ZIZ člen 15, 65, 73. ZPP člen 339, 339/1, 339/2-14.
izvršba na nepremičnine – pristop k izvršbi - ugovor tretjega – položaj upnikov
Pri pristopih upnikov k že začeti izvršbi gre za zakonito (formalno) naknadno sosporništvo upnikov. Pristopljeni upniki vstopijo v tisto fazo izvršbe, v kateri je ta v času njihovega pristopa. Vendar pa uresničevanje pravic posameznih upnikov ni vedno neodvisno od drugih upnikov. Kadar tretji poda ugovor po 1. in 3. odst. 65. čl. ZIZ je potrebno ugotavljati ravnanje vsakega od upnikov ter o ugovoru odločati v razmerju do vsakega od upnikov.
individualna pogodba o zaposlitvi - pogodba o zaposlitvi za določen čas - direktor - razrešitev - utemeljen razlog - predhodno vprašanje
Stranki sta v individualni pogodbi o zaposlitvi, ki jo je tožnik sklenil za čas opravljanja funkcije direktorja družbe, kot razlog za prenehanje pogodbe o zaposlitvi med drugim določili predčasno razrešitev s funkcije iz utemeljenih razlogov. Glede na tako opredeljen odpovedni razlog je bistveno vprašanje pri presoji zakonitosti prenehanja veljavnosti pogodbe o zaposlitvi, ali je bila tožnikova razrešitev utemeljena. To vprašanje je sicer predmet odločanja v gospodarskem sporu, v konkretnem primeru pa mora o njem kot o predhodnem vprašanju odločiti delovno sodišče, lahko pa tudi prekine postopek in počaka, da o vprašanju odloči pristojno sodišče.
uklonilni zapor – nadomestitev globe z nalogami v splošno korist ali korist samoupravne lokalne skupnosti – vštetje opravljenih delovnih ur
Če storilec ponujene alternativne možnosti plačila globe ne izkoristi (tako da naloge v splošno korist ne opravi v celotnem obsegu ur, določenih s sklepom), se globa izterja v celoti.
Prvostopnemu sodišču je prepuščeno, da nadaljuje s postopkom in storilcu določi uklonilni zapor (če ugotovi spremenjene – boljše premoženjske razmere, glede na to, da storilec v zadnji pritožbi navaja, da je zaposlen) ali nadaljuje s postopkom prisilne izterjave globe.
Tožnik v spornem obdobju ni bil upravičen do izplačila starostne pokojnine, ker je imel status zavarovanca v obveznem zavarovanju na podlagi opravljanja odvetniške dejavnosti, tako da je tožena stranka utemeljeno odločila, da je dolžan neupravičeno izplačane zneske pokojnine v tem obdobju vrniti.
ZPIZ-1 člen 7, 7/2, 15, 15/1, 15/1-1, 17, 17/1, 18, 30, 33. ZMEPIZ člen 49, 49/1, 50.
lastnost zavarovanca – samozaposleni – izvzem iz zavarovanja
Tožnica, ki je opravljala samostojno dejavnost kot samostojna podjetnica posameznica od 1. 1. 2000 do 10. 11. 2009, in ni bila vključena v zavarovanje na drugi podlagi, ima v tem obdobju lastnost zavarovanke po 1. odstavku 15. člena ZPIZ-1, kljub temu da ne ustvarja dobička v višini minimalne plače.
pokojninska osnova - delo preko polnega delovnega časa - posebni delovni pogoj - informativni izračun
Informativni izračun pokojnine, pri katerem se upošteva vse podatke, ki jih posameznik predloži tožencu (zavodu), ima le naravo informacije o višini pokojnine in nima nobenih pravnih posledic, kot na primer, da bi se določeni dohodki (dohodki iz naslova nadurnega dela), ki so zajeti v informativnem izračunu, upoštevali pri določitvi pokojninske osnove.
ZPP člen 249. Pravilnik o sodnih izvedencih in sodnih cenilcih člen 39, 48, 48/1, 48/1-3, 51, 51/1, 51/1-1.
izvedenec - razrešitev izvedenca - pravica izvedenca do nagrade - nagrada izvedenca
Sodišče je s sklepom izvedenca A. K. razrešilo, ker sta mnenju, ki ga je podal, pravdni stranki očitali, da ni popolno. V zadevi je določilo drugo izvedenko, izvedenec pa se zoper sklep o razrešitvi ni pritožil. Glede na to je sodišče prve stopnje zmotno uporabilo materialno pravo, ko je izvedencu priznalo nagrado za izvedensko mnenje v znesku 184,00 EUR in nagrado za pregled in študij spisa v znesku 138,00 EUR.
Dejstvo, da tožnik meni, da mu je odmerjena prenizka invalidska pokojnina, ne more biti razlog za oporekanje ugotovljeni invalidnosti I. kategorije. Socialna varnost se mu kot uživalcu invalidske pokojnine, ob izpolnjenih pogojih, lahko zagotavlja z drugimi dajatvami, na primer z varstvenim dodatkom.
ZJU člen 24, 24/3. ZDR člen 85, 85/1, 85/3. ZIZ člen 272, 273.
začasna odredba - zadržanje učinkovanja prenehanja pogodbe o zaposlitvi - javni uslužbenec - izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi
Ni mogoča izdaja začasne odredbe z vsebino, kot jo predlaga tožnik, to je, da se zadrži učinkovanje izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, po tem, ko je odpoved že začela učinkovati in je delovno razmerje že prenehalo.
