Dnevne zakonodajne novosti / 13. julij 2023
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 7 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 28/2025 z dne 25.4.2025
TEMA DNEVA
Deli zakona o denacionalizaciji in stanovanjskega zakona v neskladju z ustavo
Tema dneva

Po presoji ustavnega sodišča sta del zakona o denacionalizaciji in del stanovanjskega zakona, ki se nanašata na določena neprofitna najemna razmerja za nedoločen čas, v neskladju z ustavo. Presojo ustavnosti je zahtevalo Okrajno sodišče v Mariboru. To je pojasnilo, da odloča v pravdnem postopku zaradi odpovedi najemne pogodbe in izpraznitve stanovanjske nepremičnine. DZ mora ugotovljeno protiustavnost odpraviti v enem letu po objavi odločbe v uradnem listu, je v odločbi zapisalo ustavno sodišče.(več)

V javni obravnavi predlog novega zakona o sodnem varstvu za razlaščence
Ministrstvo za finance je objavilo predlog novega zakona o postopku sodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank, potem ko je prejšnjega iz leta 2019 ustavno sodišče razveljavilo. Ta povečuje učinkovitost sodnega varstva, so sporočili z ministrstva.(več)

V javni obravnavi osnutek načrta za zmanjševanje energetske revščine
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek akcijskega načrta za zmanjševanje energetske revščine. Cilj 36 milijonov evrov vrednega načrta je do leta 2030 zmanjšati delež energetsko revnih gospodinjstev najmanj na 4,6 odstotka. Na pripombe bodo čakali do 31. avgusta.(več)

Mnenja glede novele zakona o zaščiti živali ostajajo deljena
Kmetje, veterinarji in predstavniki nevladnih organizacij s področja zaščite živali se strinjajo, da je treba poskrbeti za dobrobit živali, vendar so neenotni glede podpore predlagani noveli zakona o zaščiti živali. Veterinarji in kmetje nasprotujejo uvedbi pooblaščenih svetovalcev, medtem ko so jim v društvih za zaščito živali večinoma naklonjeni.(več)

Odbor DZ za delo prekinil sejo o dolgotrajni oskrbi in jo bo nadaljeval danes
Odbor DZ za delo včeraj še ni obravnaval predlogov zakona o dolgotrajni oskrbi in novele zakona o socialnem varstvu. V SDS so namreč vložili zahtevo, naj DZ odloči o sklepu kolegija predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, da se predloga obravnavata po nujnem postopku. Za obravnavo po nujnem postopku niso izpolnjeni pogoji, menijo v SDS.(več)

Maljevac ocenjuje ravnanje SDS pri predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi kot postopkovno nagajanje
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac meni, da gre pri zahtevi SDS, naj DZ odloči o sklepu kolegija predsednice DZ glede obravnave predloga zakona o dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku, za postopkovno nagajanje in zavlačevanje.(več)

Zagovornik: Ginekologinja diskriminirala pacientko zaradi spolne usmerjenosti
Zagovornik načela enakosti je ugotovil diskriminacijo v primeru, ko je ginekologinja zavrnila nadaljnjo zdravstveno obravnavo istospolno usmerjene pacientke. To je storila na podlagi ugovora vesti, v katerem je opravljanje vseh svojih storitev odrekla izključno istospolno usmerjenim pacientkam, ki so v postopku oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP).(več)

Poziv k zagotavljanju ustreznih delovnih pogojev v vročih dneh
Delodajalec mora v času visokih zunanjih temperatur zagotoviti, da temperatura v delovnih prostorih ne presega 28 stopinj Celzija. Tudi v dejavnostih, kjer se delo opravlja na prostem, so potrebni ustrezni ukrepi; med drugim naj se, če je možno, delo opravlja zgodaj dopoldne ali pozno popoldne in zvečer, poziva pristojno ministrstvo.(več)

Predsednica Pirc Musar zbira predloge možnih kandidatov za člane državnotožilskega sveta
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v uradnem listu objavila poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za štiri člane Državnotožilskega sveta. Na uradu predsednice bodo predloge zbirali do 15. septembra.(več)

Evropski parlament vendarle z zeleno lučjo nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave
Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval.(več)