stranski intervenient - rok za vložitev pritožbe - konvalidacija - prehod nepremičnine v zasebni lasti v družbeno
V času sklenitve prodajne pogodbe t.j. leta 1966 ni bilo predpisa, ki bi določal, kdaj preide nepremičnina, na kateri ima lastninsko pravico fizična oseba na družbeno pravno osebo t.j. v družbeno lastnino oz. ni bilo predpisa, ki bi ta prehod konstitutivno uredil. Zato je ob ugotovitvi obeh sodišč, da je sicer pozneje izgubljena prodajna pogodba bila realizirana, sklicevanje na pomanjkanje pravnega naslova za pridobitev pravice uporabe na sporni nepremičnini, neutemeljeno.
Revident je priglasil svojo udeležbo na strani tožene stranke in ni vstopil v pravdo kot stranka. Zato velja zanj glede rokov določilo 1.odstavka 208.člena ZPP in mora opravljati vsa pravdna dejanja v rokih, v katerih bi to lahko storila stranka, kateri se je pridružil.
podlaga - nagibi za sklenitev pogodbe - razveza pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin - predpostavke za razvezo - denarna obveznost (generična obveznost)
1) Nagib na veljavnost pogodbe ne vpliva. 2) Razvezo pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin je možno zahtevati samo, če je do njih prišlo po sklenitvi pogodbe in pred izpolnitvijo obveznosti ene pogodbene stranke.
3) Zaradi otežkočenja izpolnitve denarne obveznosti razveze pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin ni mogoče zahtevati.
zahteva za izreden preizkus pravnomočne sodbe - razlogi
V zahtevi za izreden preizkus pravnomočne sodbe ni možno uveljavljati zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja in tudi ne primernosti izrečene sankcije.
Bistvene kršitve določb ZPP iz 1. odst. 354. člena ZPP je mogoče uveljavljati le če so storjene pred sodiščem druge stopnje. Le pavšalno uveljavljanje kršitve iz 13. točke 2. odstavka 354. člena ZPP ne zadošča. Nedovoljeno izpodbijanje dejanskega stanja.
Temeljna ustavna listina o samostojnosti in neodvisnosti RS člen 9, 9/1.
razpolaganje z vojaškimi stanovanji v času moratorija - odločba komande garnizona kot pravni naslov
Komanda garnizona ni imela po osamosvojitvi RS pravice razpolagati s stanovanjskim fondom in je zato tožena stranka v stanovanju nezakonito. Tudi v času "moratorija" te pravice ni ponovno pridobila.
odločitev o preživljanju skupnih otrok - določitev višine preživnine za otroka - nedopustnost izpodbijanja dejanske podlage v reviziji
Za revizijsko sodišče dejanske navedbe ne morejo in ne smejo biti predmet preizkusa (3. odstavek 385. člena ZPP).
Revident ne napada v izpodbijani sodbi preizkušanega sorazmerja med ugotovljenimi možnostmi obeh staršev in otrokovimi potrebami (79. člen Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, preč. bes. Uradni list SRS št. 14/89).
odškodnina zaradi spremembe namembnosti kmetijskega zemljišča
Če je odškodnina za spremembo namembnosti kmetijskega zemljišča že bila plačana, mora upravni organ utemeljiti, zakaj jo je pri odmeri nove odškodnine le valoriziral. Tudi način valorizacije je treba utemeljiti.
status civilnega invalida vojne in pravice iz tega naslova
O priznanju statusa civilnega invalida vojne, ki je bil priznan stranki s pravnomočno odločbo, ni mogoče ponovno odločati in izdati o tem druge odločbe, dokler ni pravnomočna odločba odpravljena, razveljavljena ali spremenjena.
Če iz trditvene podlage, ki jo v vlogi navede stranka izhaja, da niso izpolnjene zakonite podlage za vrnitev premoženja po zakonu o denacionalizaciji, je treba takšno vlogo zavreči.
V prvi fazi postopka o predlogu za obnovo postopka se presoja samo ali so izpolnjeni formalni pogoji za obnovo, zato stranke v tej fazi postopka ne morejo uveljavljati ugovorov, ki se nanašajo na meritorno odločanje o stvari.
Zakonec, ki dela in živi v tujini, ne živi dejansko v Republiki Sloveniji, zaradi česar ne more pridobiti slovenskega državljanstva po 1. odstavku 40. člena ZDS.
Če je državljan druge republike dne 3.1.1991 prijavil stalno prebivališče v R Sloveniji, ne izpolnjuje enega od bistvenih pogojev za sprejem v državljanstvo po 1. odst. 40. člena ZDS.
Neveljavna pogodba ni podlaga za pridobitev pravice uporabe poslovnega prostora. Najemnik po takšni pogodbi ne izpolnjuje pogoja, določenega za pridobitev obrtnega dovoljenja v 5. točki 89. člena OZ.
povrnitev negmotne škode - denarna odškodnina - duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti
Presoja višine denarne odškodnine zaradi duševnih bolečin ob trajnem zmanjšanju življenjske aktivnosti.
Sodišče druge stopnje se je očitno strinjalo z višino nepremoženjske škode za telesne bolečine, pa tudi z višino škode nastale zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti, čeprav je pritožbi bilo priloženo dopolnilno izvedensko mnenje, po katerem naj bi zmanjšanje življenjskih aktivnosti tožnici povzročilo kar 50 % invalidnost. Ob tem je vprašljiva predvsem pravna ocena pritožbene stopnje, da je "vprašanje invalidnosti v odstotkih nepomembno".