odškodninska odgovornost delodajalca - odgovornost za škodo od nevarne stvari - pojem nevarne stvari
Nevarna stvar je samo tista stvar, ki po svojem namenu, lastnostih, položaju in načinu uporabe ali na drug način predstavlja nevarnost za ljudi in okolico.
delovno razmerje pri delodajalcih - odgovornost za delovne obveznosti - disciplinska odgovornost - prenehanje delovnega razmerja - pogojno odložena izvršitev izrečenega disciplinskega ukrepa
Revizijsko sodišče ugotavlja, da tožena stranka ne navaja prepričljivih razlogov, zaradi katerih bi bilo treba šteti, da pogojna odložitev izrečenega disciplinskega ukrepa prenehanja delovnega razmerja ni bila primerna.
delovno razmerje pri delodajalcih - plače in drugi prejemki - izredna pravna sredstva - revizija - dopustnost revizije - nova dejstva in novi dokazi - izpodbijanje ugotovljenega dejanskega stanja
Revidentka izpodbija sodbo sodišča druge stopnje z navajanjem novih dejstev, ki pa po določilih 387.člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP iz leta 1977) ni dopustno. Nedopustno je tudi revidentkino izpodbijanje ugotovljenega dejanskega stanja.
ZTPDR člen 67, 67/2.ZDDO člen 45, 45/1, 45/1-1.ZPP člen 13.
predhodno vprašanje - delovno razmerje pri delodajalcih - disciplinska odgovornost - kršitev delovne obveznosti z znaki kaznivega dejanja - ugotavljanje znakov kaznivega dejanja v sodnem postopku
Besedili v drugem odstavku 67. člena ZTPDR o "značilnostih kaznivega dejanja" in v 1. točki prvega odstavka 45. člena ZDDO o tem, da dejanje "pomeni kaznivo dejanje", pomenita, da ima sodišče pravico in dolžnost, da ugotavlja, ali ima dejanje, ki je kršitev delovnih obveznosti, znake kaznivega dejanja. Takšno pravico pa daje sodišču tudi določba 13. člena ZPP (12. člena ZPP/77), ki ureja ugotavljanje predhodnega vprašanja.
ZDR (1990) člen 100, 100/1-6. ZPP (1977) člen 337, 338, 354, 375, 375/1.
delovno razmerje pri delodajalcih - prenehanje delovnega razmerja - neupravičen izostanek z dela - sodni postopek - odločba sodišča druge stopnje - pismena izdelava sodbe
Okoliščine, ki so za prenehanje delovnega razmerja po navedeni določbi ZDR odločilnega pomena so neupravičen izostanek, ki mora trajati zaporedoma pet delovnih dni, in nevrnitev delavca (tožnika) na delo.
Če sodišče druge stopnje ni odgovorilo na navedbe v pritožbi, ki se ne nanašajo na navedene okoliščine, ni storilo bistvene kršitve določb pravdnega postopka po 375. členu v zvezi s prvim odstavkom 354. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP iz leta 1977 - v nadaljevanju: ZPP).
Določbe ZPP o vsebini in sestavi pisnega odpravka sodbe (337. in 338. člen ZPP) veljajo tudi za sodišče druge stopnje. Če je sodba sodišča druge stopnje obrazložena tako, da iz nje ni mogoče ugotoviti, kaj so navedbe pritožbe in kaj ugotovitve, sklepi in stališča sodišča druge stopnje, je lahko dana bistvena kršitev določb pravdnega postopka iz 13. točke drugega odstavka 354. člena ZPP.
delovno razmerje pri delodajalcih - prenehanje delovnega razmerja - sodni postopek - dokazi in izvajanje dokazov
Stranka, ki nasprotuje tožbenemu zahtevku, je po določilih 219. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP iz leta 1977) dolžna navesti dejstva in predlagati dokaze.
sodba na podlagi odpovedi - odločba sodišča druge stopnje o pritožbi - zavrženje pritožbe zaradi pomanjkanja pravnega interesa - revizija - dovoljenost revizije
Tudi če revident za revizijo ne izkazuje pravnega interesa (drugi odstavek 374. člena ZPP) in vrednost iztoževanega zneska ne dosega 1.000.000,00 SIT (drugi odstavek 367. člena ZPP), revizijsko sodišče revizije ne zavrže, če je sodišče druge stopnje pritožbo zavrglo, ker toženec zanjo ni izkazal pravnega interesa (tretji odstavek 384.