ZVPSBNO člen 4, 16, 16/1, 16/2, 19, 19/1. OZ člen 299, 299/1.
odškodninska odgovornost države – kršitev pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja – procesne predpostavke za odškodninsko tožbo po ZVPSBNO – odmera denarne odškodnine
Če je predsednik sodišča v zvezi z vloženo nadzorstveno pritožbo poslal stranki obvestilo po 4. odstavku 16. člena ZVPSBNO, je izpolnjen pogoj ugoditve nadzorstveni pritožbi po 1. odstavku 15. člena ZVPSBNO.
začasna odredba - odgovor - dokazovanje - verjetno izkazana terjatev - izpolnitvena nevarnost
Sodišče prve stopnje lahko pred izdajo začasne odredbe predlog pošlje toženi stranki v odgovor, prav tako lahko pri odločanju upošteva dokaze, ki jih predloži tožena stranka v odgovoru na predlog za izdajo začasne odredbe.
ZDR člen 32, 35, 110, 111, 111/1, 111/1-1. ZJU člen 14, 93, 94. KZ-1 člen 209, 209/1.
javni uslužbenec - izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - kršitev obveznosti iz delovnega razmerja - znaki kaznivega dejanja
Tožnik je s tem, ko je v svoje osebno vozilo (skupno 36 krat) natočil gorivo in ga plačal s službeno kartico, kršil pogodbene oziroma druge obveznosti iz delovnega razmerja, kršitev pa ima vse znake kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja, tako da predstavlja utemeljen razlog za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi po 1. al. 1. odst. 111. čl. ZDR.
dokazno breme - izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - letni dopust - izraba letnega dopusta - izostanek z dela
Pri toženi stranki ni bil uveljavljen kakšen poseben pisen postopek, tako da je tožnik na podlagi ustnega dogovora s sodelavcem upravičeno menil, da lahko koristi letni dopust. O tem je toženo stranko tudi obveščal, tako da ni utemeljen očitek, da je z dela izostal neopravičeno in da o tem tudi ni obvestil delodajalca.
ZPP člen 318. ZDR člen 42, 112, 112/2, 130, 131, 134. ZPSV člen 3. ZDoh člen 27.
zamudna sodba - plača - povračilo stroškov v zvezi z delom - regres za letni dopust - izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi delavca - odškodnina za čas odpovednega roka - odpravnina - neto znesek - bruto znesek - davki - prispevki
Od odškodnine za čas odpovednega roka, do katere je delavec upravičen ob izredni odpovedi pogodbe o zaposlitvi, je treba obračunati in plačati akontacijo dohodnine ter prispevke za socialno varnost.
ZPIZ-1 člen 67, 68. Sporazum o socialnem zavarovanju med Republiko Slovenijo in Bosno in Hercegovino člen 20.
invalid I. kategorije - invalidska pokojnina - gostota zavarovanja - pokojninska doba - tuj pokojninski sistem
Četudi seštejemo pokojninske dobe, ki jih je tožnik dosegel v obeh državah (RS in BiH) in v času služenja v oboroženih silah Federacije BiH, tožnik z upoštevanjem te dobe ne doseže zahtevane tretjine delovnih let za priznanje pravice do invalidske pokojnine ob ugotovljeni invalidnosti I. kategorije.
Ob tožničinem zatrjevanju, da je pri toženi stranki delala na podlagi napotnice študentskega servisa in da ji tožena stranka za opravljeno delo ni plačala, je sodišče prve stopnje ob izostanku odgovora na tožbo zakonito izdalo zamudno sodbo, s katero je tožbenemu zahtevku za plačilo v višini zmnožka med številom ur in urno postavko skupaj s provizijo ugodilo.
Čeprav je za tožnika določeno, da se kot specializant zaposli za čas specializacije v javnem zavodu, ki ga določi zbornica, in čeprav je zbornica tožniku kot delodajalca določila toženo stranko, tožbeni zahtevek za sklenitev ustrezne pogodbe o zaposlitvi zoper toženo stranko (še) ni utemeljen, ker program glavnega mentorja o nadaljevanju usposabljanja tožnika še ni bil izdelan.
invalid III. kategorije - kategorija invalidnosti - sprememba v stanju invalidnosti
Predmet presoje pred sodiščem prve stopnje je bila izpodbijana dokončna odločba tožene stranke, tako da za odločitev ni bistveno dejansko stanje, kakršno je nastalo po izdaji omenjene odločbe. Morebitno poslabšanje zdravstvenega stanja, ki je sledilo, je lahko le predmet novega postopka pri toženi stranki za priznanje novih pravic iz invalidskega zavarovanja.
pobotni ugovor - starostna pokojnina - brezposelna oseba - pogoji za pridobitev pravice - zavarovalna doba - samozaposleni - pogoj plačila prispevkov - letni dodatek za rekreacijo - doživljenjska renta
Čas, ko je bil tožnik prijavljen na Zavodu RS za zaposlovanje in ko je opravljal samostojno pridobitno dejavnost, se ne všteje v njegovo zavarovalno dobo, saj za ta čas niso bili plačani prispevki.
ZPP člen 285, 318, 318/3, 339, 339/2, 339/2-14. SPZ člen 9, 233, 266, 266/1, 268. ODZ paragraf 326, 328, 1470.
zamudna sodba - materialno procesno vodstvo - odprava nesklepčnosti - osebna služnost - nastanek osebne služnosti - priposestvovanje osebne služnosti - dobra vera - pošten imetnik služnosti
V skladu s prvim odstavkom 266. člena SPZ je mogoče, da se začnejo tudi postopki po uveljavitvi SPZ po prej veljavnih predpisih.
V skladu s paragrafom 1470 ODZ 30-letno uporabljanje nepremičnin samo po sebi še ne pomeni priposestvovanja služnosti, če niso podane tudi trditve o poštenosti imetnika.