglaševalski zbornici (SOZ) so kritični do poziva premierja Marjana Šarca, naj podjetja v državni lasti razmislijo o oglaševanju v medijih, ki širijo sovražni govor. Kot so zapisali, sovražni govor ureja kazenski zakonik, posledično pa "je predmet dela organov pregona in sodišč", zato o njem ne more presojati predsednik vlade. Kot pravijo, trdno zagovarjajo stališče, da vlada mimo obstoječe zakonodaje "nima pravice vplivati na ali celo z drugimi vzvodi posegati v razrez oglaševalskih proračunov v podjetjih, ki so v delni ali večinski državni lasti". So pa dodali, da se strinjajo, da sovražni govor ne sodi v slovensko medijsko krajino.
Parafiran še eden stavkovni sporazum
Predsednik Sindikata delavcev v pravosodju Tomaž Virnik in vodja posebne vladne pogajalske skupine za razrešitev stavkovnih zahtev sindikatov javnega sektorja Peter Pogačar sta parafirala stavkovni sporazum med vlado in sindikatom delavcev v pravosodju, so sporočili z ministrstva za javno upravo. Sporazum so se po Virnikovih besedah odločiti podpisati, ker jim podobno kot drugim sindikatom prinaša višje plače, niso pa zadovoljni z njim v delu, ki se nanaša na posebnosti zaposlenih v pravosodju. Po njegovih besedah je s podpisom sporazuma stavka zaposlenih v pravosodju končana, jo pa nameravajo začeti znova, če se zadeve, ki so specifične za njihovo delo, v letu 2019 ne bodo začele urejati.
Poti do podnebno nevtralne Evrope
Evropska komisija je predstavila predlog dolgoročne vizije, imenovane Čist planet za vse, ki za Evropo do sredine stoletja predvideva uspešno, moderno, konkurenčno in podnebno nevtralno gospodarstvo. "Če hoče EU prevzeti vodilno vlogo v svetu na področju podnebne nevtralnosti, jo mora doseči do leta 2050," so poudarili v Bruslju. A za to bo potrebno skupno ukrepanje vlad, podjetij, državljanov, regij, mest in drugih akterjev. Strategija naj bi "zastavila smer poti podnebne in energetske politike in oblikovala to, kar EU smatra za svoj dolgoročni prispevek k dosegi ciljev pariškega sporazuma", katerega cilj je zvišanje globalne temperature obdržati znatno pod dve stopinji Celzija in si prizadevati, da bi ga ustavili pri 1,5 stopinje. (TFL)
Čistopisi | |
---|---|
Operativno-tehnična zahteva za izvajanje uvodnih letov | |
Letni program statističnih raziskovanj za 2019 (velja od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019) |
Ostali dokumenti | |
---|---|
Pasti podaritve deleža družbe |