pravica do zdravstvenega zavarovanja - začasna zadržanost od dela zaradi bolezni - dokončna odločba zavoda kot procesna predpostavka za dopustnost vložitve tožbe - odločitev Ustavnega sodišča RS
Ker je odločitev Ustavnega sodišča, s katero je bila procesna predpostavka iz 83. člena ZVZZ ocenjena kot protiustavna, že veljala v času nastanka spornega razmerja in v času sojenja, sta sodišči zmotno uporabili materialno pravo, ko sta izdajo oziroma neizdajo dokončne odločbe kot še veljavno procesno oviro upoštevali pri presoji dopustnosti vložene tožbe.
delovno razmerje v državnih organih - razporejanje delavcev
Sodišče nima zakonske podlage, da bi smelo zavezati toženo stranko kot delodajalca k razporeditvi tožnika na delovno mesto, h kateremu je bil ob sklenitvi delovnega razmerja razporejen.
ZDSS člen 5, 14, 30, 32.ZZVZZ člen 12, 13/2.ZS člen 97.ZPP člen 1, 25, 25/2, 482, 482/1.
začasna zadržanost od dela zaradi bolezni - zahtevek delodajalca za vračilo nadomestil plače - stvarna pristojnost
V sporu, v katerem delodajalec od Zavoda za zdravstveno zavarovanje zahteva vračilo nadomestil plač, izplačanih njegovi delavki za čas začasne zadržanosti od dela zaradi bolezni, odloča sodišče splošne pristojnosti v gospodarskem sporu.
ZPP člen 370, 370/1-1, 384, 384/1, 384/2, 394, 394-2, 395, 395/1, 339, 339/2-7, 339/2-8. ZGD člen 3, 3/1, 29.
dovoljenost revizije zoper sklep o zavrnitvi predloga za obnovo postopka - razlogi za revizijo - razlogi za obnovo postopka - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - nezakonito postopanje sodišča - opustitev vročitve - vročanje pravni osebi - sedež družbe
Zoper pravnomočen sklep o zavrnitvi predloga za obnovo postopka je revizija dovoljena, če so za to izpolnjene predpostavke iz 2. in 3. odstavka 36. člena ZPP.
Kršitev pravdnega postopka iz 12. točke 2. odstavka 339. člena ZPP ni revizijski razlog.
Kršitev pravdnega postopka iz člena 394, točka 2 ZPP ni obnovitveni razlog, če jo je stranka neuspešno uveljavljala že v prejšnjem postopku.
Sedež družbe je kraj, ki je kot sedež družbe vpisan v sodni register.
V skladu z določbo 4. člena UZITUL so tudi predpisi Skupnosti jugoslovanskih železnic, med drugim Prometni pravilnik II, ostali v veljavi na območju Republike Slovenije.
neupravičena pridobitev - verzija - sekanje v tujem gozdu - pravila vračanja - obseg vrnitve - zamudne obresti
Okoliščina, da je bil toženec ob poseku lesa morebiti v dobri veri, še ne pomeni, da ga ne zadene povračilna obveznost zaradi kasnejše ugotovitve, da je sekal na tujem.
Kadar predkupni upravičenec uveljavlja predkupno pravico s tožbenim zahtevkom na razveljavitev pogodbe in sklenitev pogodbe z njim, mu ni treba hkrati plačati kupnine ali je položiti pri sodišču.
Če obdolženec meni, da so podane okoliščine, ki vzbujajo dvom o nepristranosti sodnikov, ki so odločali o pritožbah zoper sklepa o odreditvi in podaljšanju pripora, bi moral v skladu z določilom 3. odstavka 41. člena ZKP v pritožbi zahtevati njihovo izločitev.
priznanje statusa in pravic žrtve vojnega nasilja - begunec - sodelovanje v NOB - napačna uporaba materialnega prava
Vlagatelju ni mogoče odreči statusa begunca samo zato, ker je njegova mati po pobegu aktivno in organizirano sodelovala v NOB in ji je bil čas sodelovanja v NOB priznan v pokojninsko dobo v dvojnem trajanju.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti zaradi suma v nepristranskost sodnikov pristojnega sodišča
Sodnik mora objektivno odločati ne glede na to, da je bila konkretna zadeva, o kateri je na prvi stopnji odločal njegov bivši kolega, na pritožbeni stopnji razveljavljena.
zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
S tem ko vložnik meni, da je bila presoja ponujenega novega dokaza v zvezi z zahtevo za obnovo postopka napačna, uveljavlja razlog zmotne ugotovitve dejanskega stanja. Zahteve za varstvo zakonitosti pa iz tega razloga ni mogoče vložiti.